Ana Sayfa SAĞLIK Gut Hastalığı İçin 11 Esansiyel Yağ ve Kullanımları

Gut Hastalığı İçin 11 Esansiyel Yağ ve Kullanımları

Gut hastalığı genellikle ayak baş parmağında başlar ve eklemlerde şişme, ağrı ve kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkar, yürümeyi zorlaştırabilir. Gut, bir artrit şeklidir ve aşırı kırmızı et, alkol ya da genetik yatkınlığı olanlar hastalık riskini taşırlar. Esansiyel yağlar kullanarak, hastalığın neden olduğu acı ve ağrı gibi semptomları hafifletebilirsiniz.

Diğer artrit türlerinde olduğu gibi, gut hastalığı da kandaki ürik asidin kristallere dönüşmesinin bir sonucudur. Et, süt, peynir gibi protein ağırlıklı beslenenlerde, fazla alkol kullananlarda sık rastlanan bir hastalık türüdür.

Genellikle ayaklarda başlayan gut, ayaklar dışında diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemlerini de etkileyebilir. Halk arasında “Kralların hastalığı” ya da “zengin hastalığı” olarak da bilinir.

Gut, kadınlardan daha fazla erkekleri etkilemektedir. Ancak kadınlarda da menopozdan sonra görülebilir.

Gut hastalığı için hangi esansiyel yağ nasıl kullanılır?

1. Fesleğen yağı
Fesleğen yağı, birçok güçlü kimyasal içerir. Fesleğen inflamasyonu azaltabilir ve eklemlerde kıkırdak yıkımını önleyebilir. Ağrıyı hafifletebilir ve kemiklerin hasar görmesini önleyebilir.

Ayağınızı soğuk suyla dolu bir kap içinde 15 dakika bekletin ve ardından kurulayın. Sıcak bir havluya 8 damla fesleğen yağı damlatın. Havluyu ayağınıza sararak masaj yapın. İki dakika bekletin. 1-2 hafta boyunca günde üç kez tekrarlayın.

2. Papatya yağı
Dünyanın en eski ilaçlarından biri papatyadır.Gut hastalığının neden olduğu ağrıları hafifletir.

15 damla papatya yağı, 15 damla buhur yağı, 6 damla nane yağı ve 4 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak bir cam kavanoza aktarın. Ayağınıza 15 damla karışımdan dökün ve masaj yapın. Bir hafta boyunca günde üç kez tekrarlayın.

3. Buhur yağı
Buhur yağı, gut hastalığına karşı koruma sağlayabilir ve hastalığın neden olduğu eklem ağrılarını hafifletebilir.

Küçük bir cam kavanozda 10 damla buhur yağı le 50 gr argan yağını karıştırın. Karışımı etkilenen ayağa masaj yaparak sürün. 1-2 hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

4. Kekik yağı
Kekik yağı, antiseptik ve antibakteriyeldir, inflamasyonu azaltır.

Bir kasede 2 çay kaşığı süt, 6 damla kekik yağı ve 5 damla buhur yağını karıştırın. Ayağınızı koyabileceğiniz 2 ayrı kabın birine soğuk su diğerine ılık su doldurun. Hazırladığınız karışımın yarısını soğuk suya, kalan yarısını ılık suya karıştırın. Ayağınızı önce 10 dakika ılık suda bekletin. Daha sonra 10 dakika daha soğuk suda bekletin ve ayağınızı kurulayın. Bu tedavi yöntemini 2 hafta boyunca günde bir kez kullanın.

5. Rezene yağı
Rezene, dünyadaki en etkili tıbbi bitkilerden biridir. Gut ve diğer inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli bir role sahiptir. Anti-inflamatuar ve analjezik bileşenler içeren rezene yağı, bu özellikleri ile gut semptomlarını azaltabilir. Eklemdeki şişliği ve acıyı azaltır.

Sıcak havluya 3 damla rezene yağı damlatın ve etkilenen ayağın etrafına havluyu sarın. 2-3 dakika masaj yapın. 1-2 hafta boyunca her gün tekrarlayın.

6. Biberiye yağı
Gut hastalığı nedeniyle oluşna acı ve rahatsızlıklardan kurtulmak için en etkili yağlardan biri biberiye yağıdır. Sadece antiinflamatuar özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda antinosiseptif etkileri de vardır. Bu da beyinde ağrı sinyallerini engelleyebileceği anlamına gelir. Ağrınız olsa bile bunu hissetmezsiniz.

3 damla biberiye yağı ve 2 damla papatya yağını karıştırın. Karışımı soğuk bir havluya dökün ve etkilenen eklemi havluyla sarın, 5 dakika bekletin. Bir hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

7. Nane yağı
Gut hastaları ağrı ve iltihabı hafifletmek için bu esansiyel yağı kullanabilirler. Çünkü analjezik, anestetik, antiinflamatuar ve antinosiseptif etkileri vardır.

Küveti ılık su ile doldurun ve 3’er damla nane yağı ve ardıç yağı ile bir avuç Epsom tuzu ekleyin, parmaklarınızla karıştırın. Suyun içinde 30 dakika kalın. 1-3 hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

8. Zencefil yağı
Zencefil yağı, herhangi bir yan etki oluşturmadan bu inflamatuar durumları hafifletmiştir.

Bir kasede 5’er damla zencefil yağı ile zeytinyağını karıştırın. Etkilenen eklem üzerine ince bir tabaka yayın ve birkaç dakika masaj yapın. İyileşene kadar bu ilacı günde birkaç kez kullanın.

9. Sardunya yağı
Sardunya yağı da gut için pratik ve etkili bir çözümdür. Gut nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletebilir.

5 damla sardunya yağı, 3 damla lavanta yağı ve 1 yemek kaşığı jojoba yağını iyice karıştırın. Sıcak bir havluya birkaç damla dökün ve etkilenen eklem etrafına havluyu sarın, birkaç dakika bekletin. Bu ilacı 1-2 hafta boyunca günde iki kez yapın.

10. Zerdeçal yağı
Zerdeçal yağı, gutun neden olduğu acı ve ağrıyı hafifletebilir.

1 yemek kaşığı jojoba yağına 6 damla zerdeçal yağı ekleyin. Etkilenen eklemlere ince bir tabaka uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın. Bu tedavi yöntemini 2 hafta boyunca günde 2-3 kez yapın.

11. Çay ağacı yağı
Yağ, antifungal ve antimikrobiyal özellikler içerir. Çay ağacı yağı, sinir uçlarının iltihaplanmasını tedavi eder ve ağrıyı hafifletir.

4 damla çay ağacı yağı ve bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak, etkilenen bölgeye ince bir tabaka sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Sorun geçene kadar günde 2 kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...