Ana Sayfa HAYAT Spor Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Spor Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Spor kıyafetler temizlenirken, terleme nedeniyle daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Doğru yıkanmadıklarında bakteriler birikir ve bakteriler de kokuya neden olur.

Spor kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmak, kokudan ve bakterilerden arındırmak için yapılması gerekenleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Yıkamadan önce kurutun
Spor yaptıktan sonra çıkardığınız terli kıyafetleri hemen kirli sepetine atmak yerine, terin kurumasını sağlayın. Ter nedeniyle nemli olan kıyafetler hızla bakteri üretmeye başlarlar.

2. Sirke içinde bekletin
Spor kıyafetlerinizi yıkamadan önce en az bir saat boyunca soğuk suyla karıştırılmış bir bardak beyaz sirke içinde bekletin. Bu hoş olmayan kokuların giderilmesine, bakterilerden arındırılmasına ve ter lekelerinin kolay çıkmasına yardımcı olur.

3. Soğuk suda yıkayın
İster inanın ister inanmayın, sıcak su kirli spor kıyafetlerinize yardımcı olabileceğinden daha fazla zarar verebilir. Sıcak su, spor kıyafetlerinin esnekliğinin kaybolmasına ve çabuk deforme olmalarına neden olur.

4. Kurutucuya atmayın
Sıcak suda olduğu gibi kurutma makinelerinin ısısı da spor kıyafetlere zarar verir. Yıkadığınız çamaşırları kurutucuya atmak yerine asarak doğal kurumaya bırakın.

5. Yumuşatıcı kullanmayın
Çamaşırlarınızın mis gibi kokması ve yumuşacık olması için kullandığınız çamaşır yumuşatıcıları, spor kıyafetlere zarar verebilir. Yumuşatıcı yerine yıkama sırasında sirke kullanabilirsiniz. Sirke çamaşırları hem yumuşatır hem de koku ve bakteriden arındırır.

6. Fazla deterjan kullanmayın
Ne kadar fazla deterjan kullanırsanız o kadar çamaşırlarınızın temiz olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çok fazla deterjan çamaşır makinenizin giysilerinizi iyice durulamasını zorlaştırır ve çamaşırlarınızda deterjan artıkları kalabilir. Bu da kıyafetlerinizde daha fazla ter ve bakteri birikmesine neden olabilir.

7. Koku giderici ekleyin
Spor kıyafetlerinizin yıkanmasına rağmen kokmaması için, çamaşır makinesinin durulama döngüsüne yarım bardak sirke ekleyin.

İlgili Makaleler

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı olduğunu artık bilmeyenimiz kalmamıştır. Ancak bugün limonun aşikâr faydalarının dışında...