Ana Sayfa SAĞLIK Keten ve Chia Tohumu Arasındaki 4 Önemli Fark

Keten ve Chia Tohumu Arasındaki 4 Önemli Fark

0
306

Son yıllarda keten tohumu ve chia tohumu tüketimi oldukça arttı. Peki, sağlıklı beslenme sürecinde önemli bir yere sahip olan bu iki tohum arasında ne gibi farklılar var?

Chia ve keten tohumu, düzenli olarak beslenmeye dahil edilebilecek tohumlar arasında en sağlıklı olanlardandır. Bu tohumların ikisi de protein, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif gibi iyi besleyiciler içerir. Pek çok benzerlikler olsa da bu iki tohumu ayıran önemli farklılıklar vardır.

Renk ve boyut
Keten tohumu kahverengi ve altın rengi iken, chia tohumları çoğunlukla siyah ve beyaz renklidir. Chia tohumları küçüktür. Keten tohumu ise , chia tohumlarından daha büyüktür.

Lif içeriği
Her iki tohum da yüksek lif kaynağı olmasına rağmen, chia tohumları daha iyi bir seçimdir. Chia tohumlarının iki yemek kaşığı 11.2 gr lif sağlarken, keten tohumu 7.6 gr lif içerir. Chia tohumu, glikozun emilimini yavaşlatmak için bilinen çözünür lif kaynaklarından biridir.

Mineral içeriği
Chia tohumları, keten tohumuna oranla, daha yüksek miktarda demir, selenyum ve kalsiyum içerir. Bununla birlikte, keten tohumu, beynin işleyişi için gerekli olan kolin içerirken, chia tohumlarda kolin yoktur.

Omega-3 yağlı asitler
Keten tohumu, chia tohumlarına kıyasla çok daha yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Kandaki kötü kolesterolü azaltmak için bir omega-3 yağ asidi gerektiğinden, keten tohumu kalp problemleri olan kişiler için daha yararlıdır.