Ana Sayfa SAĞLIK Kış Aylarında Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Besinler

Kış Aylarında Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Besinler

Kış mevsiminin soğuk havalarına karşı vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıf düşerek hastalık virüslerine ve hastalık etkenlerine karşı savunmasız bir konuma gelir. Bu durumda hastalık virüsleri ve hastalık etkenleri vücudumuza yerleşir ve vücudumuzda çoğalarak çeşitli gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları gibi hastalıkları oluştururlar. Hastalık kuluçka süresince pek belirgin olmasa da  ilerleyen evrelerde vücumuzda çeşitli olumsuz etkileri görülür ve daha ileri aşamalarda yatağa bağlı bir iyileşme süreci yaşamamıza sebep olur. Bu duruma düşmeden, hastalığa yakalanmadan kış mevsimini ve soğuk havaları atlatabilmek için yapmamız gereken  vücut bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler yemeli, kışın soğuğundan kendimizi korumalıyız.

Vücut bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

1 ) Selenyum  İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminin en temel minareli olan selenyum eksikliğinde bağışıklık sistemi vücudu yeterince savunamaz ve mikroplara açık bir hale gelir. Bu nedenle; kırmızı et, balık eti, hindi eti  gibi hayvansal ürünler, ay çekirdeği, badem, fındık gibi selenyum içeriği zengin bitkisel yiyecekler yenmelidir.

2 ) Çinko içerikli besinler

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çinko açısından zengin olan ; sığır eti, kuzu eti, karides, kuzu ciğeri gibi hayvansal besinler ve ıspanak, mantar, yer fıstığı, kuşkonmaz otu, enginar, kabak ve domates yenilmelidir.

3 ) C vitamini açısından zengin yiyecekler

Bağışıklık sisteminin temel maddesi olan C vitamini açısından zengin olan yiyeyecekler: başta turunçgiller olmak üzere, yeşil ve kırmızı biber, çilek papaya bitkisi, kivi, brokoli, karnabahar, taze fasulye, taze rezene, bezelye ve patates gibi C vitaminince zengin yiyecekler yenilmelidir

Bu yiyeceklerin yanında doğal antibiyotik olan ve antizencefil çayı, adaçayı, böğürtlen çayı, oksidan içeriği bakımından zengin içeriğe sahip soğan, sarımsak gibi sebzelerin çiğ halleri bol bol yemeklerin yanında yenilmeli ve soğan, sarımsak içindeki kükürt ile vücudun ihtiyaç duyduğu savaşçı hücreler oluşturarak bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu yiyeceklerin yanında kış aylarında vücut direncinin artmasında katkısı olan; kuru kayısı, kuru incir, havuç, muz gibi meyve ve sebzeler yenilmeli,  greyfurt, portakal, mandalina, limon,  gibi turunçgiller, mercimek, nohut gibi baklagiller tüketilmelidir.

Bu yiyeceklerin yanında bazı bitkilerin demlenerek çay gibi içilmesi de vücut bağışıklık sistemini güçlendirir.

 Zencefil çayı; Zencefil çayı, içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendiren vücudu astım, bronşit, ses kısıklığı, öksürüğe karşı koruyan bir bitki olduğundan günde 1 fincan olacak şekilde içerek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Ekinazya Çayı: Ekinazya bitkisinin demlenerek çayının yapılması ile soğuk algınlığı, nezle, gribal enfeksiyonların virüslerinin çoğalmasını önleyerek hastalık oluşturmasını önler.

Ada çayı: Kış aylarında soğuk algınlıklarını önleyen ada çayı demlenerek günde 2 fincan tüketilmelidir. Boğaz, bademcik ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde çok etkili olan ada çayı gribal enfeksiyonlara karşı bir ilaçtır.

Kuşburnu çayı: Kuşburnu çayı, kuşburnu bitkisinin köklerinden elde edilen C vitamini açısından zengin bir çay olduğu için kış aylarında vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan direnci sağlayarak hastalık oluşumunu engeller.

 Böğürtlen çayı; Böğürtlen çayı, C vitamini, mineral açısından oldukça zengin bir meyve olan böğürtlen bitkisinin kökünün kurutulması ile elde edilmiştir. Özellikle ağız içi yaraları, solunum yolu enfeksiyonları, bademcik şişmesi, boğaz iltihaplanmaları gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ekinezya Yetiştirmeniz için 10 Neden

Günümüzde ekinezya hakkında dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle modern tıbbın destekleyici...

C Vitamini Yüksek 20 Yiyecek

C vitamini diğer birçok önemli rolün yanı sıra bağışıklık sisteminiz, bağ dokunuz, kalp ve...

Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Antiseptik: Ekinezya Çayı

Son günlerde grip ve soğuk algınlığı arttı. Ani sıcaklık değişimlerinin yaşanması, grip ve soğuk...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,388BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...