Ana Sayfa SAĞLIK Tırnaklarınızdaki "Yarım Ay" Şekline Bakın Hastalığınızı Öğrenin

Tırnaklarınızdaki “Yarım Ay” Şekline Bakın Hastalığınızı Öğrenin

Tırnaklarınızı en son ne zaman incelediniz. Ojenizi çıkardığınız zaman tırnaklarınıza yeniden bir gözatın. Tırnak yataklarından başlayan beyaz bir yarım ay şekil göreceksiniz. Buna lunula denir. Bu yarım ay şekli aslında sağlığınız hakkında birçok bilgi verir.

Küçük parmağın üzerindeki bir lunula, kural olarak neredeyse farkedilemez veya tamamen yok olmalıdır . Böbrekler, ince bağırsak ve kalbin işleşiyle bağlantılıdır. Fazla lunula, yüksek tansiyonun bir sonucu olabilir.

Yüzük parmağı üreme ve lenfatik sistemlerin çalışmasından sorumludur. Az görülebilen bir lunula, sindirim sorunlarına işaret edebilir.

Tırnakları hızlı uzatan formül

Orta parmak, beyin ve kardiyovasküler sistemin çalışmasına bağlıdır. Lunulanın bulunmaması vasküler problemleri ve yüksek tansiyonu gösterebilir.

İşaret parmağı lunulası, bağırsak, pankreas veya kronik KBB hastalıklarının uygunsuz işlevi yüzünden ortadan kaybolabilir veya çok küçük olabilir.

Tırnaklarınız neden sararıyor ve nasıl beyazlatılır?

Başparmak üzerindeki lunula akciğerlerin ve dalakların çalışmalarını yansıtıyor. Her şeyin en görünür ve tırnağının % 25’inden fazlasını kapsamaması gerekir. Hipertansiyon varsa, sigara içenlerde daha küçük veya daha büyük olabilir.

Sürekli kırılan tırnakları güçlendirmenin yöntemleri

tirnak-lunula

Aşırı büyük lunula

Lunula, tırnağının üçte birini (veya daha fazlasını) işgal ederken büyük sayılır. Bunlar kardiyovasküler sistem, kalp atışı bozukluğu ve düşük kan basıncı ile ilgili sorunları gösterir .
Büyük lunulalar, sporcular ve fiziksel aktiviteye bağlı insanlarda sıklıkla görülür. Eğer bir kişi spor yapmıyorsa, aşırı stres yüzünden büyümüş lunulalar ortaya çıkabilir.

Sık sık kırılan tırnakları güçlendiren yiyecekler

luluna

Küçük lunula
Küçük bir lunula, ancak manikür bezinin arkasında görülebilir, düşük kan basıncını ve dolaşım bozukluklarını gösterir. Zayıf bir bağışıklık sisteminin, zayıf metabolizmanın veya demir ve B12 eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarınızın mükemmel görünmesi için 8 öneri

Lunula hiç görünür değilse
Kendinizde veya çocuğunuzun tırnakları üzerinde lunula bulamadıysanız paniklemeyin. Genellikle çocuk tırnaklarında görülmezler ve zaman içinde ortaya çıkar. Bazı insanlarda, tırnak yapısının fizyolojik özelliklerinden dolayı hiç görünmezler.

Tırnaklarınız size sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

Bununla birlikte, lunula’nin aniden ortadan kaybolması, modern tıpta dolaşım bozukluğunun semptomlarından biri olarak algılanmaktadır. Yapılan bir çalışma, lunulaların yokluğunun tiroid bezi bozuklukları ve B12vitamini ve demir eksikliği ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

 

İlgili Makaleler

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...