Ana Sayfa SAĞLIK Gözleriniz Işığa Aşırı Duyarlıysa, Fotofobi Olabilirsiniz

Gözleriniz Işığa Aşırı Duyarlıysa, Fotofobi Olabilirsiniz

Fotofobinin basit açıklaması ışığa duyarlılıktır. Fotofobi olanlar güneş ışığından olduğu kadar ampul ışıklarından da rahatsızlık duyabilir. Fotofobi bir hastalık değildir ancak gözleri etkileyen farklı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Fotofobi olan çoğu insan, parlak ışıktan rahatsız olurlar. Bununla birlikte, şiddetli fotofobi vakaları, herhangi bir ışıktan da rahatsızlık duyabilirler.

Göz uzmanlarına göre, fotofobi,  gözleri etkileyen iltihap ve enfeksiyon gibi rahatsızlıkların bir belirtisidir. Örneğin, konjonktivit (gözlerde kızarıklık, iltihaplanma ve damarların belirginleşmesi) ışığa hafif duyarlılığa neden olabilir. Kontakt lensler gözlerinizi rahatsız ediyorsa, fotofobi yaşayabilirsiniz. Fotofobi ile ilişkili olabilecek diğer gözle ilgili sorunlar arasında, üveit (gözün beyazı ve retina arasındaki alanın iltihaplanması) ve kornea aşınması bulunur.

Bununla birlikte, fotofobinin gözlerle ilgisi olmayan bir problemden kaynaklandığı durumlar da vardır. Örneğin, migren atakları veya menenjit gibi fotofobi yaratabilen virüslere bağlı bazı hastalıklar bunlar arasındadır.

Kimler risk altındadır?
Yukarıda belirtilen sağlık sorunlarının yanı sıra, açık göz renklerine sahip olanlar fotofobiden muzdarip olabilirler. Bunun nedeni, gözbebeklerinin yeterince melanin içermemesidir. Albinizm olan kişilerin gözlerinin tamamen melaninden eksik olması, fotofobi sorunu yaşamalarına neden olur.

Ayrıca alınan bazı ilaçlar da fotofobiye neden olabilir. İlaçlardan sonra ışığa duyarlılık başladıysa, doktorunuza danışabilir ve gerekirse ilacınızı değiştirebilirsiniz.

Fotofobi nasıl tedavi edilir?
Fotofobinin nedeni gözlerle ilgili sorunlara ya da başka nedenlere bağlı olabilir. O nedenle fotofobinin tedavisi, altta yatan sorunu tedavi etmekle çözülebilir.

Işığa karşı hassas olanların ayrıca, geniş kenarlı şapkalar ve UV korumalı renkli güneş gözlükleri takarak güneşten kaçınmaları tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri olduğunun farkındayız. Ancak, tuzun, saçınızı ve cildinizi korumaya ve iyileştirmeye...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten kaynaklanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma olarak kendini...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...