Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek kurutma yöntemleri…

Hava İle Kurutma
Çiçeklerinizi toplayın ve tüm yapraklarından ayırın. Farklı çiçekler varsa bunları ayırın ve kendi içinde gruplayın. hava ile kurutma tamamen açılmış çiçekleri tercih etmeyin. Çünkü kuruta sırasında çiçek biraz daha açılacaktır ve bu durumda çiçek yapraklarını kaybedebilir.
Kurutacağınız çiçekleri bir demet yapın. Ortancalar, gül ve şakayıklar gibi büyük çiçekler ayrı ayrı kurutulmalı.

Çiçeklerin saplarının yarısından itibaren bağlayın. Ardından hava alan bir yerde baş aşağı asın. Nemli ortamlarda çiçeklerde çürüme meydana gelebilir.

2–4 hafta bekleyin. Çiçek yapraklarına dokunduğunuzda kuruduklarını anlayacaksınız. Bazen kuruma 4 haftadan uzun sürebilir.

Çiçekler kuruduktan sonra saç spreyi ile koruyup sabitleştirebilirsiniz.

Mikrodalgada Kurutma
Mikrodalga fırın, birçok taç yaprakları, tüylü veya yapışkan yüzeyleri olmayan çiçekler için en iyi şekilde çalışır. Gül gibi çiçekler için uygun değildir.
Bu yöntem için sapları kısa kesin.

Kurutacağınız çiçekleri mikrodalgada güvenli bir kaba boşaltın. Kutunun içine silike jel koyabilirsiniz. Bunun yerine kil kumu veya 50/50 boraks ve mısır unu karışımını kullanabilirsiniz. Çiçekleri kurutucu malzemenin altına gömün.

Çiçekleri, aralarında en az 2 cm boşluk olacak şekilde dikkatlice dik olarak konumlandırın. Çiçekler üzerinde yavaşça daha fazla kurutucu dökün.

Şekillerden eğildiklerinde yaprakları yeniden düzenlemek için bir kürdan kullanın.
Yanmaması için bir iki çiçekle başlayın. Böylece ne kadar sürede kuruyacağını öğrenmiş olursunuz.

Kapları mikrodalgaya koyarken yanına bir bardak su koyun. bir bardak su çiçeklerin yanmasını önleyecektir. 2 dakika ısıtın. Çiçeklerin kuru olup olmadığını görmek için bir kürdan ile kontrol edin. Değilse, her birini kontrol ederek 1 dakikalık aralıklarla ısıtın.

Kapları mikrodalgadan çıkarın. Kutuları kapatın, kapağı hafifçe açık bırakın ve 24 saat dinlendirin.

Bunu çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerde tutun.

Presleme yöntemi
Presleme çiçekler, hercai menekşe ve leylak gibi küçük, düz çiçeklerle yapılır. Etli sapları veya ekstra ince yaprakları olan çiçekleri kullanmayın.

Çiçeklerinizi gazete, karton veya kağıt mendil gibi mat, parlak olmayan bir kağıda yerleştirin. Çiçeklerinizi tek bir tabaka halinde düzenleyin, sonra üst kısmına başka bir kuru kağıt yerleştirin.
Kullandığınız malzeme ne kadar emici ise o denli iyi sonuç çıkar.

Kağıt arasında çiçekleri üzerine ağırlık koyun. 1–3 hafta bekleyin. İlk haftadan sonra çiçekleri alın ve kağıdı değiştirin. Yine ağırlık koymaya devam edin.

Fırınında Kurutma

Kurutacağınız çiçeklerin saplarından bir telden geçirin. Böylece çiçeğin gövde kısmı daha sağlam durur.

Birkaç saat boyunca düşük sıcaklıkta ısıtın. En düşük ısıda çiçekleri kurutmaya başlayın. Onların bir kaç fırın içinde tutun.

Çiçekler tamamen kuruduktan sonra, bunları fırından çıkarabilir ve soğumaları için bir kurutma rafına yerleştirebilirsiniz. Kullanmadan önce oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.
Daha dayanıklı, uzun ömürlü kuru çiçekler için saç spreyi veya çiçek sızdırmazlık maddesi uygulayın.

İlgili Makaleler

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri. Kolay ve ucuz derz temizleyicileri, lekeleri açmaya,...

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir? Evdeki cam eşyalarda gözünüzü rahatsız eden çizikler oluştuysa ve çizik,...

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa. Çoğu insan bu sorunu yaşıyordur: dışarısı soğuk, arabanıza biniyorsunuz, motoru...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...