Ana Sayfa YEMEK Yoğurdun Sulanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Yoğurdun Sulanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Kalsiyum ve sağlık deposu olan süt ve süt ürünlerinin tüketimi her yaştan bireyler için çok önemlidir. Süt ürünlerinin temiz, hijyenik koşullarda ambalajlanması ve saklanması gerekir. Marketlerde uygun şartlarda bekletilen ürünleri aldıktan sonra evde de buzdolabı gibi serin yerlerde saklamaya özen gösterilmeli, son tüketim tarihlerine dikkat edilmelidir. Bu şartlar altında tüketilen süt ürünlerinin hem lezzeti hem de faydası tartışılmaz. Özellikle de yoğurdu evde yapmayı alışkanlık haline getirenler için ev yoğurdunun faydaları saymakla bitmez.

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Temiz ve katkısız süt sattığından emin olunan sütçülerden, marketlerden veya mandıralardan alınan sütlerle yapılan ev yoğurdunun tadına doyum olmaz. Evde yoğurt mayalayabilmek için öncelikle çelik tencere veya cam kavanozlar tercih edilmelidir. Plastik kaplarda mayalanan yoğurtlar uzun süre sağlık ve lezzetini koruyamamaktadır. Süt satın alındıktan sonra temiz bir tülbent ile süzülür ve çelik tencerede kaynatılır. Kaynayan sütün taşmaması için tencerenin içine temiz bir metal kaşık veya porselen fincan tabağı konabilir. Kaynayan süt ocaktan alındıktan sonra soğumaya bırakılır. Ardından bir kepçe yardımıyla yarım litrelik kavanozlara veya çelik kaplara boşaltılır.

Yoğurt küçük kaplara mayalanırsa, biri tüketilirken diğerleri bozulmadan buzdolabında bekler ve daha uzun süre aynı kıvamı korur. Kaplara alınan yoğurdun ılık hale gelip gelmediği serçe parmakla kontrol edilir. Bir kasede bir litre süte bir yemek kaşığı olacak şekilde süt miktarına göre yoğurt koyulur. Ardından ılıklaşan sütten 1-2 kaşık alınıp yoğurtla karıştırılır. Bu karışımdan birer kaşık yoğurt sütlerin içine boşaltılır. Yere serilen sofra bezinin içine yerleştirilen kapların ağzına süzgeç konur ve yoğurt kabı sofra bezi ile kaplanır. 3-4 saat sonra çıkarılan yoğurt ağzı kapatılarak buzdolabında bir gün bekletilir.

Yoğurdun Sulanmasını Önleme Yöntemleri

  1. Yoğurdu küçük kaplara mayalamak, sulanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Kapağı hiç açılmadan günlerce dolapta bekleyen yoğurt, ta ki kaşık batırılıncaya kadar sulanmaz.
  2. Yoğurdu kullanırken üstünden sadece ihtiyaç duyulan kadarının alınması gerekir. Yoğurdu karıştırmak sulanmasına sebep olur.
  3. Yoğurdun sulanmaması için yoğurt alırken metal ya da plastik değil tahta kaşık tercih edilmelidir.
  4. Yoğurt mayalanırken kapağı kapatılmadan kabın üzerine süzgeç konursa, sıcak sütün buhar yapıp su oluşturması engellenebilir.
  5. Yoğurdu buzdolabına kaldırmadan önce üzerine kağıt havlu kapatıp bir paket lastiği yardımıyla kavanozun ağzında sabitlemek yoğurdun sulanmaması için çok pratik bir yöntemdir.
  6. Yoğurt mayalandıktan sonra, kabı çok fazla hareket ettirmek, bir yerden başka bir yere almak da sulanmaya sebep olduğundan, hareket ettirmemeye, yerinden kımıldatmamaya özen göstermek gerekir.
  7. Yoğurt mayalanıp bir kumaşla sarıldıktan sonra iyice katı bir kıvam tutuncaya kadar örtünün içinde kalmalıdır. Yoğurt daha sıcakken ve kıvam almadan buzdolabına kaldırılırsa üstünde sarı su birikir.

Not: Yoğurdun üzerinde biriken sarımtırak su sağlığa çok yararlıdır ve kilo vermeye, fazla yağların yakılmasına yardımcıdır. Özellikle aç karnına içilen yoğurt suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve fazla kilolardan daha kolay kurtulmayı sağlar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kırışıklık ve Leke İçin Yoğurt-Karbonat Maskesi

Yaş ilerledikçe artan cilt kırışıklıkları ve lekeleri gidermek için çoğu kimyasal içeren kozmetik ürünleri...

Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Günümüzde herkes yoğurdunu evinde yapmak istiyor. Tıpkı anne ve büyük annelerimiz gibi. Piyasada satılan...

Yemeklere Yoğurt İlave Etmenin 5 İpucu

Buzdolabında sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biri yoğurttur. Sabah, öğlen ve akşam her zaman...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,366BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo fazlalığı vardır. Siz de sağlıklı bir şekilde, kısa sürede kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla bozuldukları için marketlerde yarı ham olarak satılıyor. bu meyvelerin arasında...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık havada kimyasal sinek kovucular da işe yaramaz. Kaşıntılı ve kızarık...

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde yoğun tempo nedeniyle çamaşıra o kadar da zaman ayırmak istemeyebilir,...