Ana Sayfa YEMEK Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir?

Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir?

Suyu tutma özelliği bulunduğu için tuz, mutfakta bulunan nemi toplar. Bu da hem tuzlukların tıkanmasını hem de büyük kavanozlarda topak topak olmasını sağlar. Birkaç ufak püf nokta ile tuzun nemlenmesinin önüne geçilebilir.

Tuz, Nemden Nasıl Korunur?

Tuzu, nemden korumak için uygulanan ilk işlem pirinçle birleştirmektir. Hemen herkes tarafından bilinen ve faydası olan bu işlem özellikle tuzlukların tıkanmasına engel olmaktadır.

Pirinç, tuza nazaran daha kuvvetli bir su toplayıcı olduğu için ikisinin bulunduğu kapta pirinç tüm nemi üzerine çeker. Bu da tuzun kuru kalmasını sağlar. Haliyle akışkanlığı ve kuruluğu da korur.

Orta boy bir tuzluk içine 7-8 tane pirinç atmanız, tuzluğun nem dengesini koruması için yeterlidir.

Tuzun Nemlenmesine Nasıl Engel Olunur?

Tuzun nemden korunması ya da nemlenmemesi için uygulanabilecek birkaç madde bulunmaktadır. Bunlardan biri de kâğıt kullanmaktır. Saman kâğıdı, havlu kâğıdı ya da ambalaj kâğıdı gibi kâğıtlar, ortamda bulunan nemi tuzdan daha erken alır. Üstelik bu uygulama ile tuzun topak topak olmasının da önüne geçilir.

İçinde tuz bulunan herhangi bir kabın içine bir parça kâğıt atmanız ortamdaki nemi almaya yetecektir. Bu noktada bahsi geçen üç kâğıdın dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle gazete kâğıdından kesinlikle uzak kalmalısınız. Çünkü ortamdaki nem, gazete kâğıdının bulundurduğu kanserojen maddenin tuza karışmasına neden olur.

Tuz, Nemli Ortamda Nasıl Kuru Kalır?

Devamlı yemek yapılan, su kaynatılan buharın yoğun olduğu mutfaklarda nemin olmaması imkânsızdır. Bu yüzden tuzun topaklanması ya da tuzlukları tıkaması çok doğaldır. Bu sıkıntılı durumun çözümü ise oldukça basit.

Tuzun içinde bulunduğu kap, küçük ise bir miktar silika jel yeterli olacaktır. Nemsiz ortamda mavi olan bu madde, nemi topladıktan sonra pembe renk almaktadır. Tuzluğunuzun içine bir miktar silika jel attığınızda bir süre kullanabilirsiniz. Sonra madde pembeye dönecektir. Bu renk değişimi sonrası maddeyi atmanıza gerek yok. Kurutup tekrar maviye dönmesini sağlayabilirsiniz.

Silika jeli, büyük kaplarda delikli filtreler içinde kullanabilirsiniz. Çıkarmak ya da kurutmak daha kolay olacaktır. Maddenin, tuz ile karışmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...