Ana Sayfa HAYAT PRATİK Votkanın Kullanabileceği Garip Ama Etkili 12 Yöntem

Votkanın Kullanabileceği Garip Ama Etkili 12 Yöntem

Vokta deyince aklımıza hemen içki olarak geliyor. Oysa ki, votkayı evinizde çok farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bunun için evinizde votka bulundurmanızda fayda var. Tabi, pahallı bir vokta yerine ucuz bir marka seçebilirsiniz. Çünkü bu vokta içmek için değil, farklı amaçlar için kullanılacak.

Yara bandını çıkarın: Bir pamuklu çubuk ile yara bandının üzerine vokta sürmeniz halinde çok kolay bir şekilde kalktığını göreceksiniz.

Elbiselerinizi temizleyin: İlk olarak votkanın elbisenin kumaşına zarar verip vermediğini görmek için kumaşın küçük bir bömlümünde test edin. Eğer bir değişik görmezseniz, voktayı elbisenizin üzerine püskürtün. Bu çamaşırlarınızın yenilenmesini ve üzerindeki kalıcı kokuların yok olmasına neden olacaktır. Eğer elbiseniz üzerinde leke varsa o zaman votka ile lekeli kısmın üzerine vokta dökün ve ardından yıkayın.

Küflerden kurtulmak: Banyolar ıslak mekanlar olduğu için zamanla küfler oluşmaya başlar. Küflü bölgelere vokta dökün ve ardından iyice silin. Küfleri oluşturan bakteriler ve mantarlar ölecektir.

DIY deodorant yapın: Kendi doğal deodorantınızı yapmak isterseniz, vokta içine su ve istediğiniz uçucu yağlardan ekleyin.

Çiceklerin solmasını önleyin: Size gelen bir buket çiceği daha uzun süre korumak mı istiyorsunuz?  O zaman çiceklerinizi koyduğunuz vazonun içine birkaç damla votka ekleyin. Çiçeklerinizin ömrünün uzadığını göreceksiniz.

Sinekleri kovun: Bir böcek kovucu bir madde olarak votka kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ve citronella veya okaliptüs uçucu yağından bir kaç damla ile voktayı karıştırın. Böcek ve sineklerin gelmesini istemediğiniz alanlara sıkın.

Camları parlatın: Bir parça bez alın ve votka ile ıslatın. Bu bezle gözlüklerini silebilirsiniz. Ayrıca vokta ve suyu karıştırın. pencere ve ayna gibi cam yüzeyleri mükemmel bir şekilde parlatabilirsiniz.

Sökücü: Tutkal kalıntılarını, voktaya batırılmış bir bez ile kolaylıkla silebilirsiniz. Örneğin kavanozlarında yapışan etiketleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Jiletlerinizi Koruyun: Tıraştan sonra kullandığınız traş bıcaklarını hem dezenfekte etmek hem de paslanmalarını önlemek için vokta içinde tutabilirsiniz.

Böcek sokmalarında: Zehirli sarmaşık, denizanası gibi sokmalarda yaranın üzerine vokta dökün.

Kepek tedavisi: Bir fincanı filtre kahve ile ezilmiş iki çay kaşığı biberiye ve bir fincan voktayı karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra durularken bu karışımı kullanın. Kepek önleme konusunda işe yarar.

Hava spreyi: Vokta ile hava spreyi yapabilirsiniz. Odadaki herhangi bir kokudan kurtulmak için votka püskürtmeniz yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Alkolü Evinizde Kullanabileceğiniz Alanlar

Alkolü Evinizde Kullanabileceğiniz Alanlar. İzopropil alkol, rubbing alkol veya sürtme alkol, temizleme ve dezenfekte...

Eyeliner Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eyeliner Lekesi Nasıl Çıkarılır? Eyeliner doğru uygulandığında, gözlerinizi gerçekten gösterebilir. Ancak, eyeliner elbiselerinizde, halı...

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...