Ana Sayfa SAĞLIK Multipl Skleroz (MS) Hastalığı İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Multipl Skleroz (MS) Hastalığı İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Multipl skleroz yani MS hastalığı, merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Beyin ve vücut arasında iletişim sorunlarına neden olur. Görmeyi, kas kontrolünü, dengeyi ve vücudun diğer temel işlevlerini engelleyebilir. MS’i tedavi etmek değil ama semptomlarını doğal yollardan hafifletmek mümkündür.

Multipl Skleroz (MS) hastalığının nedenleri hala bilinmemektedir. Tedavisi mümkün değil denilse de tıptaki gelişmelere bağlı olarak hastalık kontrol altına alınabilmekte ya da süreç yavaşlatılabilmektedir.

Multipl Skleroz (MS) belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu belirtiler, sinir hasarının oranına ve bu hasarın vücudun hangi bölgelerini etklediğine bağlı olarak değişebilir. İleri derece MS hastaları, yürüme yeteneklerini dahi kaybedebilirler.

 • MS hastalığının belirtileri nelerdir?
  – Vücudun veya bacakların genellikle bir tarafında meydana gelen zayıflık veya uyuşukluk.
  – Tamamen veya kısmen görme kaybı, göz hareketleri sırasında acı çekme.
  – Yorgunluk
  – Baş dönmesi
  – Mesane ve bağırsak fonksiyonu ile ilgili sorunlar

Henüz hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olmasa da, doğal yağlarla semptomlarını azaltabilir ve verdiği rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz.

1. Ardıç yağı
MS’in neden olduğu acıları ardıç esansiyel yağını kullanarak biraz hafifletebilirsiniz. Sinirlerdeki gerginliği yatıştırmak için küveti suyla doldurun ve biraz ardıç yağı ekleyerek, suyun içinde bir süre kalın.

Ardıç yağı sinirleri yatıştırmanın yanı sıra, hastalığın neden olduğu mesae sorunlarını için de yardımcı olur.

2. Fesleğen yağı
Fesleğen esansiyel yağı, multipl skleroz gibi sinir bozukluklarının tedavisinde faydalıdır. Fesleğen yağı kullanarak, MS’in belirtilerinden biri olan yorgunluğu azaltabilirsiniz.

Fesleğen esansiyel yağı, migren, baş ağrısı, alerji, bulantı, artrit ve kas ağrılarını geçirmek için de yardımcı olur.

3. Adaçayı yağı
Adaçayı yağı, MS semptomlarını azaltmak ve rahatlatmak için harika bir başka yağdır. Adaçayı yağının sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkileri vardır. Ayrıca, kas ağrılarını azaltmaya ve sinir gerginliğini gidermeye yardımcı olur. Küvet suyuna ekleyebilir ya da masaj yağı ile karıştırıp masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

4. Nane yağı
Nane esansiyel yağı, sinir bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Multipl skleroz ile bağlantılı semptomlardan biri olan zihinsel yorgunluğunuzu gidermek için mükemmeldir. Nane yağı, kas ağrılarını, baş ağrılarını, kabızlığı ve ishali tedavi etmek için de kullanılabilir.

5. Selvi yağı
Selvi esansiyel yağı, sinirlerin üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu esansiyel yağ, multipl skleroz ile birlikte gelen kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Selvi esansiyel yağı, artrit, astım, menopoz, ağır adet kanaması ve ishal gibi çeşitli sağlık durumlarının tedavisinde kullanılabilir.

6. Mercanköşk yağı
MS için başka etkili bir yağ da mercanköşk yağıdır. Mercanköşk esansiyel yağının ısıtma etkisi nedeniyle sinir gerginliği vakalarında faydalı olduğu düşünülmektedir. Mercanköşk esansiyel yağı, aynı zamanda kas gevşetici özellikleri nedeniyle kas ağrıları gibi multipl skleroz semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Küvet suyuna ekleyebilir ya da masaj yağına dahil ederek masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

MS için esansiyel yağlar nasıl kullanılır?
Esansiyel yağlar doğrudan veya diğer esansiyel yağlarla karıştırılarak kullanılabilir.

Rahatlamak ve gerginliği azaltmak için şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Dolaşımı iyileştirmek için etkilenen bölgelere masaj yaparak sürebilirsiniz.

Herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek veya tek başına kullanmak için sadece 2-3 damla esansiyel yağ yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,824BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...