Ana Sayfa HAYAT PRATİK Fayanslardaki Su Ve Limon Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayanslardaki Su Ve Limon Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayans, evlerin mutfak ve banyolarında kullanılan bir kaplama malzemesidir. Fayans görüntü olarak çok şık bir malzeme olması dolayısıyla çok tercih edilmektedir. Fakat temiz tutulması çok zor bir maddedir. Fayans ıslak mekân kaplamasında kullanıldığı için sürekli lekelenmektedir. Bu lekelerin arasında en sık rastlanılanı su lekesi ve limon lekesidir.

Fayansların temizlenmesi için pek çok seçenek vardır. Öncelikle bugün piyasada fayans temizliği için üretilen çok sayıda kimyasal madde vardır. Fayanslarınızdaki su ve limon lekelerini bu kimyasallardan birini kullanarak temizleyebilirsiniz. Âmâ bu kimyasallar çok uzun süre solunduğunda ya da cilt ile temas ettiğinde sağlık için tehlikeli olabilmektedir. Üstelik sürekli bu kimyasallar ile temizlik yapıldığında fayansların arasındaki derzlerin erimesine neden olur. Bu yüzden birçok ev hanımı kimyasalları kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih etmektedir.

İlgili: Fayans araları nasıl temizlenir?

Doğal Yöntemler İle Fayans Temizliği

Bu kimyasalları kullanmak istemeyenler için doğal yöntemler de mevcuttur. Piyasada satılan kimyasallar çok yüksek fiyatlara sahiptir. Fayans yüzeylerin temizliğinin de sık sık yapılması gerektiği bilindiğinden, doğal yöntemleri kullanmak daha mantıklı gelebilir.

Sirke İle Temizleme

Fayans temizliğinde en çok kullanılan doğal temizleme yöntemi sirke ile temizlemedir. Bir kabın içine, eşit miktarlarda ılık su ve sirke konulmalıdır. Hazırlanan karışım ile fayans yüzeyi bir bez yardımıyla iyice silinmelidir. Bundan sonra bulaşık süngeri ılık suya batırılıp, sünger ile fayans yüzeyi tekrar silinmelidir. Fayanslar tertemiz olacaktır.

Karbonat İle Temizleme

Karbonat ile temizleme yönteminde, öncelikle karbonat su ile karıştırılarak bir süre bekletilmelidir. Karışımın kıvamı koyulaşınca, karışım fayans yüzeylerine sürülüp yarım saat kadar beklenilmelidir. Bekleme süresinden sonra karışım bir bez yardımıyla yüzeyden temizlenmelidir. Bu işlemlerden sonra yüzeyler fırça ve su ile karışımdan arındırılmalıdır.

İlgili: Banyo fayanslarındaki küflü alanları nasıl temizlersiniz?

Tuzlu Su İle Temizleme

Bu yöntem uygulanması en basit olan yöntemdir. Tuzlu su ile temizleme yönteminde tuz ya da limon tuzu ile kullanılabilir. Öncelikle sabunlu suyla temizlenen fayans yüzeyleri, daha sonra tuzlu su ile fırçalanmalıdır. En son olarak, ılık su ile durulanan fayans yüzeyleri ışıl ışıl olacaktır.

Fayans Yüzeyleri Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Fayans yüzeyi temizliği için bir aralık vermek doğru değildir. İstenilen veya gerek duyulan anlarda fayans yüzeyleri temizlenebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için...

Evde Kaybolan Küçük Eşyaları Bulmanın Kolay Yolu

Evdeki küçük eşyaları kaybettiğinizde arayıp arayıp bir türlü bulamadığınız olmuştur değil mi? Kaybolan küpeyi veya...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,339BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...