Ana Sayfa SAĞLIK Çok Fazla Ispanak Tüketmenin Yan Etkileri

Çok Fazla Ispanak Tüketmenin Yan Etkileri

Vücudunuz için çok fazla besin maddesi sağlayan ıspanağın çok tüketilmesi durumunda yan etkileri de olabilir.

Ispanağın pek çok sağlık faydası vardır ve sofralardan eksik edilmemesi gerektiği söylenir. Ancak, bu kadar sağlıklı bir sebze çok tüketildiğinde vücudunuz için yan etkileri de olabilir.

Minerallerin zayıf emilimi
Çok fazla ıspanak tüketmek, vücudun minerallerin emilimini engelleyebilir. Ispanakta bulunan oksalik asit, çinkonun, magnezyumun ve kalsiyumun yeterince emilememesine neden olarak, mineral eksikliğine yol açabilir.

Mide sorunları
Çok fazla ıspanak, sindirimi zorlaştırabilir ve aşırı gaz birikmesi, şişkinlik ve kramplara neden olabilir. Ispanak lif açısından yüksektir ve sindirilmesi zaman alır, bu da ishale, karın ağrısına ve hatta ateşe neden olabilir.

Anemi
Ispanak iyi bir demir kaynağıdır ancak bazen yüksek lif içeriği ve aşırı tüketimi nedeniyle vücut bitkisel bazlı demiri ememez. Bu da kansızlığa yani anemiye neden olabilir.

Böbrek taşı
Ispanak, ürik aside dönüşen yüksek miktarda pürin içerir. Fazla miktarda ıspanak tüketilmesi durumunda, böbreklerde taş oluşumu ihtimali artar.

Gut hastalığı
Ispanaktaki yüksek pürin içeriği, gut artritini şiddetlendirebilir ve eklem ağrısı, şişme ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Alerjik reaksiyon
Ispanak, bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilen histamin içerir.

Kan pıhtılaşması
Anti-pıhtılaştırıcı ilaç alıyorsanız, ıspanak tüketmemelisiniz. Ispanak, K vitamini açısından zengindir ve ilaç ile reaksiyona girebilir. Bu da ilacın etkisini önemli ölçüde etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...