Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yerine Hemen Yenisini Almanız Gereken 12 Eşya

Yerine Hemen Yenisini Almanız Gereken 12 Eşya

Günlük yaşamımıza her üç ayda bir ya da her ay bazı yeni eşyalar girerken eskiler de artık kullanımdan kaldırılır. Tabii ki sevdiğimiz eşyaları tamamen yıpranıncaya kadar kullanmak isteriz. Ancak bunların içinde düzenli olarak değiştirilmeleri gereken bazı eşyalar vardır. İşte onlar:

1. İç Yüzeyi Çizilmiş Yapışmaz Tavalar

Eğer yapışmaz tavanızda herhangi bir çizik görürseniz artık onu atarak yerine yeni bir dökme demir tava almak zamanı gelmiştir. Çizilmiş tavanızı bu hali ile kullanırsanız yemek yaparken kaplama çıkabilir, ve kimyasallar pişirdiğiniz yemeğin içine karışabilir.

2. Diş Fırçalarımız

Diş fırçalarımızı düzenli olarak değiştirmemiz gerekir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği diş fırçalarında zararlı bakteri oluşumunu önlemek için her üç ayda bir yenilemek gerektiğini açıkladı.

3. Makyaj malzemeleri

Eğer makyaj yüzümüzde çok uzun süre kalırsa içindeki kimyasallar ve diğer maddeler cildimizin soyulmasına ya da iltihap kapmasına neden olabilir. Yaptığımız makyajları her gün yatmadan düzenli olarak silmemiz gerekiyor. Tabii bunu da uygun makyaj temizleme solüsyonları ve diğer hijyenik yöntemlerle yapmamız gerekiyor.

4. Kontakt Lens Kutusu

Gözlerimizde herhangi bir oluşması riskini minimum seviyeye indirmek için her üç ayda bir yenilememiz gerekiyor.

5. Bulaşık Süngeri

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma mutfakta kullanılan bir bulaşık süngerinin tuvaletteki bir klozetten 200.000 kat daha fazla mikrop içerebileceğini kanıtladı. İçinde bulundurduğu mikroplardan ötürü bu süngerleri düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. İnsanların birçoğu bulaşık süngerlerini her hafta, iki haftada bir ,ayda bir ya da çok daha uzun sürede bir değiştirirler. Siz kendi süngerinizi her yıkamadan sonra mutlaka iyice temizleyin. Hatta bunun için en iyi yöntemlerden biri de süngeri deterjanla yıkadıktan sonra ıslakken mikrodalga fırında 60 saniye tutmaktır. Mutfakta kullanılabilen fırçalar mutfak süngerlerine göre daha kolay temizlendikleri ve daha kolay kudurukları için daha yoğun tercih edilebilir.

6. Tuvalet Fırçası

Tuvalet fırçalarını değiştirmek kaçınılmaz bir durumdur ancak düzenli olarak değiştirmeyi unutmamak gerekiyor. Bazı insanlar tuvalet fırçalarının ancak renginin solup aşınmış bir görünüm alınınca değiştirilmesi gerektiğini düşünürken bazı insanlar da her altı ayda bir yenilenmesi gerektiğine inanırlar. Burada önemli olan ne kadar zamanda bir yenilendiği değil belirli bir zaman diliminde ne kadar çok kullanıldığıdır. Çok fazla kullanılan bir tuvalet fırçası çok daha az kullanılana göre daha kısa süre içinde değiştirilmek zorundadır.

7. Kilitli Kapaklı Plastik Gıda Saklama Kapları

Kilitli kapakları olan plastik saklama kapları sonsuza dek mutfağınızda kalacakmış gibi dururlar. Ancak onların da bir ömrü vardır. Bazılarının içinde bulunan BPA adlı hormon bozucu kimyasal bu ürünlerin kullanarak yıpranması ya da ısıtılması nedeniyle gıdalara karışabilmektedir.

8. Yastıklar

İçlerinde yoğun miktarda bakteri, ölü deri parçacıkları ve toz akarı olabileceği için 1,5 ya da 2 yıldan daha uzun süredir kullandığınız yastıklarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunlar vücudunuzda bulunan alerjilerinizi azdırabilir. Eğer yastıklarınızı yıkayıp kabartıyorsanız ve dışında da bir yastık kılıfı kullanıyorsanız bu kadar kısa zamanda değiştirmek zorunda değilsiniz. Eğer yastığınızın şeklinin iyice bozulduğunu hissediyorsanız; başınıza ve boynunuza gerektiği gibi destek olamadığını hissediyorsanız bu yastığı artık değiştirme zamanı gelmiştir.

9. Su Filtresi

Fitrenin türüne bağlı olarak birkaç ayda bir su temizleme cihazınızın içindeki su filtresinin değiştirilmesi gerekir. Eski ve kirli bir filtreden geçen su musluktan direkt akan sudan daha kirli olabilir. Bu nedenle su filtrelerinizin gereken zamanlarda değiştirilmesi çok önemlidir.

10. Koşu Ayakkabıları

Koşu ayakkabılarının kullanıldıkları her 500 ile 800 kilometre arasında değiştirilmesi tavsiye edilir. Aksi taktirde çok fazla kilometre boyunca kullanılmış olan ayakkabılar sizi yaralanmalara çok daha fazla yatkın bir hale getirebilir.

11. Güneş Kremleri

Güneş kremlerinin raf ömrü 3 yıldır ancak size tavsiyemiz güneş kremlerinizi her yıl yenilemenizdir. Çok eski güneş kremleri etkilerini kaybedebilirler ki bu da zararlı UV Işınlarına maruz kalmak anlamına gelir.

12. İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantanızı tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz ancak içinde son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri değiştirmeniz gerekir.  Böylece herhangi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda elinizde etkili ilaçlar ve medikal malzemeler olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...