Ana Sayfa YEMEK Evde Küp Şeker Nasıl Yapılır?

Evde Küp Şeker Nasıl Yapılır?

Toz şeker, sadece çayı tatlandırmak için değil, tatlılar için de evlerde sürekli bulundurulur. Özellikle misafirlerinize çayın yanında sunmak için küp şeker ihtiyacı duyuyorsanız, toz şekerden küp şeker yapabilirsiniz.

Toz şekeri, küp şekerlere dönüştürmek çok kolaydır.

  • Malzemeler
    Şeker
    Su

Küp şeker yapmak için, beyaz ya da kahverengi toz şeker kullanabilirsiniz.

Küp şeker yapmak için kullanacağınız şeker miktarını kendiniz belirleyin ve toz şekeri bir kaseye koyun. Toz şeker, ufalanan nemli bir doku oluşturana kadar su ekleyin. Şeker fazla sulu olduysa yeniden şeker takviyesi yapın.

Şekerinize farklı lezzetler eklemek isterseniz, vanilya özü, gül suyu veya limon suyundan çok az miktar damlatabilirsiniz.

Küp şekerleri oluşturmak için küçük buz kalıpları kullanabilir ya da bir tepsiyi kullanıp sonra keserek şeker küpleri yapabilirsiniz.

Buz kalıbı kullanacaksanız, bir kaşık yardımıyla şekeri kalıplara koyun ve iyice sıkışması için bastırın. Böylelikle küp şekerler dağılmaz ve şeklini koruyabilir.

Kullanabileceğiniz bir kalıp yoksa, şekeri bir tepsi ya da tabak üzerine koyup iyice sıkışması için bastırabilirsiniz.

Küp şekerleri kalıptan çıkarmadan önce iyice kurumalarını bekleyin. Kalıp kullanmadıysanız, şekerler kuruyup sertleştikten sonra bıçak yardımıyla küp şeklinde kesebilirsiniz.

Şekerin kıvamı, nem seviyesi ve kalıpların boyutu, kuruma süresini etkileyebilir. Ancak bir gece oda sıcaklığında bırakmak genelde yeterli olacaktır.

Hazırladığınız küp şekerleri hava almayan cam bir kavanozda iki yıla kadar oda sıcaklığında saklayarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş patates ununu yapmak için, işe patates püresi yaparak başlamalısınız. Patatesi...

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri olduğunun farkındayız. Ancak, tuzun, saçınızı ve cildinizi korumaya ve iyileştirmeye...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten kaynaklanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma olarak kendini...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...