Ana Sayfa SAĞLIK Yatak Odanızın Sizi Hasta Etmesini Nasıl Durdurursunuz?

Yatak Odanızın Sizi Hasta Etmesini Nasıl Durdurursunuz?

Ortalama 7 saat uyuduğumuzu düşünürsek, evde neredeyse en fazla zamanı yatak odasında geçiririz. Eğer yatak odanızda sağlığınızı etkileyecek faktörler varsa, sabah uyandığınızda kendinizi de dinlenmiş hissetmez, baş ağrısı ya da burun tıkanıklığı gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

Sabah kalktığınızda, kendinizi hasta, yorgun hissediyorsanız, yatak odanız sağlığınız için pek de uygun değil demektir. Yatak odanızın sizi hasta etmesini istemiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

1. Yatak altı
Yatağınızın altında baza varsa ve yatağınız da ağırsa, yatağın altını sık temizlemek zordur. Uzun süre temizlenmeyen yatak altlarında çok fazla kir ve toz birikir, bu da sizi hasta edebilecek faktörlerden biridir.

Düzenli olarak yatağınızın altını süpürmeyi ve silmeyi alışkanlık haline getirin. Bazı eşyaları saklamak için kullandığınız depolama kutularını ara sıra çıkarıp temizleyip sonra tekrar yerleştirmelisiniz.

2. Çarşaf
Cildinize doğrudan temas eden çarşaflarınızın yapıldığı materyalde sağlığınız için önemlidir. Doğal, cilt ve vücut dostu organik pamuktan yapılmış çarşaflar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, çarşaflarınızı haftada en az bir kez değiştirmelisiniz.

3. Yastık
Kafanızı koyduğunuz yastığınız çarşafa göre daha sık değiştirilmesi gerekir. Ortalama 7 saat o yastığa çok yakın mesafede nefes alırsınız. O nedenle yastık kılıflarınızı haftada iki defa değiştirmek sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Yastık kılıflarını yıkıyorsunuz diye yastıkları unutmayın. Onların da belirli aralıklarla yıkanmaları gerekir.

4. Yatak
Yatağı yıkayarak temizlemek mümkün değildir ve çok fazla kir, toz ve alerjen biriktirirler. Yataklarınızı yılda en az bir kez doğal yöntemlerle temizlemeyi ihmal etmeyin.

5. Evcil hayvanlar
Evcil hayvanınızın evin her yerinde olması sizi rahatsız etmiyor olabilir ama onları yatak odanızdan uzak tutun. Özellikle de alerji sorununuz varsa sağlığınız için bunu yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,858BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...