Ana Sayfa AİLE PET Papağana Konuşmayı Öğretebilirsiniz

Papağana Konuşmayı Öğretebilirsiniz

Forpus Papağanı, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan oldukça sevimli ve oyuncu bir papağan türüdür. Diğer ırklar kadar konuşmasalar da, papağanlara konuşmayı öğretebilirsiniz. Parrotletinizi nasıl konuşulacağını öğretmek, onunla iyi bir ilişki kurmak, her fırsatta onunla konuşmak ve sık sık pratik yapmanız gerekir.

Kuşunuzla güçlü bir ilişki kurun
Sahipleri ile rahat hisseden papağanlar konuşmak için daha istekli olacaktır. Papağanınız ile her gün zaman geçirin ve sık sık konuşun. Nazik bir ton kullanın, böylece kızgın veya üzgün olduğunuzu düşünmesinler.

Kuşa şarkı söyleyin ve ıslık çalın
Bu onları konuşmaya teşvik eder ve ikinizin arasında bir güven ilişkisi kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca oyuncaklarla oynayın.

Kuşunuzu sürekli olarak eğitin
Papağanınızın konuşmaya öğrenmesi için eğitimindee tutarlı olmalısınız. Her gün kuşunuzla konuşma pratiği yapın. Her defasında onlarla aynı odada olduğunuzda kuşunuzu söyleyin ya da şarkı söyleyin ve ardından kuşunuzla oturun ve ona özel kelimeleri ve cümleleri öğreteceğiniz belirli antrenmana başlayın.

Konuşmaya ne kadar çok maruz kalırsa, o kadar iyi olurlar. İdeal olarak, kuşunuzu her gün eğitmelisiniz. Ancak, bazen birkaç gün atlamak iyidir.

Papağanınızı sakin bir ortamda eğitin
Özellikle konuşma konusunda papağan ile çalışmaya hazır olduğunuzda, evinizin sakin bir alanına gidin. Diğer aile üyelerine odadan çıkmalarını ve tüm elektronik cihazları kapatmasını söyleyin. Dikkat dağıtıcı olmamalıdır, böylece kuşunuzun dikkati sadece üzerinde olur.

Sabırlı olun
Papağanın nasıl konuşulacağını öğrenmek zaman alacaktır. İlk birkaç denemede kelimeleri tekrarlayamayacaklar ve bir süreliğine belli olmayan kelimelerle konuşabilirler. Sorun yok. Kuşunuzla çalışmaya devam edin ve çalışmanın sonunda onu ödüllendirin.

Papağanlar diğer kuş türleri kadar konuşmazlar. Anlaşılması kolay olmayan daha yüksek perdeli seslere sahipler, ancak birkaç kelime ve kelime öbeği öğrenebilirler.
Parrotletiniz erken yaşta konuşmaya maruz kalmamışsa, asla belirli kelimeleri taklit etmeyebilirler.

Her etkileşim sırasında kuşla konuş
Papağanlar söylediklerini taklit ederek kelimeleri öğrenecek. Onları yürürken, “Merhaba”, “Günaydın” veya “İyi geceler” deyin. Tam kelimeler kullandığınızdan emin olun ve onlarla büyük bir çocuk gibi konuşun, bebek konuşması kullanmayın.

Örneğin, papağanınızın “merhaba” veya “üzüm” kelimeleri öğrenmesini istiyorsanız, kelimeleri yüksek sesle ve mutlu bir şekilde söyleyin. Kelimeyi daha ilginç hale getirmek için kelimeyi farklı yollarla veya ses tonlarıyla söylemeyi deneyebilirsiniz.

Papağanınızın küfür etmesini istemiyorsanız, etrafınızda küfür edilmediğine dikkat edin. Çoğu zaman, papağanlar küfür etmeyi öğrenirler çünkü sahipleri onlara küfür ederler.

Papağanınızı sık sık övün
Övgü eğitim sürecinde önemlidir. Övgü davranışları olumlu bir şekilde güçlendirir ve kuşunuzu mutlu eder. Papağanlar, sosyal yaratıklar ve sahiplerinden dikkat çekmeyi severler. Kuşunuzu övmek için, gözlerine bakın ve “İyi iş!” Veya “İyi kuş!” deyin

Papağanı konuşan diğer kuşlarla birlikte yerleştirin
Kuş sadece insanlardan nasıl konuşulacağını öğrenmiyor. Konuşan diğer kuşlardan da öğrenebilirler. Konuşan kuşların yanına yerleştirmek onların daha hızlı öğrenmelerini sağlar.

Konuşma CD’leri kullanın
Papağanınızın öğrenmesini istediğiniz kelimeleri söyleyerek kendinizin bir ses kaydını oluşturabilirsiniz. Bu kayıtları sadece günde iki kez yaklaşık 20 dakika oynatın. Aksi takdirde, aynı şeyi her zaman dinleyerek kuşunuzu sıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...