Ana Sayfa SAĞLIK Yerde Uyumak İçin 4 İyi Neden

Yerde Uyumak İçin 4 İyi Neden

Yumuşacık yatakta uyumanın yerini belki de hiçbir şey tutamaz ama yerde, sert zeminde uyumanın faydalı olduğunu ortaya koyan araştırmalar mevcut. Bu yazıda yerde uyuyarak hangi faydaları elde edebileceğinizi görebilirsiniz.

Modern yaşamdan önce yataklar bu kadar yumuşak ve konforlu değildi ama o dönemlerde yaşayan insanların şimdiki zamana göre daha az kas iskelet sorunu yaşadıklarının kanıtları vardır.

Yerde sert zeminde uyumanın faydaları

1. Sırt ağrısını azaltır
Yerde uyumak omurga için iyi olabilir. Omurganız kendi doğal duruşuna yeniden uyum sağlama şansına sahip olur. Ama yerde uyku pozisyonunuz konusunda dikkatli olun, sırt üstü uyumak en iyisidir. Yan yatmak, kalçada ağrılara neden olabilir.

Ayrıca, dizlerinizin veya baldırlarınızın altına bir yastık yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, sırtınızda daha doğal bir eğri oluşturmaya yardımcı olur.

2. Duruş geliştirmeye yardımcı olur
Yerde uyumak kişinin duruşunu iyileştirebilir. Sırtınızı, boynunuzu ve kafanızı doğru hizalamaya zorlar. Ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu için, aynı zamanda daha iyi bir duruşa katkıda bulunur. Çünkü sırt ağrısı, kötü duruşun bir nedenidir.

3. Uykusuzluğu tedavi edebilir
Yatağınızda uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, zeminde yatmak uykusuzluk sorunu için bir çözüm olabilir. Başlangıçta bazı rahatsızlıklarınız olabilir, ama vücudunuz bir kez ayarlandığında, fayda sağlamaya başlar.

4. Aşırı ısınmayı önler
Uyku sırasında vücuttan atılan ısı, yatak malzemesinde sıkışıp kalır. Yatağın yüzeyini ısıtır ve daha sıcak hissetmenizi sağlar. Bu da uyku bozukluklarına neden olabilir. Yerde yattığınız zaman, vücudunuzdan dışarı atılan ısının içeri girebileceği hiçbir malzeme yoktur. Bu da, aşırı ısınmayı önler.

Yerde nasıl rahat uyunabilir?
Daha önce hiç yerde uyumadıysanız, ilk defa yattığınızda biraz rahatsız edici olabilir. Bu süreci daha konforlu hale getirebilirsiniz.
Zihinsel olarak hazır olun. İlk birkaç gecenin rahatsız olacağı gerçeğini kabullenin. Vücudunuz yeni yüzeye uyum sağladıktan sonra sorun kalmayacaktır.

Doğru yüzeyi seçin. Yerde yatmak, doğrudan yerde uyumak anlamına gelmez. Yüzeyin yumuşatılması için yoga matı gibi farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Yastığınızı tekrar gözden geçirin. Kafanızı biraz yükselten ince bir yastık kullanabilirsiniz. Kalın ya da birden fazla yastık kullanmak boyun ağrısıyla uyanmanıza neden olabilir.

Doğru uyku pozisyonunu seçin. Nasıl rahat uyuyabileceğinizi keşfetmek için farklı pozisyonlarda denemeler yapın. Ancak en iyi uyku pozisyonu sırt üstü uyumak olacaktır.

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,805BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...