Ana Sayfa KARİYER 7 Saniye Kuralı ve İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır?

7 Saniye Kuralı ve İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır?

Bir kitabı kapağına bakıp yargılamayın. Bu iyi bir tavsiye. Ama gerçek şu ki: örneğin bir iş görüşmesinde genelde kitabı kapağına bakıp yargılarız. İş görüşmenizde doğru olan şeyleri söylemek önemlidir ama hareketleriniz ve vücut diliniz genelde daha fazlasını anlatır. İnsan doğasının bu basit gerçeği için sızlanmaktansa, bunu kendi yararınıza kullanmayı öğrenin.

İlk 7 Saniye

Şirketin ilk görüşmede sizi değerlendirmesinde bakımınızdan giyiminize, vücut dilinizden özgüveninize kendinizi tanıtma tarzınızın rolü büyüktür.

Stilist Kristen Kaleal, Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama 7 saniyeniz vardır der. “Birinin elini sıkıp oturmak için gereken zaman bu kadardır. Onlara ne kadar harika ve kalifiye olduğumuzu anlatmadan ve kendiniz olma şansını yakalamadan önceki zaman bu kadardır.”

İlk 7 saniye içinde bırakılan ilk izlenim, iş görüşmenizin veya ilk tanışmanızın hatırlanmasında temel niteliği taşır. Eğer izlenim olumlu değilse, sonraki 7 dakikada o ilk yedi saniyede bırakmış olduğunuz kötü izlenimi toparlamaya çalışacaksınız demektir.

Kaleal, “İnsanların bizimle ilgili düşüncelerini kontrol etme gücüne sahibiz. Buna izlenim yönetimi denir.

Bu demektir ki, insanların hakkımızdaki düşüncelerini görünüşümüz, duruşumuz ve onlarla kurduğumuz iletişime dayanarak kontrol edebiliriz.” der.

İzlenim yönetimini, kendimizi insanlara görmelerini istediğimiz şekilde göstermek için kullanabiliriz.

Kendimizi tanıtırken dikkatli düşünerek ve davranarak, ilk izlenimin etkisini büyük ölçüde etkileyebiliriz.

Bu, kıyafetlerimiz ve görünüşümüzde ölçülü, vücut dilini kullanırken mantıklı ve kontrollü, diğerleriyle iletişim kurarken de dikkatli olmayı gerektirir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...