Ana Sayfa HAYAT PRATİK Elden Mürekkep Lekesini Çıkarmanın 8 Basit Yolu

Elden Mürekkep Lekesini Çıkarmanın 8 Basit Yolu

Kalemlerden akan mürekkep lekesini elden çıkarmak çok kolay değildir. Ancak, bazı basit yöntemler uygulayarak mürekkep lekesini ellerinizden kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Su bazlı olmayan mürekkepler suda çözünmez, genellikle su ve sabunla yıkayarak çıkarmak mümkün olmaz. Mürekkep lekesini ellerden çıkarmak için daha güçlü temizleyicilere ihtiyaç vardır.

Yöntem 1: Şampuan
Saç şampuanı mürekkep lekelerini elden temizlemek için en etkili yollardan biridir. Şampuanı ayrıca, su bazlı mürekkep lekelerini halı veya diğer yüzeylerden temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Ellerinizdeki mürekkep lekesine bolca şampuan sürün ve birkaç dakika bekletin. Sonra, mürekkep lekesini elinizden ovalayarak temizlemek için bir bez veya kağıt havlu kullanın. Leke tamamen çıkana kadar silme işlemine devam edin.

Yöntem 2: Sihirli silgi sünger
Sihirli silgi, elinizdeki inatçı mürekkep lekelerinden kurtulmanız için mükemmeldir. Lekeli bölgeyi güçlü bir şekilde sürtme ihtiyacı duymadan mürekkebin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Sihirli silginin bir köşesini suya batırın ve mürekkep lekesini elinizle hafifçe ovalamak için kullanın. Leke çıkana kadar sürtünmeye devam edin.

Yöntem 3: diş macunu
Diş macunu, mürekkep lekelerini ellerden çıkarmanın en kolay yollarından biridir.

Mürekkep lekelerini elinizden çıkarmak için, jel içermeyen diş macuna ihtiyacınız olacaktır.Diş macunu mürekkep lekesi üzerine sürün ve birkaç dakika bekletin. Mürekkep lekesini cildinizden ovalayarak temizlemek için bir bez veya kağıt havlu kullanın.

Yöntem 4: Karbonat ve şeker
Karbonat ve şekerin hafif aşındırıcı özelliği, mürekkep lekesinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bir kasede, eşit miktarda şeker, karbonat ve zeytinyağını birleştirin. Karışımı lekenin üzerine uygulayın ve sürterek lekeyi çıkarın.

Yöntem 5: Limon suyu
Limon suyu, sitrik asit içeriğinden dolayı doğal bir ağartma maddesi olarak görev yapar ve mürekkep lekesinin de temizlenmesini sağlar.

Limonu yarıya kesin ve limonun bir yarısı ile lekeli alanı ovalayın. Leke temizlenene kadar ovalamaya devam edin.

Yöntem 6: Makyaj temizleyici
Mürekkep lekelerini elden çıkarmanın başka bir yolu da makyaj temizleyicisidir. Göz ve yüz makyaj temizleyiciler, cildinizdeki mürekkebi çıkarmada etkili olabilir.

Cildin lekeli bölgesine makyaj temizleyici uygulayın ve bir pamuk yardımıyla ovalayın. Leke gidene kadar ovalamaya devam edin.

Yöntem 7: Aseton
Ojelerinizi temizlemek için kullandığınız asetonu mürekkep lekesini elinizden temizlemek için de kullanabilirsiniz. Aseton, mürekkebin parçalanmasını ve çözülmesini sağlayarak zahmetsizce elinizden silebilir. Aseton cildinize zarar verebileceği için az bir miktar kullanmaya ve ellerinizi hemen yıkamaya özen gösterin.

Bir parça pamuğa aseton damlatın ve elinizdeki mürekkep lekesini ovalamak için kullanın. Leke temizlendikten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Nemlendirici el losyonu uygulayarak bitirin.

Yöntem 8: Çay poşetleri
Çay poşetinde bulunan yağlar ve çay poşetinin yarı-aşındırıcı malzemesi cildinizdeki mürekkebi anında temizlemenize yardımcı olacaktır. Taze kullanılan çay poşetini cildinizde kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesine dikkat edin.

Elinizdeki mürekkep lekesini, kullanılmış çay poşeti ile ovalayın. Leke çıkana kadar devam edin.

İpuçları
Mürekkep lekelerine ne kadar hızlı müdahale ederseniz, o kadar iyidir. Kuruması temizlenmesini zorlaştırır.

Çay ağacı yağı, saç spreyi, bebek yağı, el dezenfektanı (alkol bazlı) ve beyaz sirke, ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz diğer malzemelerdir.

İlgili Makaleler

Mutfak Aletlerinin 8 Farklı Kullanım Alanları

Mutfak aletleri farklı amaçlar için de kullanılabilir. Evlerimizde bir çok şeyi yapmak için farklı...

4 Doğal Leke Çıkarıcı Solüsyon

Leke çıkarıcı solüsyon tarifleri vereceğiz. Yağ lekesi, çocuk kıyafetleri üzerinde çim lekesi, kocanızın pantolonundaki...

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,874BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mutfak Aletlerinin 8 Farklı Kullanım Alanları

Mutfak aletleri farklı amaçlar için de kullanılabilir. Evlerimizde bir çok şeyi yapmak için farklı aletler var. Dondurma makinasi, blender, yavaş tencere gibi. Bunlar ve...

4 Doğal Leke Çıkarıcı Solüsyon

Leke çıkarıcı solüsyon tarifleri vereceğiz. Yağ lekesi, çocuk kıyafetleri üzerinde çim lekesi, kocanızın pantolonundaki kir lekesi.. Tüm bu lekeleri çıkarmak için banyolarımız leke çıkarıcılarıyla...

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....