Ana Sayfa GÜZELLİK Saçınızı Kuruturken Bu Hataları Yapmayın

Saçınızı Kuruturken Bu Hataları Yapmayın

Özellikle kış aylarında her banyodan sonra saçınızı kurutuyorsunuz, değil mi? Peki bu işlemi gerçekten doğru mu yapıyorsunuz? Aslında saç kurutmak, saçımıza sadece sıcak hava tutmaktan daha da fazlasını gerektiriyor. Saçınızı kuruturken seçeceğiniz fırça ve saç kurutma makineniz oldukça önemliyken, bazı detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor. Peki siz de saçınızı kuruturken bu hataları yapıyor olabilir misiniz?

Şekillendirici Kullanmamak

Saçınızı kuruttuktan sonra darmadağın olmasını istemiyorsanız, eğer saçlarınız ince telliyse hacimlendirici bir sprey, kalın telliyse durulanmayan bir bakım kremi uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız ürünün tüm saç tutamlarına eşit şekilde dağılmasını istiyorsanız, ürünü saçınıza sürdükten sonra geniş dişli bir tarak yardımıyla saçınızı tarayabilirsiniz.

Saçınıza Ön Kurulama Yapmamak

Eğer evden aceleyle çıkmanız gerekmiyorsa, saçlarınız için bir iyilik yapın ve banyodan çıkar çıkmaz saçınızı kurutmaya başlamayın. Saçlarınız ilk önce kendi halinde kurumalı. Eğer dalgalı veya kıvırcık saçlarınız varsa, bir miktar şekillendirici sürerek saçlarınızı parmaklarınızla tarayın ve kendi halinde kurumaya bırakın.

Yumuşak saçlara sahip olmak içinse saçlarınızı bir bandanayla arkaya doğru toplayın ve bu şekilde kurutun.

Diğer bir yöntem olarak , saçlarınızı yaklaşık %75ini makineyle kuruttuktan sonra, eğer hacimli buklelere sahip olmak istiyorsanız saçınızı yana atın ve saç kurutma makinesini saçınızın tepesinden tutun. Daha zarif bir model için saç kurutma makinenizin dar ağızlı başlığını kullanarak ısıyı saçınıza tek bir doğrultuda tutun. Saç fırçanızı da saçınızın içinden tutarak kökten uca doğru tarayın.

Çok Eski Bir Makine Kullanmak

Saç kurutma makinesinin sadece sıcak hava üfleyen bir alet olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında iyi bir makine için ödediğiniz para kesinlikle boşa gitmiyor. Örneğin iyonlu saç kurutma makineleri saçınızı daha hızlı kurutmaya yardımcı olurken çok daha uzun yıllar dayanır.

Saçı Tutamlara Ayırmadan Kurutmak

Eğer dakikalar içinde kuruyan çok ince telli bir saçınız yoksa, saçınızı kurutmaya ayırmadan önce bölümlere ayırmanız gerekir. Aslında bu size ekstra bir iş gibi görünebilir ama aslında size zaman kazandırır. Hem de zaten kurumuş olan bir bölgeye gereğinden fazla ısı vererek hem saçı yıpratmamış, hem de zaman kaybetmemiş olursunuz. Saçınızın gürlüğüne veya boyuna göre tutamların sayısını ayarlayabilirsiniz.

Saçı Üstten Başlayarak Kurutmak

Saçınızı tutamlara ayırmadan kurutuyorsanız, muhtemelen öncelikle saçınızın üst katmanlarını kurutuyorsunuz. Ancak saçınızın üst kısımlarını toplayıp önce alttaki saçları kurutursanız, zaman kazandığınızı fark edeceksiniz. Çünkü üstleri kurutup taradıkça alttaki saçlar üstteki saçlarınızı ıslatmaya devam edecek ve size zaman kaybettirecek.

Saç Kurutma Makinesi Başlığı Kullanmamak

Dar ağızlı saç kurutma makinesi başlığı, ısıyı tek bir doğrultuda yayar ve havayı etrafa dağıtmadan, etkili bir kurutma yapabilmenizi sağlar. Saçlarınız da daha derli toplu kalır.

Saç Kuruturken Parmakları Kullanmamak

Kuaförler saçlarınızla uğraşırken ellerini ne kadar da ustaca kullanırlar, değil mi? Saçlarınızı kuruturken de en az saç kurutma makineniz kadar önemli bir etken varsa o da elleriniz. Parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirerek saçınızı gergin bir şekilde tutun ve kökten aşağı doğru kaydırırken ve ısıyı saç köklerine doğru tutun.

