Ana Sayfa HAYAT PRATİK Zorlu Bulaşıklar İçin Basit Temizleme Tüyoları

Zorlu Bulaşıklar İçin Basit Temizleme Tüyoları

Kirli bulaşıklar ile mücadele etmek için bulaşık makineniz olsa bile, bazı kirleri temizlemede bulaşık makinesi o kadar etkili değildir. Zorlu yemek artıklarının olduğu fırın tepsisi, şişeler ya da bulaşık makinesinde yıkanamayacak bulaşıklar mutlaka elde yıkanır. Bu tür bulaşıkları temizlemek için basit ipuçlarını takip ederseniz, çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

1. Fırın tepsisi
Fırında pişirilen yemeklerin tepside bıraktığı inatçı artıkları çıkarmak zor olabilir. Ancak bu tür kirleri temizlemek için kuvvetli bir ovalamaya da gerek yoktur. Fırın tepsisini ılık suyla doldurun ve iki saat kadar bekletin. Bu süre içinde kirler gevşer ve kolaylıkla temizlenir.

2. Şişe ve sürahi
Şişe ve sürahileri bulaşık makinesinde ya da elde iyi temizlemek, içlerine ulaşmak kolay olmadığı için pek mümkün değildir. Şişe veya sürahiyi temizlemek için, içini biraz ılık su, biraz pişmemiş pirinç ve bir damla bulaşık sabunu ile doldurun. Şişenin ağız kısmını kapatın ve iyice çalkalayın. Pirinç, bir çeşit fırçalama işlevi görür ve tüm kirleri temizler.

3. Dökme demir tava
Deterjanlar, dökme demir tavalara zarar verebilir. O nedenle dökme demir tavaları temizlemenin en iyi yolu, patates kullanmaktır. Döküm demir tavaya biraz tuz koyun ve tencereyi ovalamak için yarım patatesin düz tarafını kullanın. Ardından tepsiyi suyla durulayın ve kağıt havlu ya da bulaşık bezi ile kurutun.

4. Kahve kupası
Kahve kupaları bulaşık makinesinden genellikle kahve lekeleriyle çıkar. Bulaşık makinesi, kahverengi lekeleri tamamen çıkarmaz. Kupayı ılık suyla doldurun ve biraz karbonat ekleyin. Karışımı 15 dakika kupanın içinde bekletin ve daha sonra soğuk suyla durulayın. Lekelerin gittiğini göreceksiniz.

5. Blender
Blender mutfakta sürekli kullanılan bir alettir ancak bulaşık makinesinde yıkanamazlar. Karıştırıcıyı ılık su ve bir damla bulaşık sabunu ile doldurun ve çalıştırın. Böylelikle blender içindeki tüm kir ve lekeler gider.

İlgili Makaleler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...