Ana Sayfa HAYAT PRATİK Fayanslardaki Su Ve Limon Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayanslardaki Su Ve Limon Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayans, evlerin mutfak ve banyolarında kullanılan bir kaplama malzemesidir. Fayans görüntü olarak çok şık bir malzeme olması dolayısıyla çok tercih edilmektedir. Fakat temiz tutulması çok zor bir maddedir. Fayans ıslak mekân kaplamasında kullanıldığı için sürekli lekelenmektedir. Bu lekelerin arasında en sık rastlanılanı su lekesi ve limon lekesidir.

Fayansların temizlenmesi için pek çok seçenek vardır. Öncelikle bugün piyasada fayans temizliği için üretilen çok sayıda kimyasal madde vardır. Fayanslarınızdaki su ve limon lekelerini bu kimyasallardan birini kullanarak temizleyebilirsiniz. Âmâ bu kimyasallar çok uzun süre solunduğunda ya da cilt ile temas ettiğinde sağlık için tehlikeli olabilmektedir. Üstelik sürekli bu kimyasallar ile temizlik yapıldığında fayansların arasındaki derzlerin erimesine neden olur. Bu yüzden birçok ev hanımı kimyasalları kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih etmektedir.

İlgili: Fayans araları nasıl temizlenir?

Doğal Yöntemler İle Fayans Temizliği

Bu kimyasalları kullanmak istemeyenler için doğal yöntemler de mevcuttur. Piyasada satılan kimyasallar çok yüksek fiyatlara sahiptir. Fayans yüzeylerin temizliğinin de sık sık yapılması gerektiği bilindiğinden, doğal yöntemleri kullanmak daha mantıklı gelebilir.

Sirke İle Temizleme

Fayans temizliğinde en çok kullanılan doğal temizleme yöntemi sirke ile temizlemedir. Bir kabın içine, eşit miktarlarda ılık su ve sirke konulmalıdır. Hazırlanan karışım ile fayans yüzeyi bir bez yardımıyla iyice silinmelidir. Bundan sonra bulaşık süngeri ılık suya batırılıp, sünger ile fayans yüzeyi tekrar silinmelidir. Fayanslar tertemiz olacaktır.

Karbonat İle Temizleme

Karbonat ile temizleme yönteminde, öncelikle karbonat su ile karıştırılarak bir süre bekletilmelidir. Karışımın kıvamı koyulaşınca, karışım fayans yüzeylerine sürülüp yarım saat kadar beklenilmelidir. Bekleme süresinden sonra karışım bir bez yardımıyla yüzeyden temizlenmelidir. Bu işlemlerden sonra yüzeyler fırça ve su ile karışımdan arındırılmalıdır.

İlgili: Banyo fayanslarındaki küflü alanları nasıl temizlersiniz?

Tuzlu Su İle Temizleme

Bu yöntem uygulanması en basit olan yöntemdir. Tuzlu su ile temizleme yönteminde tuz ya da limon tuzu ile kullanılabilir. Öncelikle sabunlu suyla temizlenen fayans yüzeyleri, daha sonra tuzlu su ile fırçalanmalıdır. En son olarak, ılık su ile durulanan fayans yüzeyleri ışıl ışıl olacaktır.

Fayans Yüzeyleri Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Fayans yüzeyi temizliği için bir aralık vermek doğru değildir. İstenilen veya gerek duyulan anlarda fayans yüzeyleri temizlenebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,824BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...