Doğru Saç Fırçasını Kullanmamak

Piyasada ne kadar çok çeşitte saç fırçası bulunduğunu bir düşünün. Evet, aslında hepsinin farklı bir amacı var. Uygun saç fırçasını seçerken ilk dikkat etmeniz gerekenlerden biri metal dişli fırçalardan uzak durmak. Metal dişli fırçalar çok hızlı ısındığı için saçınızı yakabilir.

  • Eğer saç uçlarınızın içe veya dışa kıvrık olmasını istiyorsanız, yuvarlak bir fırça kullanmalısınız.
  • Eğer yuvarlatılmış saç uçları değil de, dümdüz inen saçlar istiyorsanız, o zaman saçınızın çoğunu yuvarlak bir fırça ile kuruttuktan sonra uçlar için düz bir fırça kullanın. Fırçayla eş zamanlı olarak saç kurutma makinenizi saçınıza doğru tutun.
  • Burnunuzun 15 cm ötesinde bir nokta olduğunu hayal edin. Saç tutamlarınızı kuruturken kuruttuğunuz tutamları bu noktaya doğru çekin. Saç uçlarınızın kıvrılmadığını göreceksiniz.

Saçı Gergin Tutmamak

Saçınızı kuruturken hafif gergince tutarsanız, saç yapısındaki kütiküller pürüzsüz kalır. Ayrıca saç kurutma makinesini saçınızda sürekli gezdirin. Tek bir noktaya fazla ısı verirseniz saçlarınız gereğinden fazla ısıya maruz kalır ve bu da saçlarınıza zarar verir. Özellikle dalgalı veya kıvırcık saçınız varsa, bunu yapmamaya özellikle dikkat etmelisiniz.

Kuruttuktan Sonra Saç Serumu Kullanmamak

Saçınızın tamamını kuruttuktan sonra soğumasını bekleyin  ve saçlarınızın özellikle alt tabakalarına (üstlere sürerseniz yağlı görünebilir) saç serumu uygulayın.

Elektriklenmeyle Nasıl Mücadele Edileceğini Bilmemek

Eğer kolayca elektriklenen saçınız varsa, nemlendirici bir saç kremi kullanmak önemlidir. Saçlarınız hafif nemliyken avuç içinizde dağıttığınız kremi yine parmaklarınız yardımıyla saç uçlarınıza doğru dağıtın.

Sadece İki Parmakla Mucizeler Yaratın

Bu ipucu özellikle elektrikli, dalgalı saçlılar için. Saçlarınızı kuruturken rastgele tutamlar alıp iki parmağınızın arasında dolayın. Soğumasını bekledikten sonra bırakın. Saçlarınızın arasındaki bu doğal ve hacimli bukleler saçınıza hareket katacak!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sadece 4 Malzemeyle Doğal Vücut Şampuanı

Cildi temizlemek, yumuşatmak ve sivilce gibi sorunlardan kurtulmak için için güzel kokulu vücut şampuanlarını...

Üzüm Çekirdeği Yağının Saç İçin 10 Faydası

Üzüm çekirdeği yağı, kuru saçları tedavi eden, yumuşak ve pürüzsüz hale getiren mükemmel nemlendirme...

Gözenek Kirlerini Temizleme Yöntemleri

Gözenek kirlerini temizleme yöntemleri. Küçük gözeneklere gömülü kir, cildin kirli görünmesine neden olur, ancak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Salonda Feng Shuiye Göre Olması Gereken 8 Unsur

Feng Shui tarzı bir evinizin olmayabilir. Ancak yine de huzurlu, enerjisi yüksek bir eviniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz 8 unsur bulunuyor. Bunları gerçekleştirmeniz halinde...

Deniz Tuzu Sabunu Nasıl Yapılır?

Aşındırıcı temizleyiciler söz konusu olduğunda pişirme tozu iyi bir alternatif, ama yine de çok sert değil. Sert kirler ve yağlı yüzeyler söz konusu olduğunda...

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntemi ele aldık.1. Kesme Tahtaları Limonlarla...

Sadece 4 Malzemeyle Doğal Vücut Şampuanı

Cildi temizlemek, yumuşatmak ve sivilce gibi sorunlardan kurtulmak için için güzel kokulu vücut şampuanlarını tercih ederiz ancak hepsi de kimyasallar içerir. Ciltte ne kadar...