Ana Sayfa SAĞLIK Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içinde özellikle yanakların iç kısımlarında çıkan yaralar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren esrarengiz ağız ülserleridir. Çünkü ağzınızdaki yaralara neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yanağınızı / ağzınızı ısırmak, sürtünme, stres, genetik ve hatalı bir bağışıklık azalması neden olabilir.

Önceleri bir kırmızılık olarak başlar daha sonra ortası beyaz veya sarı iltihap oluşur. Peki bu durumda yaraları geçirmek için ne yapabilirsiniz?

1. Uyuşturma Spreyi
Nane ve okaliptüs uçucu yağının her ikisi de anti-enflamatuar özelliklere sahipken, aynı zamanda anti-mikrobiyal ajanlar olarak çalışır (bu nedenle enfeksiyon olasılığını azaltır) yara çevresindeki dokuları sıkılaştırmaya yardımcı olan büzücüler, şişme veya potansiyel sıvı birikiminden kaynaklanan daha fazla rahatsızlığı giderir. Bu yağların her ikisinin de soğutma özellikleri sinir uçlarını da uyuşturabilir.

İhtiyacınız olacak malzemeler
-2 çorba kaşığı zeytin ya da üzüm çekirdeği yağı
-10 damla nane esansiyel yağı
-8 damla okaliptüs esansiyel yağı

Yapılışı
Zeytin veya üzüm çekirdeği yağını bir cam şişe içine dökün, esansiyel yağları ekleyin. Şişeyi kapatın ve iyice çalkalayın. Ağrıyan yerine üzerine doğrudan püskürtün. Her kullanımdan önce çalkalayın.

2. Papatya Çayı Poşeti
Papatya, uykuyu getirmek, gevşemeyi teşvik etmek ve sindirime yardımcı olmak için en yaygın olarak kullanılan birkaç bitkiden biridir. Bisabolol veya levomenol adı verilen kimyasal bir bileşik, Alman papatyası içinde doğal olarak bulunur ve enflamasyonu azalttığı ve ayrıca antiseptik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu özelliklerin ikisi de, ağız yaralarının ağrısını azaltmaya ve potansiyel olarak iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Papatyayı demleyin veya poşet çay ise sıcak suya batırın. Günde iki kez 5-10 dakika boyunca ağzınıza gargara yapın.

3. Adaçayı
Adaçayı, mutfak dünyasında yaygın olarak kullanılır ve aynı zamanda homeopatik tıpta ve ev ilaçlarında yıllardır yaygındır. Ağız yaraları için de çok etkilidir.

Kurutulmuş adaçayı kullanıyorsanız, suyunu kaynatın ve otları 10 dakika kadar demleyin. Süzülen su ile 1 dakika ağzınızı çalkalayın.

4. Karanfil Yağı Pamuk Topu
Karanfil yağı, güçlü bir ağrı kesici olan eugenol içerir ve hastaları rahatlatmak için yıllardır diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Eugenol bugün hala kullanılmaktadır.

İhtiyacınız olacak malzemeler
1/2 çay kaşığı zeytinyağı
-4-5 damla karanfil uçucu yağı
-Top pamuklar
su / tuzlu su

Temizlemek için ağzınızı ılık su veya tuzlu su ile çalkalayın. Karanfil yağını zeytinyağıyla karıştırın ve bir pamuk topunu ıslatın. Uyuşukluk için pamuk topunu 5-8 dakika boyunca doğrudan yara bölgesine uygulayın.

5. Yoğurt yiyin
Yoğurt, fermente bir üründür. Bakteriyel fermantasyon ile üretilir, yani karbonhidratları organik asitlere dönüştürmek için bakteri veya maya kullanılır. Dünya çapında beğenilen bakteri bakımından zengin bir maddedir. Bağırsak florasına iyi geldiği gibi ağzınızdaki bakterileri dengeler.

Günde en az 1 yemek kaşığı 3 kez yiyin.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,847BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...