Ana Sayfa SAĞLIK Akciğerlerinize Zarar Verebilecek Bazı Şeyler

Akciğerlerinize Zarar Verebilecek Bazı Şeyler

Günde ortalama 20 bin nefes alırız. Birçoğumuz, doğru bir şekilde nefes alabildiğimiz sürece, solunum sistemine çok az dikkat gösteririz. Solunumu etkileyebilecek küçük şeyler bile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Solunum problemleri, bir günde değil, uzun süreli sebeplerden dolayı gerçekleşir. Sorunların ilk belirtileri nefes darlığı, kronik göğüs ağrısı, öksürük, aşırı mukus gibi belirtilerdir. Zamanla, astım ve akciğer kanseri gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Akciğer hasarının geri dönüşümü yoktur. O nedenle, akciğeri zararlı unsurlardan korumak, sağlıklı tutmak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

İşte gündelik hayatta çok fazla dikkat etmediğimiz ancak akciğerlerimize zarar verebilecek bazı şeyler:

Çamaşır suyu
Çamaşır suyu, en çok kullanılan ev temizlik ürünlerinden biridir. Çamaşır suyunun bileşenleri, akciğer problemleri olan kişiler için çok tehlikelidir ve hatta hiç sağlık problemi olmayanlarda bile astım krizlerini tetikleyebilir. Çamaşır suyunu uzun yıllar boyunca solumak, gelecekte akciğer sorunlarına yol açabilir.

Bakterileri yok etmek için güçlü bir dezenfektana ihtiyaç olduğu düşünülür. Ancak sabun ve su tek başına virüsleri ve bakterileri temizleyebilir.

Halılar
Evde bulunan halılar çok fazla kir, toz ve bakteri biriktirebilir. Akciğer ile ilgili sorunları olan kişiler evlerinde halı kullanmaktan kaçınmalı ya da halılarını her hafta temizlemeliler.

Sigara
Sigara içmek, akciğerler başta olmak üzere tüm organları olumsuz etkiler. Kendinizi korumanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

Tarım ilacı
Sebze, meyveleri böcek ve hastalıklardan korumak için kullanılan zirai ilaçlar, akciğerlere zarar verir. Zirai ilaç kullanılırken, solumamaya özen gösterin. Ayrıca, sebze ve meyveleri yıkasanız da pestisitler gitmez. O nedenle sebze ve meyveleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletin.

Boya
Evinizi veya mobilyalarınızı yenilemek için boya yaparken kokusunu solumamaya çalışın. Boya, akciğer hasarına neden olabilecek ve hatta astım krizlerini tetikleyebilecek zararlı kimyasallar yayar. Boya yaparken, kimyasal maddelerin evinizde kalmasını önlemek için, boyanın kuruması sırasında odaların iyice havalandırılmış olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...