Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yavaş Tencere Kullanırken Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yavaş Tencere Kullanırken Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yavaş tencere kullanımı ülkemizde çok yaygın değil ama her geçen gün artıyor. Yavaş tencere özellikle çalışanlar için çok pratik. Yiyecekleri tencerenin içine koyuyorsunuz, ayarlamayı yapıyorsunuz ve gidiyorsunuz. Akşam evinize geldiğiniz yemeğiniz pişmiş ve yenmeye hazır bir şekilde sıcak.

Yavaş tencere kullanıyorsanız veya kullanmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken bazı özellikle var. İşte bunlar…

1. Aynı anda iki yemek
Yavaş tencerenizin merkezinde bir ayırıcı oluşturmak için folyo kullanın. Yavaş tencerenin yüzeyine bir astar yerleştirin. Tencerenin ortasını folyo koyarak ayırın. Böyle tencerini iki bölümünde farklı yemekler pişirebilirsiniz.

İlgili: Neden yavaş tencere kullanmalısınız?

2. Çift Kazan Olarak Kullanın
Yavaş tencerenin dibine birkaç santim sıcak su ile doldurun ve bir çift kazan olarak kullanabilirsiniz! Sadece bir cam mason kavanozu içinde eriyecek malzeme ile tencere içindeki suyun üzerine oturtun. İstediğiniz herşeyi eritebilirsiniz.

3. Tencere İçindeki Buharı Yakalayabilirsiniz
Bir havlu ya da kalın bir kağıt havluyu tencere ile kapak arasına koyun. Böylece pişme sırasında meydana gelen su buharını tutabilirsiniz. Bu yöntem ile kek veya ekmek yaparken işinize yarayabilir.

4. Nemlendirici
Yavaş tencereyi nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Tencerenizi ılık su ile doldurun ve yüksek seviyede ısıtın. Bir saat içinde nem buharı tencereden dışarıya çıkmaya başlayacaktır. Kış aylarında evinizin havası kuruduğunda can kurtarıcı olabilir.

5. Pişirme felaketlerini önleyin
Yavaş tencerede pişireceğiniz malzemeleri dikkatle inceleyin. Tariflerinizde krema ​​ya da peynir kullanacaksanız pişirmenin süresinin sonuna doğru ekleyin. Aynı şekilde, kolay pişen yiyecekler ile zor pişen yiyecekleri ayırın. Önce zor olanları pişirin ardından kolay pişenleri ekleyin.

6. Tencereyi Temizleme
Yavaş tencerenin içindeki kap çıkabilir. Kap içindeki kalıntıları beyaz sirke ve kabartma tozu kombinasyonu kullanılarak çözülebilir. Sadece kabartma tozunu tencerenin içine serpin, daha sonra üzerine biraz sirke dökün veya püskürtün. Ardından ılık sabunlu su ile yıkayın.

7. Etinizi Yağlayın
Et yemeklerinizi yavaş tencerede koyarken daha lezzetli olması için yağ ve baharatlarla süsleyin. böylece et pişerken hızlı bir nem kaybetmez ve piştikten sonra üst kısmı karamelize olur.

İlgili: Tavuk göğsünü iyi ve lezzetli pişirmenin püf noktaları

8. Kapağını açmamaya çalışın
Tariflerinizde pişirme işlemi sırasında karıştırmanızı istemedikçe, ellerinizi yavaş tencerenin kapağından uzak tutun. Pişirme sırasında kapağı her açtığınıda büyük miktarda ısı kaybolur ve kaybolan ısıyı geri kazanmak 30 dakika kadar sürebilir.

9. Yemeğin suyunu çektirebilirsiniz
Öte yandan, yavaş tencerede yemeğinizin suyu fazla olduysa kapağını açabalilirsiniz. Kapağın çıkarılması, çanağınızdaki sıvı içeriğinin azalmasına ve daha kalın soslu bir yemek elde edersiniz.

10. Eti kurutmaktan kaçının
Yavaş pişiriciler daha büyük, daha şişman et kesimiyle en iyi şekilde çalışırlar. Yağ, düşük bir sıcaklıkta yavaşça pişirildiğinde erir. Yağsız etler yavaş tencerede sert ve kuru olabilirler. Yağsız bir et pişiriyorsanız, küçük parçalar daha hızlı bir şekilde kuruyacaktır. Bunun için mümkün olduğu kadar kalın veya büyük parçaları pişirmeyi tercih edin. (Örneğin, tavuk göğsü çabuk kurur, ama bütün bir tavuk çok nemli kalır!)

İlgili:Eti yumuşatmanın yolları

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,806BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir. Aynı zamanda çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Örneğin, tüm bunlar...

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı yok olur. Parlaklığın azalması takımlarınızı eski gibi bir hava verir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı...

Altın Sahte Mi? Test Edin

Altın sahte mi? Altın fiyatları artınca evinizdeki altınların sahte olup olmayacağı sorusu akıllara geliyor. Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir...