Ana Sayfa YEMEK Yoğurdun Sulanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Yoğurdun Sulanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Kalsiyum ve sağlık deposu olan süt ve süt ürünlerinin tüketimi her yaştan bireyler için çok önemlidir. Süt ürünlerinin temiz, hijyenik koşullarda ambalajlanması ve saklanması gerekir. Marketlerde uygun şartlarda bekletilen ürünleri aldıktan sonra evde de buzdolabı gibi serin yerlerde saklamaya özen gösterilmeli, son tüketim tarihlerine dikkat edilmelidir. Bu şartlar altında tüketilen süt ürünlerinin hem lezzeti hem de faydası tartışılmaz. Özellikle de yoğurdu evde yapmayı alışkanlık haline getirenler için ev yoğurdunun faydaları saymakla bitmez.

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Temiz ve katkısız süt sattığından emin olunan sütçülerden, marketlerden veya mandıralardan alınan sütlerle yapılan ev yoğurdunun tadına doyum olmaz. Evde yoğurt mayalayabilmek için öncelikle çelik tencere veya cam kavanozlar tercih edilmelidir. Plastik kaplarda mayalanan yoğurtlar uzun süre sağlık ve lezzetini koruyamamaktadır. Süt satın alındıktan sonra temiz bir tülbent ile süzülür ve çelik tencerede kaynatılır. Kaynayan sütün taşmaması için tencerenin içine temiz bir metal kaşık veya porselen fincan tabağı konabilir. Kaynayan süt ocaktan alındıktan sonra soğumaya bırakılır. Ardından bir kepçe yardımıyla yarım litrelik kavanozlara veya çelik kaplara boşaltılır.

Yoğurt küçük kaplara mayalanırsa, biri tüketilirken diğerleri bozulmadan buzdolabında bekler ve daha uzun süre aynı kıvamı korur. Kaplara alınan yoğurdun ılık hale gelip gelmediği serçe parmakla kontrol edilir. Bir kasede bir litre süte bir yemek kaşığı olacak şekilde süt miktarına göre yoğurt koyulur. Ardından ılıklaşan sütten 1-2 kaşık alınıp yoğurtla karıştırılır. Bu karışımdan birer kaşık yoğurt sütlerin içine boşaltılır. Yere serilen sofra bezinin içine yerleştirilen kapların ağzına süzgeç konur ve yoğurt kabı sofra bezi ile kaplanır. 3-4 saat sonra çıkarılan yoğurt ağzı kapatılarak buzdolabında bir gün bekletilir.

Yoğurdun Sulanmasını Önleme Yöntemleri

  1. Yoğurdu küçük kaplara mayalamak, sulanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Kapağı hiç açılmadan günlerce dolapta bekleyen yoğurt, ta ki kaşık batırılıncaya kadar sulanmaz.
  2. Yoğurdu kullanırken üstünden sadece ihtiyaç duyulan kadarının alınması gerekir. Yoğurdu karıştırmak sulanmasına sebep olur.
  3. Yoğurdun sulanmaması için yoğurt alırken metal ya da plastik değil tahta kaşık tercih edilmelidir.
  4. Yoğurt mayalanırken kapağı kapatılmadan kabın üzerine süzgeç konursa, sıcak sütün buhar yapıp su oluşturması engellenebilir.
  5. Yoğurdu buzdolabına kaldırmadan önce üzerine kağıt havlu kapatıp bir paket lastiği yardımıyla kavanozun ağzında sabitlemek yoğurdun sulanmaması için çok pratik bir yöntemdir.
  6. Yoğurt mayalandıktan sonra, kabı çok fazla hareket ettirmek, bir yerden başka bir yere almak da sulanmaya sebep olduğundan, hareket ettirmemeye, yerinden kımıldatmamaya özen göstermek gerekir.
  7. Yoğurt mayalanıp bir kumaşla sarıldıktan sonra iyice katı bir kıvam tutuncaya kadar örtünün içinde kalmalıdır. Yoğurt daha sıcakken ve kıvam almadan buzdolabına kaldırılırsa üstünde sarı su birikir.

Not: Yoğurdun üzerinde biriken sarımtırak su sağlığa çok yararlıdır ve kilo vermeye, fazla yağların yakılmasına yardımcıdır. Özellikle aç karnına içilen yoğurt suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve fazla kilolardan daha kolay kurtulmayı sağlar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır?

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır? Evinde mısır patlatmayan Türk ailesi yoktur. Mısır patlatmanın...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...