Ana Sayfa SAĞLIK Kulak İçini "Pamuklu Çubukla" Temizlemeyin

Kulak İçini “Pamuklu Çubukla” Temizlemeyin

Kulak temizlemek için hemen hemen her evde satın aldığımız pamuklu çubuklar vardır. Peki hiç bu paketlerin üzerinde yazan kullanma şeklini okudunuz mu? Bu pamuklu çubuklar kulak içini değil, kulağın görünen dış kısmını temizlemek içindir. Yani kulağınızın içine kesinlikle sokmamanız gerekir. Bu ürünlerle kulak kanalına girmek birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Peki kulak içi nasıl temizlenir?
Aslında kulak içinin temizlenmesi gerekmiyor. Çenenizi oynattıkça veya esnedikçe kulak içindeki kiri zaten yukarıya doğru gönderek kulaktan atıyor. Ama siz kulaklarınızda tıkanma olduğunu düşünüyorsanız o zaman kulak içini temizlemek için bir kaç alternatiften birini deneyebilirsiniz.

Tuzlu Su çözeltisi
Tuzlu su kulak zarına yapışmış olan kirlerin temizlenmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemi kullanmak için , bir çay kaşığı tuzu ( Himalaya tuzu en iyisi) bir fincan ılık suya karıştırarak kullanmadan önce tamamen çözülmesini sağlayın. Görünür bir tuz parçası olmadığından emin olduktan sonra bir damlalık kullanın ve sonra kulağınızın içine damlatın. Damlatırken başınızı eğin. Tuzlu suyun kulak kanalınızın içine girdiğine emin olun. Sorunlu kulağınıza beş damla damlatın. Bir kaç dakika bekledikten sonra suyun çıkması için başınızı ters tarafa eğin. Kulağınızın görünen kısmını havlu ile silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Zeytinyağı
Zeytinyağı, kulağı tıkayan kirlerin kirlerin kolay çıkabilmesi için etkili bir yumuşatıcıdır. Yaklaşık bir çay kaşığı sızma zeytin yağının yarısı bir damla olacaktır. Zeytinyağını damlalığa alın ve kulağınızın içine damlatın. Birkaç dakika sonra başınızı ters tarafa çevirerek yağın ve kirin çıkmasını sağlayın. Birkaç kez tekrarladıktan sonra kulağınızdaki tıkanıklık gidecek ve kirlerden kurtulacaksınız.

Hidrojen peroksit (Oksijenli su)
Hidrojen peroksit yıllarca kulak tıkanıklığını giderme konusunda etkili bir çözümdür. Çünkü hidrojen peroksit kabarçcıkları kulak içindeki kirleri yumuşatır, parçalanmasını sağlar.

Bu tekniği kullanmak için yaklaşık iki çay kaşığı hidrojen peroksit, bir çay kaşığı ılık su ve damlalık gerekecektir. Su ve hidrojen peroksidi birlikte karıştırın ve çözeltiyi sorunlu kulağınıza yerleştirmek için damlalık kullanın. Çözeltinin kulağınızıniçine kadar erişebildiğinden emin olmak için başınızı yana yatırın. Birkaç dakika sonra kafanızı diğer yöne doğru eğin ve sıvının boşalmasına izin verin. Blokajın yok edilmesini sağlamak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Sirke ve Rubbing Alkol
Uzmanlar son yıllarda kulak temizlemek için en etkili yöntemin sirke ve alkol olduğunu belirtiyorlar. Sirke kulaktaki kirleri yumuşatıp, temizleyip bakterileri yok ederken alkol de kulaktaki sıvıyı kurutmaya yarıyor.
Bu yöntem için damlalık kullanmayın. Çünkü kulak zarında bir delik varsa sıvı efeksiyona neden olabilir.

Sirke ve alkolu eşit miktarda bir kapta karıştırın. Pamuktan yaptığınız topları bu karışıma batırın. Sıvıyı emen pamığı kulağınıza koyun. Birkaç damlasını kulağınıza sıkabilirsiniz. Yine birkaç dakika sonra başınıza ters tarafa yatırın ve kulağınızın içinin temizlenmesini sağlayın.

İlgili Makaleler

Kulağınıza Kaçan Suyu Çıkarmanın 6 Yöntemi

Eğer kulak tıkacı kullanmıyorsanız, denize veya havuza girdiğinize kulağınıza su kaçması kaçınılmaz olabilir. Sadece...

Kulak Kirini Temizlemek İçin En İyi 5 Esansiyel Yağ

Çok fazla kulak kiri birikmesi kulak kanalında tıkanıklığa ve işitme kaybına, kulak enfeksiyonuna ve...

Kulak Kiri Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi

Kulaklarınızı sürekli temizlemek normal bir hijyenik işlemdir. Kulak kirinin koruyucu bir işleve sahip olduğunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,336BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...