Ana Sayfa SAĞLIK Oolong Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Oolong çayı, yüzyıllardır Çin’de tüketilen bir çay türüdür. Kilo vermeye yardımcı olan Oolong çayı, aynı zamanda egzama, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığı önlemede etkilidir.

Oolong çayının sağlık faydaları

1. Kalp sağlığı
İçerdiği antioksidanların, vücuttaki serbest radikalleri yok ederek ve kan akışını teşvik ederek kalp sağlığını iyileştirme özelliği ile bilinir.
Oolong çayı, günde 1 fincan veya daha fazla tüketildiğinde kalp hastalığı nedeniyle ölüm riskini azalttığı görülmüştür. Bir araştırmada, uzun bir süre Oolong çayı düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol seviyelerinde önemli bir düşüş olduğunu ortaya koymuştur.

Oolong çayı, sadece koroner kalp hastalığını önlemekle kalmaz, aynı zamanda aterosklerozun etkilerini azaltmada yararlı bir tamamlayıcı tedavi olduğu da gösterilmiştir.

2. Kilo verme
Saf şekersiz çay, sıfır kalorili bir içecektir ve dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir.

Oolong çayı, kilo verme ve vücut ağırlığı yönetimi çabalarına çok yardımcı olur. Ama birçok “mucize” kilo kaybı içeceklerinin aksine, bu çay araştırmalarla desteklenmektedir. Vücudu daha fazla ısı üretmeye teşvik ederek metabolizmayı hızlandırır. Kilo kaybı süreci genellikle metabolizmayı yavaşlatır ve vücudun enerji olarak yağ yakmasını zorlaştırır. Oolong çayı, bu süreçte yavaş metabolik sistemin hızlandırılmasına yardımcı olabilir.

Ancak, Oolong çayı tek başına kilo vermeyi sağlayacak bir çay değildir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir beslenme ile kilo vermeye yardımcı olabilir.

3. Diyabet
Tip2 diyabet, aşırı kilolu kişiler arasında öne çıkmaktadır ve aslında en önlenebilir hastalıklardan biridir. Tip2 diyabet, yaşam tarzı değişikliği ile tersine çevrilebilen, insülin direncinin ve zaman içinde oluşan yüksek kan şekerinin neden olduğu metabolik bir bozukluktur.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, her gün düzenli Oolong çayı içenlerin, çay içmeyenlere göre % 16 daha düşük tip2 diyabet gelişme riski olduğunu göstermiştir.

Oolong çayı, tip2 diyabetin tedavisine yardımcı olabilir ve ilk etapta gelişmesini engelleyebilir. Tabii ki, bu faydalar sağlıklı bir yaşam tarzı ve uygun beslenme seçenekleri ile bağlantılıdır.

4. Kanser riski
Oolong çayı, antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, kanser geliştirme riskini azaltma ve vücudun sağlıklı hücreleri üretimini teşvik etme yetenekleri ile bilinir.

5. Egzama
Oolong çayı, egzama için bir tedavi olmamasına rağmen, bu tahriş edici cilt rahatsızlığının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Beyin fonksiyonları
Oolong çayı, zihinsel berraklık, odaklanma, sakinlik ve dikkat düzeylerini artırarak beyin fonksiyonlarını geliştirebilir. Daha da önemlisi, Oolong çayının, zihinsel gerilemeyi azaltma, erken bellek kaybı ve karışıklığının başlamasını yavaşlatma özelliği vardır.

Oolong çayının, Alzheimer hastalığını önleme özelliği henüz yeterli kanıt ile desteklenmemektedir, ancak çayın, hastalığın erken gelişimine karşı bir koruma olarak bir takım faydaları olabilir.

7. Kemik gelişimi
Oolong çayı sağlıklı, güçlü kemikler ve dişleri teşvik etmeye yardımcı olabilir. Oolong çayı, dişleri temiz tutar ve kemik mineral yoğunluğunu % 2 oranında artırdığı belirlenmiştir.

Oolong çayı düzenli olarak tüketildiğinde, kadınlarda menopoz döneminde kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Oolong çayı nasıl yapılır?
Bir bardak suyu kaynatın ve içine 1 çay kaşığı Oolong çayından koyun. İstenilen tat tercihine bağlı olarak 1 dakika ila 5 dakika arası bekletin. Ardından çayı süzün ve tüketin.

İpucu: Oolong çayı, birçok kez demleme için özellikle uygundur.

Limonlu Oolong çayı
Sıcak yaz aylarında daha ferahlatıcı bir seçenek için, bu buzlu limonlu Oolong çayını deneyebilirsiniz.

  • Malzemeler:
    6 bardak su
    6 oolong çay poşeti (veya eşdeğer miktarda çay)
    ¼ bardak taze sıkılmış limon suyu

Suyu kaynatın ve çayı ekleyerek 5-7 dakika bekletin. Çay poşetlerini çıkarın ya da süzün. Sonra limon suyunu ekleyerek buzdolabında 2-3 saat soğutun. Limonlu Oolong çayına buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Uyarılar:
Aşırı miktarda Oolong çayı içmek kafein içeriği nedeniyle potansiyel olarak zararlı olabilir. Kafein doz aşımının yan etkileri, baş ağrısı, titreme, sinirlilik, uykusuzluk, mide ekşimesi ve baş dönmesi olarak kendini gösterebilir. Bununla birlikte, kahve ile karşılaştırıldığında, Oolong çayının kafein içeriğinin nispeten düşük olduğunu unutmayın.

Uyarıcı herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, düzensiz kan basıncına ve artan kalp hızına neden olabileceğinden, Oolong çayı içmekten kaçının.

Flouride çayda doğal olarak bulunan bir maddedir, ancak büyük miktarlarda alındığında zararlı etkileri olabilir.

Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, bu çayın düzenli tüketimine başlamadan önce doktorunuza danışın.

Önerilen Oolong çay miktarı günde 3 fincandan fazla değildir. Bu miktarın aşılması vücudunuzda olumsuz bir reaksiyona neden olabilir.

İlgili Makaleler

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir...

Seyahatlerde Leke Çıkarıcınız Yanınızda Bulunsun

Seyahatlar sırasında en sinir bozucu durumlardan biri götürdüğünüz giysilerin lekelenmesidir. Bu gibi durumlar için...

Kalp Damarlarını Açan Süper Yiyecekler

Doğru yiyeceği doğru şekilde yerseniz kalp hastalığı önlenebilir. Bu listede bulacağınız süper yiyecekler, diğer...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,322BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...