Ana Sayfa SAĞLIK Zeytinyağını Kulak Enfeksiyonlarında Kullanmanın 7 Yolu

Zeytinyağını Kulak Enfeksiyonlarında Kullanmanın 7 Yolu

Kulak enfeksiyonları, virüs veya bakteriler orta kulağa bulaştığında ortaya çıkar. Bu durum orta kulak iltihaplandığı ve sıvının bu bölümde biriktiği için büyük acıya neden olur. Zeytinyağını farklı yöntemlerle kullanarak enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

İki tip kulak enfeksiyonu vardır. Akut kulak enfeksiyonu, ağrılı fakat kısa sürelidir. Kronik kulak enfeksiyonu ise, işitme duyusunda kalıcı hasara neden olabilecek tekrarlayan enfeksiyonlardır.

Yetişkinler de kulak enfeksiyonundan muzdarip olsalar da, çocuklarda daha fazla görülür.

Zeytinyağı, antioksidan, antimikrobiyal, anti-enflamatuar, antikanser, antiviral ve hipoglisemiktir. Bu nedenlerle de kulak enfeksiyonu için en etkili ve doğal ilaçlardan biridir.

Kulak enfeksiyonunun neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak isterseniz, zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu sadece semptomları hafifletmeyecek, aynı zamanda problemin kökenine de ulaşacaktır.

Kulak enfeksiyonunu tedavi etmek ve semptomları azaltmak için zeytinyağı kullanarak aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Sıcak zeytinyağı
Sıcak zeytinyağı enflamasyonu azaltmada etkilidir ve ağrıdan anında rahatlama sağlar.

1 yemek kaşığı zeytinyağını hafifçe ısıtarak bir damlalığa aktarın. Sıcak zentinyağını kulağa birkaç damla damlatın. Bir ila iki hafta boyunca günde bir kez ilacı tekrarlayın.

2. Zeytinyağı ve sarımsak suyu dezenfektanı
Sarımsak, kulak enfeksiyonu sorununu çözmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal maddeler içerir.

2 diş sarımsağı suyunu çıkarmak için ezin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımdan birkaç damla damlalıkla enfeksiyonlu kulağa damlatın. Enfeksiyon temizlenene kadar bu prosedürü günde bir kez uygulayın.

3. Uçucu yağlar ile zeytinyağı
Papatya gibi bazı esansiyel yağlar antibakteriyel özellikleri ile bilinir.

Bu ilacı hazırlamak için 1 çay kaşığı zeytinyağı, 2 damla papatya yağı ve 1 damla lavanta yağına ihtiyacınız olacak. Zeytinyağını papatya ve lavanta yağı ile birleştirin. Karışımı enfekte olmuş kulağa bir pamuk topu kullanarak uygulayın. Bu ilacı iki hafta kadar günde iki kez kullanın.

4. Zeytinyağı ve fesleğen yaprakları
Fesleğen yaprakları, enfeksiyona neden olan kulaklardaki bakterileri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir.

1/4 bardak fesleğen yaprağını ezerek suyunu çıkarın ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ile karıştırın. Karışımla bir parça pamuğı ıslatın ve kulağa yerleştirin. Bir hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

5. Zeytinyağı ve elma sirkesi
Elma sirkesi, kulak enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlar için etkili bir ilaçtır.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1/4 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Karışımı damlalıkla kulağa koyun ve 5 dakika bekletin. Sonra kulağı boşaltmak için başınızı eğin. Bir hafta boyunca günde iki kez uygulayın.

6. Ağrı kesici için zeytinyağı ve sıcak kompres
Sıcak kompres, ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için etkili bir yoldur.

Bir şişe ılık su alın ve kulağınızın üzerine koyarak 5-6 dakika bekletin. Kısa bir ara verin ve işlemi tekrarlayın. 3-4 kez tekrarladıktan sonra bir parça pamuğu zentinyağıyla ıslatarak kulağa yerleştirin. Enfeksiyon temizlenene kadar bu prosedürü günde iki kez yapın.

7. Bakteriyel kontrol için zeytinyağı ve soğan suyu
Sarımsak gibi, soğan da enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel kimyasallar içerir.

1 tatlı kaşığı soğan suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bir damlalık kullanarak, birkaç damla karışımdan kulağa dökün. 10 dakika bekletin. Karışımı bir havlu kullanarak çıkarın. Bunu bir ila iki hafta boyunca günlük yapın.

Kulak enfeksiyonu iyi tedavi edilmezse ciddi bir soruna yol açabilir. Zeytinyağı, enfeksiyonu hafifletmek için etkili ve güvenli bir ev ilacıdır. Ancak, aşağıdaki belirtileri görürseniz bir doktora görünmelisiniz.

Küçük işitme kaybı
Baş dönmesi
Enfeksiyon ile birlikte ateş
Kulakta kanlı akıntı

İlgili Makaleler

Paslanmaz Çelik Eşyaları Zeytinyağı İle Temizleyin

Paslanmaz çelik eşyalar mutfakta hem zarif görünür hem de uzun ömürlüdür, yıllarca kullanırsınız. Ancak...

Zeytinyağınız Bozuldu Mu? Nasıl Anlarsınız?

Yapılan testler birçok zeytinyağının aslında saf olmadığını ortaya koyuyor. zeytinyağının içine daha ucuz yağlar...

Kulağınıza Kaçan Suyu Çıkarmanın 6 Yöntemi

Eğer kulak tıkacı kullanmıyorsanız, denize veya havuza girdiğinize kulağınıza su kaçması kaçınılmaz olabilir. Sadece...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,396BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Salatalığı 1 Yıla Kadar Saklayabilirsiniz!

Salatalık, yüzde 95 su içerdiğinden ve vücudu nemlendirmeye yardımcı olduğundan son derece hafif ve besleyici bir sebzedir. Ancak, salatalığı uzun süre taze tutmak pek...

9 Kristal Taş Hayatınızı Değiştirebilir

Aşk hayatınızı iyileştirebilecek kristaller, para çekmenize, iyileşmenize, kariyerinizi geliştirmenize, öfke ve üzüntü bırakmanıza yardımcı olan kristaller ve çok daha fazlası var. İşte kristallerin hayatınızı değiştirmek...

Pillerin Dolu mu Boş mu Olduğunu Öğrenmenin Kolay Yolu

Evinizdeki kalem pillerin boş olup olmadığını anlamak için avometre ile ölçmek gerekir. Tabii herkesin evinde avometre bulundurması gerekmiyor. Pillerin dolu mu boş mu olduğunu...

Meyveden Zirai İlaçları Temizlemenin En İyi Yolu

Bize sağlık verdiğini düşündüğümüz sebze ve meyveler, zirai ilaçlarla kaplıdır. Eğer sebze ve meyveler iyi yıkamazsa, zehirli zirai ilaçlar da onlarla birlikte vücuda girer. Sebzeleri...