Ana SayfaHAYATPRATİKOje Lekesini Farklı Objelerden Nasıl Çıkarırsınız

Oje Lekesini Farklı Objelerden Nasıl Çıkarırsınız

Zaman zaman oje sürerken kazalar da yaşanabilir. Etek, masa veya kanepe oje ile lekelenebilir. Bu gibi durumda lekeyi çıkarmak için hızlı hareket edilmesi gerekir. Bu yazımızda farklı objeler üzerinden oje lekelerini nasıl çıkarabileceğinizi anlatacağız.

Ahşap

İlk kural: Ahşap üzerinde olabilecek oje lekesini aseton ile çıkarmayın. Aseton, lekeyi çıkarabilir ama ahşap üzerinde leke bırakır. Ahşap yüzey üzerinden oje lekesini çıkarmak kolaydır bunun için panik yapmayın. Ahşap yüzey üzerinde saç spreyini sıkın. 20 saniye bekletin ve silin. Bu işlemi ahşap üzerinde leke kalmaması için bir kaç tekrarlayabilirsiniz.

Halı

Her şeyden önce, halınız ne renk? Eğer halınız açık renk ise o zaman asetonla silerek çıkarabilirsiniz. Ancak halınız renkli ise o zaman yine saç spreyi kullanabilirsiniz. saç spreyi yerine ispirto da kullanılabilir. Saç spreyi veya ispirtoyu oje lekesinin üzerine dökün ve daha sonra sünger veya kağıt havlu ile silin.

Saç

Ellerinize oje sürdünüz ve acele davrandığınız için oje saçlarınıza sürünebilir. Saçlarınıza sürünen oje halen ıslak ise o zaman aseton kullanabilirsiniz. Yukarıdan aşağıya doğru silin. Eğer saçlarınıza sürünen oje kuru ise o zaman da saç kremi ve zeytinyağı sürerek çıkarabilirsiniz.

Kumaş

Muhtemelen en yaygın oje sorunlarından biridir. Çünkü aseton birçok kumaş üzerinde leke yapabilir veya erimesine yolaçabilir. Bunun için kullanmadan önce mutlaka görünmeyen bir yerde test yapın. Eğer aseton kumaşa zarar veriyorsa o zaman saç spreyini kullanabilirsiniz. Ancak kumaşı kuru temizleme yaptırabiliyorsanız o zaman ilk çözüm olarak bunu deneyin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler