Ana Sayfa SAĞLIK Gözleri Ovuşturmanın Neden Olabileceği 7 şey

Gözleri Ovuşturmanın Neden Olabileceği 7 şey

Alerjiniz varsa ya da sürekli bilgisayara bakmak gibi nedenlerle gözleriniz yorgunsa, gözleri ovuşturmak kısa süreliğine de olsa sizi rahatlatabilir. Ancak, gözlerinizi sürekli ovuşturmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bu alışkanlık sizi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Gözleri ovuşturmak, kalp atışını yavaşlatır ve stresi azaltabilen vagus siniri uyarır. Gözleriniz yorgunsa, gözlerinizi rahatlatabilir. Bunlarla birlikte, gözleri ovuşturmak çoğu zaman göz hastalıklarının mevcut koşullarının şiddetlendirmesine ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olarak ciddi sorunlara yol açabilir.

Aşağıda gözlerinizi ovuşturduğunuzda ne gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi görebilirsiniz.

Korneaya zarar verir
Kronik göz ovuşturma, korneada zayıflama ve keratokonus adı verilen kornea distorsiyonu ile sonuçlanabilir. Kornea dokusunun sürekli sürtünmesi, incelmesine neden olabilir, hasar büyürse kornea nakli bile gerekebilir.

Kornea çizilebilir
Göze kirpik ya da herhangi bir toz girdiğinde çıkarmak için ovuştururuz. Ancak, bu durumu daha da kötüleştirebilir. Bu tür maddelerin göz içinde sürtünmesi korneanın çizilme riskini artırır. Böyle bir durumda gözünüzü ovuşturmak yerine su veya tuzlu su ile yıkayın.

Glokomu daha da kötüleştirebilirsiniz
Eğer zaten göz tansiyonu olarak da bilinen glokom gibi ciddi bir göz rahatsızlığınız varsa, ovuşturma daha da kötüleştirebilir. Glokom, gözünüzün ön kısmındaki sıvıdan kaynaklanır, bu da optik sinirlere zarar verebilir ve nihayetinde körlüğe neden olabilir. Gözleri ovuşturmak, kan akışını engelleyerek sinir hasarına ve kalıcı görme kaybına yol açabilir.

Yakın görüşünüzü daha da kötüleştirebilirsiniz

Eğer miyop probleminiz varsa, gözlerinizi ovuşturduğunuzda görmeniz daha da bozulur.

Enfeksiyon riskini artırır
Ellerinizi ne sıklıkta yıkarsanız yıkayın ya da sterilize edin, ellerinizde her zaman mikrop olma olasılığı yüksektir. Ellerinizle gözlerinize temas ettiğinizde mikropların gözlere geçmesine neden olursunuz. Gözleriniz enfekte olursa, sıcak bir kompres uygulayabilirsiniz.

Göz kapağı zarar görür
Gözlerinizi sürekli olarak ovuşturduğunuzda, göz kapakları zamanla esnekliğini kaybedebilir. Bu ciddi bir problem olmasa da, yine de olmasını isteyeceğiniz bir şey değildir.

Gözlerin kanlanmasına ve göz altında koyu halkalara neden olur
Gözlerinizi sert bir şekilde ovuşturursanız, gözünüzdeki küçük kılcal damarların yırtılmasına neden olabilirsiniz. Bu da gözlerinizin kanlanmasına sebebiyet verir. Kılcal damarlardan akan kan ayrıca göz çevresindeki dokuya akar ve gözlerinizin altında koyu halkalar oluşturur.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,811BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...