Ana Sayfa GÜZELLİK Kısa Sürede Saç Uzatan Doğal Yağlar

Kısa Sürede Saç Uzatan Doğal Yağlar

Saçların, çok önemli bir doğal aksesuar olduğu gerçeği neredeyse insanlık tarihi kadar uzun zamandır kabul edilen bir gerçektir. Hatta çağlardır, uzun ve gür saçlar kadınlarda sağlığın, üreme yetisinin, kadınsılığın sembolü olarak görülmüştür. Bundan mıdır bilinmez, ancak genel olarak kadınlar uzun saçlardan hoşlanır ve saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatabilmek için çok fazla formül dener.

Saçların dokusu çok narindir ve olumsuz çevresel etkenlerden, hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan, genetik özelliklerden ve saç şekillendirmek için uygulanan yöntemlerden oldukça kolay etkilenir, sağlığını kaybederler. Bir de sağlıklı uzaması isteniyorsa ekstra özen ve bakım olmadan bu neredeyse imkansızdır. O zaman demek ki saçlara bakım yapmak şart, ancak bunun için en doğru yol evde basit ve doğal yöntemlerle saçı beslemek, kimyasallardan mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Bu amaçla kullanılabilecek çok faydalı olan doğal yağlar, bitkiler ve saç bakım kürleri mevcuttur.

  1. Zeytinyağı

Saç sağlığından, saçları beslemekten bahsedildiğinde ilk olarak akla cilt bakımı gelmelidir. Zira saçlar da kafa derisinden beslenip çıkmakta ve aslında saç sağlığının belirleyici hususu, kafa derisinin sağlığı olmaktadır. Yani cilt sağlığına iyi gelen, cildi besleyen doğal ürünler gönül rahatlığıyla saç bakımı için de kullanılabilir. Cilt dostu doğal ürünlerden söz açılınca da ilk olarak akla zeytinyağı gelir. Zeytinyağını hem düzenli olarak yemeklerle, salatalarla tüketmek cilt ve saç sağlığı başta olmak üzere tüm vücut sağlığına iyi gelir. Bir de kafa derisine zeytinyağı sürüldüğünde; saç diplerini besler, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçların beslenmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlar. Zeytinyağının çok kaliteli bir E vitamini kaynağı olması saç sağlığı için çok değerlidir. Bu sebeple de zeytinyağını kafa derisinden başlayarak tüm saça uygulamak önerilir.

  1. Badem yağı

A, B, K, E vitaminleri, fosfor, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum vitaminleri bakımından son derede zengin olan badem yağı, tıpkı zeytinyağı saça uygulandığında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlarken daha hızlı uzamasını teşvik eder.

  1. Lavanta yağı

Lavanta yağı; hem besleyici hem de onarıcı bir görev üstlenir. Başta kafa derisi olmak üzere tüm saça lavanta yağı ve zeytinyağı karışımını masaj yaparak uygulandığında saçlar daha hızlı uzar, yeni saç oluşumu da desteklenir.

  1. Argan yağı

A, C ve E vitaminleri, Omega 9 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan argan yağı, pek çok saç sorununda iyileştirici rol oynar ve özellikle de saçın hızlı uzamasına yardım eder. Fakat argan yağını temiz saça uygulanmalı ve durulanmadan kalmalıdır.

  1. Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, tıpkı zeytinyağı gibi hem saç hem de cilt bakımında çok etkilidir. Hindistancevizi yağı ince telli saçları canlandırarak kalınlaştırır ve saçların kısa sürede uzamasını sağlar. Kafa derisine masaj yaparak uygulanan ve ardından tüm saça sürülen hindistancevizi yağının birkaç saat ya da sabaha kadar saçta kalmasında sakınca yoktur. Sonrasında ılık su ve bir kez şampuanla saç yıkanır.

  1. Nane yağı

Nane yağı, kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği sayesinde saçların uzamasını desteklerken, yeni saç oluşumu için de uygun ortam sağlar. Ancak nane yağı saça tek başına sürülmez, zeytinyağı ile seyreltilerek kullanılması doğru olur. Bunun için bir çay bardağı zeytinyağının içine birkaç damla nane yağını damlatıp bu karışımla saç derisine masaj yapılır. 40 – 45 dakika sonra da saç ılık su ve şampuanla yıkanır.

Kaynak:marmara hair

İlgili Makaleler

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş patates ununu yapmak için, işe patates püresi yaparak başlamalısınız. Patatesi...

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri olduğunun farkındayız. Ancak, tuzun, saçınızı ve cildinizi korumaya ve iyileştirmeye...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten kaynaklanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma olarak kendini...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...