Ana Sayfa HAYAT PRATİK Profesyonellerden En İyi Temizlik Tüyoları

Profesyonellerden En İyi Temizlik Tüyoları

Evde temizlik yaparken kullandığınız küçük ipuçları vardır. Çoğu ya aileden ya da arkadaşlardan edinilmiş bilgilerdir. Bu yazıda profesyonel olarak temizlik yapanlardan birkaç temizlik tüyosu daha öğrenebilirsiniz.

1. Paslanmaz çelik eşyalara yağ
Paslanmaz çelik mutfak eşyaları, temiz olduklarında harika görünürler. Paslanmaz çelik eşyalarınızın tertemiz ve parlak olmasını istiyorsanız, kağıt havluya bir damla yağ koyun. Zeytinyağı, bebek yağı veya elinizde ne tür bir yağ varsa kullanabilirsiniz. Yağlı kağıt havluyu paslanmaz çelik yüzeyleri silmek için kullanın. Sonra temiz başka bir kağıt havluyla tekrar silin.

2. Lekeli çamaşırlara beyaz tebeşir
Giysiniz yağ lekesi olduğunda, hemen bir beyaz tebeşir alın ve lekenin üzerine sürün. Bu, tereyağı, sos, zeytinyağı ve diğer yağlı maddeler nedeniyle oluşan yağ lekeleri üzerinde etkilidir. Elinizde bir tebeşir yoksa, mısır nişastası veya talk pudrasını da kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine serpiştirin ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

3. Elektrik süpürgesi ile temizlik
Elektrik süpürgenizi evi süpürürken doğru kullanıyor musunuz? Genelde elektrik süpürgesi ileri-geri hareketlerle ya da ileri doğru sürülerek kullanılır. Oysa ki, elektrik süpürgesini kendinize doğru çektiğinizde en fazla kir ve tozu toplayabilirsiniz. Bu özellikle halı üzerinde daha etkilidir.

4. Pencerelerde mısır nişastası
Bir bardak su, bir bardak sirke ve bir çay kaşığı mısır nişastasını karıştırın ve pencerelerinizi temizlemek için bunu kullanın. Mısır nişastası, hafif bir aşındırıcı olarak işlev görecek ve pencerelerinizdeki kirler daha kolay bir şekilde gevşeyecektir.

5. Kirece karşı beyaz sirke
Musluk gibi yerlerden kireci temizlemede beyaz sirke harikadır. Bir bezi beyaz sirkeye batırın ve bezi kireçli alanlara sürün. 15 dakika bekletin ve sonra temiz bir bezle temizleyin. Ayrıca, duş perdesini yıkarken çamaşır makinesine bir bardak sirke ekleyin.

6. Tuvalet fırçasını kurutma
Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra ıslak halde yerine koymak, su birikmesine, kokuya ve bakterilerin daha hızlı üremesi için ortam yaratır. Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra, fırça kısmı klozet içinde, sapı dışarıda kalacak şekilde klozet çanağı ile oturağı arasına yerleştirin. Kuruduktan sonra yerine koyabilirsiniz.

7. Kokmuş kıyafetler
Ayakkabı gibi her kullanımdan sonra yıkanamayacak spor malzemelerinin kokmasını önlemek için, onları bir torbaya doldurun ve buzluğa koyun. Soğuk, kokuya neden olan bakterileri öldürür.

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,834BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş patates ununu yapmak için, işe patates püresi yaparak başlamalısınız. Patatesi...

Elma Sirkesini Banyo Yaparken Kullanmanız İçin 4 Neden

Elma sirkesini banyo yaparken kullanmanızın size sağlayacağı çok önemli faydaları var. Elma sirkesi karbonat veya limon gibi mutfakta pişirmeden, temizliğe kadar bir çok alanda...