Ana Sayfa SAĞLIK Kulak İçini "Pamuklu Çubukla" Temizlemeyin

Kulak İçini “Pamuklu Çubukla” Temizlemeyin

Kulak temizlemek için hemen hemen her evde satın aldığımız pamuklu çubuklar vardır. Peki hiç bu paketlerin üzerinde yazan kullanma şeklini okudunuz mu? Bu pamuklu çubuklar kulak içini değil, kulağın görünen dış kısmını temizlemek içindir. Yani kulağınızın içine kesinlikle sokmamanız gerekir. Bu ürünlerle kulak kanalına girmek birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Peki kulak içi nasıl temizlenir?
Aslında kulak içinin temizlenmesi gerekmiyor. Çenenizi oynattıkça veya esnedikçe kulak içindeki kiri zaten yukarıya doğru gönderek kulaktan atıyor. Ama siz kulaklarınızda tıkanma olduğunu düşünüyorsanız o zaman kulak içini temizlemek için bir kaç alternatiften birini deneyebilirsiniz.

Tuzlu Su çözeltisi
Tuzlu su kulak zarına yapışmış olan kirlerin temizlenmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemi kullanmak için , bir çay kaşığı tuzu ( Himalaya tuzu en iyisi) bir fincan ılık suya karıştırarak kullanmadan önce tamamen çözülmesini sağlayın. Görünür bir tuz parçası olmadığından emin olduktan sonra bir damlalık kullanın ve sonra kulağınızın içine damlatın. Damlatırken başınızı eğin. Tuzlu suyun kulak kanalınızın içine girdiğine emin olun. Sorunlu kulağınıza beş damla damlatın. Bir kaç dakika bekledikten sonra suyun çıkması için başınızı ters tarafa eğin. Kulağınızın görünen kısmını havlu ile silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Zeytinyağı
Zeytinyağı, kulağı tıkayan kirlerin kirlerin kolay çıkabilmesi için etkili bir yumuşatıcıdır. Yaklaşık bir çay kaşığı sızma zeytin yağının yarısı bir damla olacaktır. Zeytinyağını damlalığa alın ve kulağınızın içine damlatın. Birkaç dakika sonra başınızı ters tarafa çevirerek yağın ve kirin çıkmasını sağlayın. Birkaç kez tekrarladıktan sonra kulağınızdaki tıkanıklık gidecek ve kirlerden kurtulacaksınız.

Hidrojen peroksit (Oksijenli su)
Hidrojen peroksit yıllarca kulak tıkanıklığını giderme konusunda etkili bir çözümdür. Çünkü hidrojen peroksit kabarçcıkları kulak içindeki kirleri yumuşatır, parçalanmasını sağlar.

Bu tekniği kullanmak için yaklaşık iki çay kaşığı hidrojen peroksit, bir çay kaşığı ılık su ve damlalık gerekecektir. Su ve hidrojen peroksidi birlikte karıştırın ve çözeltiyi sorunlu kulağınıza yerleştirmek için damlalık kullanın. Çözeltinin kulağınızıniçine kadar erişebildiğinden emin olmak için başınızı yana yatırın. Birkaç dakika sonra kafanızı diğer yöne doğru eğin ve sıvının boşalmasına izin verin. Blokajın yok edilmesini sağlamak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Sirke ve Rubbing Alkol
Uzmanlar son yıllarda kulak temizlemek için en etkili yöntemin sirke ve alkol olduğunu belirtiyorlar. Sirke kulaktaki kirleri yumuşatıp, temizleyip bakterileri yok ederken alkol de kulaktaki sıvıyı kurutmaya yarıyor.
Bu yöntem için damlalık kullanmayın. Çünkü kulak zarında bir delik varsa sıvı efeksiyona neden olabilir.

Sirke ve alkolu eşit miktarda bir kapta karıştırın. Pamuktan yaptığınız topları bu karışıma batırın. Sıvıyı emen pamığı kulağınıza koyun. Birkaç damlasını kulağınıza sıkabilirsiniz. Yine birkaç dakika sonra başınıza ters tarafa yatırın ve kulağınızın içinin temizlenmesini sağlayın.

İlgili Makaleler

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sutyenin Son Kullanma Tarihi Var

İyi bir sütyen oldukça pahalı olabilir. Güzel, uyan ve aslında rahat olan birini bulmak kolay değildir, özellikle de daha büyük sütyen bedenine sahip kadınlar...

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın üzerindeyseniz ve biraz kilo vermek istiyorsanız, bazı ipuçları size yardımcı...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu yapıyoruz. Ancak, pestisit tüketmediğinizden emin olmak istiyorsanız, bunun yeterli olmadığını...