Ana Sayfa SAĞLIK DİŞ BAKIMI Diş Hassiyetine Ev Çözümleri

Diş Hassiyetine Ev Çözümleri

Diş hassasiyetini bilmeyen yoktur. Sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi yediğiniz zaman dişinizin sinir uçlarına derinlemesine vuran ani keskin, sarsıcı bir ağrı yaşarsınız. Bu diş hassasiyeti olarak bilinir.

Diş hassasiyetinin başlıca sebepleri;
Çok sert fırça ile veya agresif diş fırçalarıyla fırçalamak
Asitli yiyecek ve içeceklerin neden olduğu erozyon
Diş çürüğü
Aşınmış, sızdıran dolgular
Diş ağartma, dolgular ve kronlar gibi bazı diş tedavileri

Bu hassas dişleri anında rahatlatabilen birtakım doğal ve etkili ev ilaçları vardır.

1. Hindistan Cevizi Çekme
Çoğumuz halen hindistancevizi yağının birçok farklı sağlığa ilişkin faydalarından haberdardır, ancak sadece bakterileri çıkarmak, sağlıklı diş ve dişetleri teşvik etmek ve dişleri iyileştirmek için değil, aynı zamanda ağız sağlığı için ne kadar büyük olabileceğini bilecek çok az insan vardır. Dişleriniz daha az hassas olur ve daha beyaz ve daha parlak hale gelir.

Hindistan cevizi yağı çekmeyi şöyle yapabilirsiniz

Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını sıvılaştırıp ağzınıza koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca çevirin. Sonradan yutmayın, çünkü ağızda bulunan zararlı bakteri içerir. Bunun yerine, dışarıya tükürün ve daha sonra ılık su ile durulayın.
Iyice durulduktan sonra, dişlerinizi her zamanki gibi hafifçe fırçalayın.
Bunu günde en az bir kere, ideal olarak sabah yapmayı hedefleyin.

2. Tuzlu Su Durulayın
Tuzlu su da diş hassasiyetini hızlı bir şekilde rahatlatmaya yardımcı olabilir. Zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı daha alkalin bir ortam yaratmak için ağzın pH dengesini iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda plak oluşumunu azaltmak için doğal bir antiseptiktir ve size özel bir ikili anlaşma olarak adlandırabiliriz.

Bir tuzlu suyla durulama yapmak için, sıcak suya iki çay kaşığı deniz tuzu ilave edin ve tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Hassasiyeti ve acıyı azaltmak için sabah ve gece günde iki kez bu solüsyonla ağzınızı durulayın.

3. Uçucu Yağlar
Dişlerin ve diş etlerinin sağlığını iyileştirmek için kullanılabilecek uçucu yağlar vardır, ancak hassasiyeti düşürmekle birlikte, en güçlü nane, karanfil ve tarçın uçucu yağdır.

Nane uçucu yağı
Nane, dişeti hastalıklarını önlemek için anaerop bakterileri öldürebilen, aynı zamanda dentinin koruyucu kaplamasının bozulmadan kalmasını sağlayan antiseptik bir uçucu yağdır. Kullanmak için, normal diş macununuza bir damla nane yağını ekleyin.

Karanfil esansiyel yağı
Karanfil yağı, güçlü mikrop öldürücü özelliklere sahiptir ve dişleri ve dişetlerini sağlıklı ve güçlü tutarken uyuşukluk ağrısına da yardımcı olabilir. Diş hassasiyetini gidermek için en iyi yol, bir damla saf karanfil yağı ve bir damla saf turuncu esansiyel yağı , 4 damla bir taşıyıcı yağla birleştirmektir.

Tarçın uçucu yağı
Tarçın yağı, diş çürümesine neden olan bakterilerle savaşabilen ve dişlerin aşırı duyarlı hale gelmesini önleyen antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür. Normal diş macunu ve fırçanıza normalde olduğu gibi bir damla veya iki damla ilave edebilir.

İlgili Makaleler

Armut Suyu Tarifleri ve 6 İnanılmaz Sağlık Faydası

Besin değeri olarak birçok meyve suyunun önüne geçen armut suyu içerek sağlıklı yaşam için...

Sıvı Sabun mu Katı Sabun mu Daha Sağlıklı?

Annelerin biten sabunları israf olmasın diyerek birbirine yapıştırdığı dönemler birçok kişi için artık gülümseten...

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir?

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir? Kısa bir sürede kilo alıp veren kadınlar ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kirli Fırın Tellerini Temizlemek İçin Şaşırtıcı Yol

Kirli fırın tellerini temizlemek kadınların kabusudur. Bu ince telleri çok kolay değildir. Bu yazımızda fırın raflarını temizlemenin basit ve şaşırtıcı bir yolunu anlatacağız.İhtiyacın olacak...

Balonlu Naylon ile Yapılacak 10 Şey

Balonlu naylon eşyaları sarmak dışında çok daha farklı şeyler için kullanılabilir. Yazımızı okuyunca balonlu naylonun kışın sizi nasıl sıcak tutabileceğini, sert yüzeylerin oturulması rahat...

Mikrofiber Bezleri Farklı Amaçlar İçin Kullanabilirsiniz

Mikrofiber bezler birkaç yıldır temizlik malzemeleri arasında en değerli araçlarından biri oldu! Bu süper emici bezler neredeyse tüm temizlik işlerini kolaylaştırır ve fonksiyonlarına göre...

Kokulu Ev Yapımı Sirkeli Yumuşatıcı Yapımı

Sirke harika bir yumuşatıcıdır. Ancak bir çok kişi sirke kokusunu sevmediği için veya kokunun giysilerinde kalabileceğini düşündüğü için kullanmak istemiyor. Bir çok kişi de...