Ana Sayfa SAĞLIK Frenk Soğanının 7 Sağlık Faydası

Frenk Soğanının 7 Sağlık Faydası

Frenk soğanı, basit bir yemeği çok daha lezzetli bir hale getirebilir. Ancak lezzet vermesinin yanı sıra size bir çok sağlık faydası da sunar.

Frenk soğanı, yeşil soğandan daha incedir ve lezzeti de biraz farklıdır. Çorbalara, soslara, balık ve patates yemeklerine, salatalara ve diğer birçok yemeğe eklenebilir.

Frenk soğanını beslenmenize ekleyerek pek çok sağlık faydasından da yararlanabilirsiniz. İşte onlardan bazıları…

Kalp sağlığı
Frenk soğanı, iyi ve kötü kolesterol düzeyleri ile ilişkili olan allisin içerir ve bu organik bileşik aynı zamanda kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Böylece, ateroskleroz, inme ve kalp krizi riskini azaltır.

Bağışıklık sistemi
Frenk soğanı, kolajen ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini açısından zengindir.

Kemik sağlığı
Frenk soğanı, kemik bütünlüğünü ve mineral yoğunluğunu korumak için çok önemli olan vitamin K gibi çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Yeterli K vitamini seviyelerini koruyarak osteoporoz ve artrit riskini düşürür.

Kanser
Frenk soğanı, meme, kolon, prostat, akciğer ve yumurtalık kanserini önlemek için faydalıdır. Bunun dışında, frenk soğanı içinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin aktivitesini azaltmaya yardımcı olur.

Göz sağlığı
Frenk soğanındaki antioksidanlar, katarakt oluşumunu geciktirir, göz sağlığını iyileştirir.

Detoks etkisi
Frenk soğanı, hafif bir diüretik görevi görür ve vücudunuzun detoksifikasyonunu sağlayan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Sindirim sistemi
Frenk soğanı, bakterilerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan iyi bir antibakteriyel maddedir. Ayrıca, bağırsak verimliliğini arttırarak besin alımını artırır.

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...