Ana Sayfa GÜZELLİK Islak Saçla Uyumamanız İçin 9 Neden

Islak Saçla Uyumamanız İçin 9 Neden

Sabah evden erken çıkmak zorundasınız ve akşamdan saçlarınızı yıkamak istiyorsunuz. Yemek, çocuklar ve evin diğer işleri derken saçlarınızı yıkamak için ancak yatmadan önce zaman bulabildiniz. Saçlarınızı kurutmak için de ses yapmak istemiyorsunuz. Bu gibi durumlarda ıslak saçlarla yatağa gitmek cazip gelebilir ama bunu asla yapmamalısınız!

Zaman sorunu, yorgunluk gibi nedenlerle saçları kurutmadan uyumak iyi bir seçenek gibi görünebilir. Ama bunu yapmamalısınız. Neden mi?

 1. Saç kırılmasına neden olabilir

Islak saç zayıftır. O nedenle ıslak saçla uyumak kırılmalarını kolaylaştırır.

 1. Soğuk hissettirir

Özellikle kış aylarında ıslak saçlarla uyumak daha fazla üşüyeceğiniz anlamına gelir.

 1. Saç şekillendirmeye daha fazla zaman harcarsınız

Islak saçlarla uyuduğunuzda, sabah kalktığınızda saçlarınızın çok daha fazla dağıldığını ve garip şekiller aldığını görebilirsiniz. Onları fön makinesi ya da maşayla düzeltmek ve istediğiniz şekli vermek daha da zorlaşacaktır.

 1. Bağışıklık sisteminizi zayıflatır

Islak saçlarla uyumak bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, bu da soğuk algınlığı veya grip virüsünü yakalamanızı daha olası kılar.

 1. Bakteri üretir

Islak sağların nemlendirdiği yastıklarda bakteri üreme olasılığı daha yüksektir. Nemli yastık, zararlı bakteriler ve küfler için mükemmel bir üreme alanı haline gelecektir. Yastık kılıflarını değiştirseniz de, saçlarınızdaki nem yastığın içine nüfuz etmiş olacaktır.

 1. Kepeğe neden olur

Nemli saçlarla uyumak, doğal yağları saçınızdan uzaklaştırarak fazla nem ile birlikte yastık kumaşı tarafından kolayca emilecektir. Bakteriler ve doğal yağların kaybı, saç derisinde kepek olasılığını artıracaktır.

 1. Saçların kurumasına neden olur

Saçınız ıslakken uyuduğunuzda, saçınızdaki doğal yağlar da saçın nemiyle yastığa geçer. Bu da saçlarınızın genel yapısını bozar, kuru, cansız ve mat görünmesine neden olur. Saçlarınız kuruduğunda kırılma ihtimali daha yüksektir.

 1. Saç dökülmesine neden olabilir

Islak saçlarla yatağa gitmek saç dökülmesine ve dahası saçkırana neden olabilir. Saçkıran, sıcak ve nemli koşullardan kaynaklanan bir mantar enfeksiyonu türüdür. Oldukça bulaşıcıdır, bu yüzden, kafa derisi ile temas eden her şeyi yıkamak zorunda kalırsınız.

 1. Sivilceye neden olur

Islak saçın yastıkta oluşturduğu nem nedeniyle bakterilerin üremesi artar, bu da cildiniz de sivilcelerin artmasına neden olabilir.

Neler yapabilirsiniz?

 • Saçlarınızı akşam erken saatlerde yıkayın. Bu saçlarınızın yatmadan önce kurumasını sağlar.
 • İpek yastık kılıfı ile uyumak, sürtünmeyi azaltır ve kırılmayı önler.
 • Saçlarınızı t-shirt ile kurulayın. Bu, normal bir havluya veya uzun süreli fönle kurutmaya göre daha az hasara neden olur.
 • Saçlarınızı güçlendirmek için saç kremi uygulayın.
 • Islak saçlarla uyursanız, yastığınızda su geçirmez bir yastık alezi kullanın ve yastık kılıfını her iki günde bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır....

Probiyotikli Yüz Maskesi

Probiyotikli yüz maskesi tarifini yazımızda vereceğiz. Yapılan bilimsel araştırmalar, cildimizde bulunan canlıların sistemini anlamamıza...

Organik Yaşlanma Karşıtı Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Organik Yaşlanma Karşıtı Yüz Kremi Nasıl Yapılır? Kozmetik bölümlerinde çeşitli ticari yaşlanma karşıtı yüz...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...