Ana Sayfa AİLE PET Köpeğinize Verebileceğiniz 9 Sağlıklı Yiyecek

Köpeğinize Verebileceğiniz 9 Sağlıklı Yiyecek

Köpeğinize yiyecek olarak ne veriyorsunuz? Hazır köpek mamalarından mı yoksa kendi yediğiniz yiyeceklerden mi? Sizin için sağlıklı olan yiyeceklerin hepsi köpeğiniz için sağlıklı olmayabilir ve ona zarar verebilir. Köpeğinize verebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Evinizde bir köpek besliyorsanız, onun için hangi yiyeceklerin sağlıklı, hangilerinin sağlıksız olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Köpeğinize şeker içeren yiyecekler verirseniz diyabet, mayalı gıdalar ülser veya zehirlenmeye neden olabilir. Bazı yiyecekler var ki, sizin sağlığınıza olduğu kadar köpeğiniz de sağlığına katkı sağlar.

1. Yağsız et
Et, özellikle de yağsız et (dana eti, tavuk, hindi, vb.) her köpeğin en sevdiği yiyecek türüdür. Etler, köpeğinize enerji verecek ve kas direncini artıracak amino asitler ve B vitaminleri kaynağıdırlar.

2. Karaciğer
Karaciğer, doğru miktarlarda verildiğinde köpeğinize vitamin ve mineraller sağlayabilir. C vitamini zehirlenmelerinden kaçınmak için, köpeğinizin vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gram karaciğer doğru bir miktar olacaktır.

3. Ton balığı ve somon
Omega 3 yağ asitleri, köpeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilir, aynı zamanda cildine parlaklık ve canlılık verir.

4. Keten tohumu
Başka bir omega 3 kaynağı olan keten tohumunu, katı ya da yağ olarak köpeğinize verebilirsiniz. Her iki formda da keten tohumu buzdolabında saklanabilir.

5. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, köpeğinizin sağlığı için gerçek bir tedavidir. Laurik asit sayesinde, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı köpeğinizin sindirimini geliştirir ve tümörlerin ortaya çıkma riskini azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, artrit ve mantar enfeksiyonlarını azaltır, metabolizmayı dengeler ve köpeğinizin tüy ve cildini daha yumuşak ve daha dirençli hale getirir.

6. Peynir ve yoğurt
Eğer köpeğinizin laktoz alerjisi yoksa, yiyeceklerine peynir ve yoğurt ekleyebilirsiniz. Yoğurt bağırsak işlevine yardımcı olur.

7. Yulaf ezmesi
Doğru günlük lif miktarını sağlamak için yulaf ezmesini köpeğinizin beslenmesine ekleyebilirsiniz. Yulaf, özellikle yaşlı köpeklerin kabızlık problemi için çare olabilir.

8. Havuç ve tatlı patates
Dişlerin sağlığı için çok yararlı olan havuç, lif ve beta-karoten bakımından zengin, düşük kalorili gıdalardır. Tatlı patatesler, B6, C vitamini ve manganez bakımından zengindir. Köpeğinizin bağışıklık sistemini ve kemiklerini güçlendirirler.

9. Brokoli
Brokoli, köpeğinizde diyabetin önlenmesine yardımcı olması ve kalp sağlığı için önemli miktarda antioksidan ve vitaminler içerir. Gastrointestinal tahrişleri önlemek için, köpeğinizin genel beslenmesinin % 10’unu geçmediğinden emin olun.

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...