Ana Sayfa SAĞLIK Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

0
270

Ylang ylang esansiyel yağı, yakın zamana kadar fazla bilinen bir yağ olmamasına rağmen, birçok aromaterapi ve kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Ylang ylang yağının antidepresan, antiseptik, afrodizyak özellikleri vardır.

Ylang ylang esansiyel yağı, ylang ylang ağacının taze çiçeklerinin damıtılmasıyla elde edilir. Çok hoş ve güçlü kokusu nedeniyle parfüm ve aromaterapi uygulamalarında yaygın kullanılmasının yanı sıra çeşitli tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır.

Ylang ylang yağı nasıl kullanır?
Ylang ylang yağı, benzersiz ve güçlü kokusu nedeniyle koku, parfüm ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Bu yağ aynı zamanda popüler bir oda spreyidir ve difüzörde de kullanılabilir.

Diğer taşıyıcı yağlarla karıştırarak kan dolaşımını artırmak ve lekelerin görünümünü azaltmak için yüze uygulanabilir.

Saçı güçlendirmek ve büyümesini hızlandırmak için de kullanılabilir.

Ylang ylang esansiyel yağının faydaları

Antidepresan
Ylang ylang esansiyel yağı, depresyonu hafifletme özelliği taşır ve bu nedenle de sıklıkla aromaterapide kullanılır. Depresyonla savaşır ve bedeni rahatlatır, böylece kaygı, üzüntü ve kronik stresi ortadan kaldırır. Aynı zamanda, ruh hali üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir ve neşe ve umut hisleri uyandırır. Şok veya kaza sonrası sinir krizi ve akut depresyon geçiren kişiler için etkili bir tedavi olabilir.

Egzama
Cilt hastalıklarının tedavisi için ylang ylang esansiyel yağı gibi esansiyel yağların kullanımı üzerine yapılan bir araştırma, ylang ylang yağının egzemanın iyileştirilmesinde yararlı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca sivilce, dermatit ve cilt tahrişini azaltmaya ve sebum üretimini düzenleyerek ve enfeksiyonu tedavi etmeye yardımcı olur.

Antiseptik
Ylang ylang esansiyel yağı, mikrobiyal büyümeyi bloke ederek yaraları dezenfekte eder. Bu özellik yaraları, bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından korur. Aynı zamanda yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

Anti-inflamatuar
Ylang ylang yağı, anti-inflamatuar özellikler içerir. Yıllar artrit, romatizma ve pelvik inflamatuar hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Afrodizyak
Ylang ylang yağı, cinsel yaşamı iyileştirebilir, seks gücünü artırabilir.

Yüksek tansiyon
Ylang ylang yağı, hipertansiyon ve diğer kalp problemlerinin tedavisinde etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılan ilaçların sağlık üzerinde ciddi yan etkileri olması nedeniyle, ylang ylang yağının kolay ve doğal bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Öngörülen miktarlarda alındığında sağlığa olumsuz bir yan etkisi yoktur.

Yatıştırıcı
Ylang ylang yağının sağlık yararları arasında, stres ve endişeden kurtulma da yer alır. Araştırmalar, ylang ylang yağının sinir rahatsızlıklarını, stres, öfke ve anksiyeteyi yatıştırmaya yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

Sinir sistemi
Ylang ylang esansiyel yağının aroması üzerine yapılan araştırmalar, sinir sistemini uyarmaya yardımcı olduğunu ve zararları onardığını göstermektedir. Ayrıca, sinirler üzerindeki stresi azaltır ve onları bir dizi sinir bozukluğundan korur.

Diğer faydaları
Ylang ylang esansiyel yağı, mide, bağırsak, kolon ve idrar yolu gibi iç organlardaki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir. Uykusuzluk ve yorgunluktan muzdarip insanlar için de iyidir. Cildin nem ve yağ dengesini korumada son derece etkilidir ve cildin nemlendirilmiş, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Uyarılar
Ylang ylang esansiyel yağı aşırı miktarda alındığında bazı duyarlılık, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilmektedir. Önerilen dozlarda alındığında, toksik değildir ve herhangi bir tahrişe neden olmaz.

Ylang ylang esansiyel yağı, bergamot, greyfurt, lavanta ve sandal ağacı esansiyel yağları ile karıştırılarak kullanılabilir.