Ana SayfaHAYATPRATİKDoğal Enzimli Temizleyici Yapımı

Doğal Enzimli Temizleyici Yapımı

Tam da mevsimi gelirken portakaldan en iyi şekilde istifade etmek gerek. Evinde doğal temizlik malzemeleri kullananlar için mis gibi portakal, limon kokulu etkili bir temizlik malzemesi tarifi vermek istiyoruz.

Evine ve çevresine önem veren kimyasalların zararlı etkilerinden arınmak isteyen ebeveynler için enzimli bir temizleyici…

Enzim temizleyicinin özellikleri
Doğal çevre dostu ve toksik olmayan
Mutfaktaki artıklarlaı yapılan
İki temizleyici birden. İsterseniz sıvı sprey temizleyici olarak kullanın isterseniz karbonatla birlikte ovma için kullanın.

Gerekli Malzemeler:

300 gr (ya da yaklaşık 2 bardak) limon ve / veya turuncu kabukları ve atıkları
100 gr (veya yaklaşık 1/2 fincan) kahverengi şeker
1 tatlı kaşığı kuru maya
2 litrelik plastik şişe
1 litre su

Kahverengi şekeri 2 litrelik plastik şişeye dökerek başlayın. Limonu ve portakal parçacıklarını şişenin ağzına sığacak kadar küçük parçalara ayırın. Onları şişeye koyup mayayı ekleyin.

Ardından, şişeye bir litre musluk suyu ekleyin. Kapağı sıkıca kapatın ve şişeyi şeker çözülünceye kadar çalkalayın. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, şişeyi günde bir kez sallayın, böylece gaz birikmesini önlersiniz. Ayrıca şişenin kapağını da çok sıkı kapatmayın, patlama olabilir.

Malzemeleri ekleyip şişelediğinizden şişenin üzerine tarih yazın. Malzemelerin fermente edilmesi iki hafta sürecektir.

Temizleyici hazır olduğunda, sıvı enzim temizleyiciyi bir kaseye süzerek suyu bir kenara koyun. Bu suyu farklı temizlerde kullanabilirsinz. Kullanırken seyretme işlemi yapacaksınız.

Geriye kalan taneleri blendera koyun ve tamamen ezin. Bu tanelerle ile ovma işlemi yapabilirsiniz. Ovma işlemi için 1-1,5 bardak karbonat ekleyin. Ağızı kapalı bir kavanoza koyun. İhtiyacınız olması nalinde ovma için içinde alın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler