Ana Sayfa SAĞLIK 30 Yaşından Sonra Asla Yememeniz Gerekenler

30 Yaşından Sonra Asla Yememeniz Gerekenler

Sağlıksız yiyecek her yaşta sağlıksızdır, ancak 30 yaşından sonra vücudumuz giderek abur cuburları daha az tolerans gösterebilir hale gelir. Bazı yiyeceklerin sizi eskisinden daha fazla rahatsız ettiğini zaten fark etmiş olabilirsiniz. Orta yaşta yaklaştıkça, bazı hastalıklar geliştirme riskiniz de artar. Beslenme, kanser, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük bir rol oynar, bu nedenle bazı kötü şeyleri ortadan kaldırmak sağlıklı kalma olasılığınızı büyük ölçüde artırır.

Aşağıdakileri 30 yaşından sonra asla yememelisiniz

1. Aromalı yoğurt
Sık sık buzdolabında buzdolabını sağlıklı bir seçenek olarak tutuyoruz, ancak ne yazık ki aromalı çeşitlerde her porsiyonda çok sayıda şeker var (47 gram) Bu miktar bir kişinin günlük alması gereken şeker miktarından çok fazla. Erkekler için günde 38 gram ve kadınlar için günde 25 gram en üst limittir.
Bunun yerine, sade yoğurt satın alın ve evde taze veya kurutulmuş meyvelerde karıştırın. Yoğurt, sindirim sağlığınız için mükemmeldir ve kendi ekstralarınızı ekleyerek, aslında meyvelerin besinsel faydasını elde edersiniz.

2. Soya
İşte sağlıklı olması gereken bir başka bileşen ama gerçekte değiştirmeye çalıştığınız etten daha iyi değil. Yeni başlayanlar için, soya genetik olarak oldukça değiştirilmiş ve bunun uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Kısa vadede, soya vücudunuzdaki iltihaplanmaya neden olabilir ve tiroid fonksiyonlarını etkileyebilir.
Soya ile ilgili başka bir problem vücuttaki östrojeni taklit eden fitoöstrojeni ile ilgilidir. Bu nedenle soya özellikle büyümekte olan çocuklara verilmemelidir. Aslında herkesin kaçınması gerekir. Hayvansal proteini kısmak istiyorsanız, lezzetli vejetaryen bazlı et alternatifleri var.

3. Pipetli herhangi bir şey
İşte muhtemelen hiç düşünmediğiniz bir şey. Alışkanlıkla içeceklerinizle bir pipet kullanırsanız, sıvının emilmesi için gerekli hareket nedeniyle ağzı çevresinde çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlayacaksınız. 25 yaşından sonra, cildimizdeki kollajen parçalanmaya başlar ve bu tekrarlayan hareketlerin kırışmaya neden olabilir.
Sonunda hiçbir zaman bu kırışıklıkların oluşması engellenemez ancak 30’lu yaşlarınızda oluşmasını istemezsiniz. Her zaman bir pipet kullanmak, sizin daha yaşlı görünmenizi sağlayacaktır.

4.Çiftlik balıkları
Maalesef, satılan balıkların % 70’i çiftlik balığıdır. Çiftlik balıkları antibiyotiklerle dolu bir diyetle beslenirler, ayrıca etin sağlıklı görünmesini sağlayacak şekilde renklendirmek için özel olarak boyanmış yiyecekler verilir. Bunun için mümkün olduğunca yetiştirme değil, doğal büyüyen balıkları tercih edin.

5. Beyaz ekmek
Belki çocukken beyaz ekmek, yiyeceğin tek türdü. Fakat artık bir yetişkinsiniz ve beyaz ekmek aslında besleyici olarak geçersiz. Ağartılmış beyaz un, kan şekerinizi arttırır ve tam buğdayda bulunan hiçbir vitamin ve mineral içermez. Beyaz ekmek aynı zamanda tam buğdaydan daha az lif içerir. Oysa yaşınız ilerlerken life daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca beyaz ekmekte sodyum da çok fazladır.

6. Meyve suyu
Çocukken, muhtemelen her gün yemeğinizle birlikte meyve suyu da içtiniz. Meyve suyu ekstrakte edildiğinde, bütün faydalı lif geride kalır. Lif, şekerin kan dolaşımınıza atılma oranını azaltmaya yardımcı olur.
Çoğu ticari meyve sularına ilave olarak şeker eklenir. Bunlar ayrıca genellikle pastörize edilir, bu işlem ısıya duyarlı besin maddelerini yok eder.

7. Dışarıdan hazır yiyecek almayın
Evde ebeveynleriniz veya büyükanneleriniz tarafından sevgiyle hazırlanan özel pişmiş unlu ürünleriniz var mı? Evde yapılanlar dışarıdakilere göre çok daha iyidir. Ticari olarak üretilen unlu mamuller ürünler haftalarca taze görünmesini sağlamak için hidrojen yağlar bulunuyor.

8. Tereyağlı mikrodalgada patlamış mısır
Beyniniz için özellikle zarar veren yiyeceklerden biri mikrodalgada patlamış mısırdır. Bu çekirdekleri kaplayan sahte yağ, hafızayı olumsuz yönde etkileyen trans yağlarıyla doludur. Kelimenin tam anlamıyla hücreleri yok eder ve beyindeki iltihabı arttırır. Buna karşılık, vücudun beyni destekleyen omega-3 yağ asitleri üretimi tehlikeye girer. Bu “tereyağ” içindeki özel bir bileşen, diasetil, bilinen bir kanserojendir.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...