Ana Sayfa SAĞLIK KİLO VERME Beyaz Çayın 10 İnanılmaz Sağlık Faydası

Beyaz Çayın 10 İnanılmaz Sağlık Faydası

Piyasada birçok farklı çay türleri var, bunlardan biri de beyaz çay. Siyah ve yeşil çayın olduğu gibi beyaz çayın da farklı sağlık yararları mevcuttur. Beyaz çayın sağlığa faydaları arasında kanser riskinin azalması, kardiyovasküler hastalıkların riskinin düşürülmesi ve kırışıksız bir cilde yardımcı olan antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikler sayılabilir.

Beyaz çay, yeşil çay gibi diğer çaylara oranla üç kat fazla antioksidan içerir. Oksidatif stresi azaltmaya ve bazı kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek organik bileşikler ve yaşlanma karşıtı maddeler içerir. Cildi ultraviyole ışıktan korumaya yardımcı olabilir.

Antioksidan özellikleri
Vücuttaki serbest radikallerin varlığı, vücutta hastalıklara neden olur. Beyaz çay, bu serbest radikalleri nötralize etmede yardımcı olur.

Antiaging özellikleri
Serbest radikallerin varlığı, hastalıkların yanı sıra yaşlanma sürecini de hızlandırır. Beyaz çay, antioksidan özelliği ile erken yaşlanma riskini azaltabilir.

Cilt bakımı
Beyaz çayın kullanılması, hasarlı cildin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olan antioksidan özellikleri için tavsiye edilir. Ultraviyole ışığın etkilerine karşı korunmada da yararlıdır.

Ağız sağlığı
Beyaz çayın içerdiği bileşikler, dişlerde plak oluşumuna neden olabilecek farklı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Beyaz çayda bulunan florür içeriği ayrıca diş çürüğü riskini azaltmada etkili olabilir.

Kanseri önleme
Yeşil çay gibi, beyaz çay da akciğer kanseri gibi kanser türlerinin önlenmesinde faydalıdır. Araştırmalar, bu çayın potansiyel bir antikanser, kemopreventif ajan olduğunu ve hücre ölümünü engellediği ve akciğer kanserinde sağlıklı hücre büyümesini teşvik ettiğini ortaya koymuştur.

Diyabet kontrolü
Beyaz çay, diyabetin semptomlarından olan, aşırı susamanın önüne geçebilir, kan şekeri seviyelerini normal düzeyde tutmaya yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler bozukluk
Beyaz çayda bulunan flavonoidler, kardiyovasküler bozuklukların azalmasıyla ilişkilidir. Bu flavonoidler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Flavonoidler bakımından zengin bir çayın tüketilmesi, farklı kalp rahatsızlıklarının riskini azaltabilir.

Antibakteriyel
Beyaz çay, cildinizi bakterilerden ve diğer mikroplardan koruyabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Beyaz çayın tüketimi, vücudunuza enfeksiyona neden olan bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan korunmada yardımcı olur.

Soğuk algınlığı
Beyaz çay, grip ve soğuk algınlığı şikayeti olanlarda rahatlama sağlar.

Kilo verme
Çalışmalar, beyaz çayın alınmasının yağ hücrelerinin oluşum süreci olan adipogenezi önleyebileceğini ve yağ hücrelerinin yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini düşündürmektedir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...