Ana Sayfa SAĞLIK Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtüye neden olan huzursuz bacak sendromu, bir tür nörolojik hastalıktır.

Huzursuz bacak sendromunda genetiğin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, beyindeki düşük demir düzeylerinin de olası bir neden olabileceğine işaret etmektedir. Sizi uykusuz bırakabilir, günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için ev ilaçları kullanabilirsiniz.

  1. Egzersiz

Egzersiz, huzursuz bacak sendromunu tedavi etmese de, semptomları hafifletmek ve geceleri daha iyi uyuyabilmek için en ucuz, en güvenli ve en etkili yollardan biridir.

Yoga matının üzerine oturun ve bacaklarınızı V şeklinde açarak uzatın. Kollarınızı öne doğru uzatarak ayak parmaklarınıza dokunun. Bunu 15 dakika, sabah ve yatmadan önce günde iki kez tekrarlayın.

Bu, gergin kasların gevşemesine ve bacaklardaki karıncalanma hissinin şiddetinin azalmasına yardımcı olur.

  1. Lavanta yağı

Lavanta yağı, gergin kasları gevşetir ve stres seviyelerini azaltarak huzursuz bacak sendromunun sendromlarını hafifletebilir.

3 damla lavanta yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yağ karışımını dar kapaklı koyu renkli bir cam kavanoza aktarın. Kavanozu kapatın ve yağları karıştırmak için çalkalayın.

Karışımı kullanmak için avuçlarınıza birkaç damla koyun ve ayak tabanlarından başlayarak bacaklara kadar masaj yapın. Her gece, yatmadan önce 10 ila 15 dakika masajı tekrarlayın.

  1. Masaj

Masaj, ağrıyı hafifletmek ve stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırabilir. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu için önerilen tedavilerden biridir.

2 damla papatya yağı, 1 damla lavanta yağı ve 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağını bir kavanoz içinde birleştirin ve iyice karıştırın. Karışımla, bacaklarınıza ve ayaklarınıza yatmadan önce 30 dakika masaj yapın. Uyandığınızda masajı tekrarlayın.

  1. Kedi otu yağı

Geceleri uyumakta zorluk çekenler, ihtiyaç duydukları dinlenme ve rahatlama için kedi otunu kullanmaktadır. Kedi otu, uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları için gerçekten popüler bir ilaçtır. Ayrıca, huzursuz bacak sendromunun tedavisine de yardımcı olabilir.

5 damla kedi otu yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı kullanarak, yatmadan önce yarım saat ayak ve bacaklarınıza masajı yapın.

  1. Papatya

Bir fincan papatya çayı, iyi uyumanızı sağlayarak huzursuz bacak sendromunun semptomlarını hafifletebilir.

Bir tencereye 3 bardak soğuk su koyun ve içine de 2 yemek kaşığı kuru papatya çiçekleri ekleyerek kaynatın. Bir elma dilimin yarısını da ekleyin ve elma yumuşayana kadar kaynatmaya devam edin. Ateşten aldıktan sonra. bir çatal kullanarak, elmayı püre haline getirin ve suya karıştırın. Süzün ve soğuduktan sonra için.

Aynı zamanda, ayaklarınızı koyabileceğiniz su dolu bir kabın içine 2 damla papatya ve 1 damla buhur yağlarını ekleyerek ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletin.

Çay ve ayak banyosunu yatmadan 1 saat önce yaparsanız daha etkili olacaktır.

  1. Hindistan cevizi yağı

Bacak krampları nedeniyle geceleri uyumakta zorlananlar, Hindistan cevizi yağından rahatlık bulabilirler. Hindistan cevizi yağının düzenli uygulaması, bacak kramplarının neden olduğu ağrı ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olabilir.

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını düşük ısıda eritin. Sonra 2 damla lavanta yağı ve 1 damla buhur yağı ekleyin. Sıcaklığını kontrol edin ve ayaklarınızın, bacaklarınızın her yerine Hindistan cevizi yağı karışımını sürün. Hafifçe masaj yapın. Yatmadan 30 dakika önce sert kasları gevşetmek için her gün tekrarlayın.

  1. Sıcak banyo

Sıcak banyo, her türlü ağrıyı ve diğer fiziksel sorunları hafifletmekte etkilidir. Bu, vücuttaki gergin kasları gevşetir ve aynı zamanda zihni sakinleştirir.

Küvetteki suya 10 damla lavanta yağı ekleyin ve içinde 15 ila 30 dakika kalın. Yatmadan önce her gece tekrarlayın.

  1. Biberiye yağı

Lavanta gibi, biberiye yağı da rahatlama ve iyi bir uyku için en iyi yağlardan biridir. Aynı zamanda her türlü ağrıdan rahatlama sağlayan güçlü bir analjeziktir.

7 damla biberiye yağı ve 2 çay kaşığı badem yağını karıştırın ve bacaklarınıza 10 dakika masaj yapın.

  1. Kafein, alkol ve nikotini kesin

Kafeinli içecekler, alkol ve nikotin huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir. Fazla miktarda kafein ve alkol tüketimi, bacak kaslarınızın sinirlerini uyarıcı etkilere sahiptir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...