Ana Sayfa SAĞLIK Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Antiseptik: Ekinezya Çayı

Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Antiseptik: Ekinezya Çayı

Son günlerde grip ve soğuk algınlığı arttı. Ani sıcaklık değişimlerinin yaşanması, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların sıkça görüldüğü, tehlikeli bir dönemdir. Yaz aylarında hızlı çalışan vücut metabolizması, havaların soğumasıyla birlikte yavaşlamaya başlar. Bu doğal olgu, virüs ve bakterilerin, insan vücudunda yerleşerek hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Hastalıklardan Korunmak İçin Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi:

Bu önemli mevsim geçişi döneminde ve arkasından gelecek soğuk kış aylarında, hastalıklardan korunmanın en birinci yolu, vücut direncinin artırılmasıdır. Bunun için de, vitamin ve mineraller yönünden zengin, enerji oranı yüksek gıdalarla beslenilmeli, vücut ısısının yüksek tutulmasına dikkat edilmelidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, pek çok doğal yöntemin de bu konuda etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğal yöntemlerden biri de ekinezya bitkisidir.

Ekinezya Bitkisinin Özellikleri:

Kirpi başı, kirpi otu  adlarıyla da bilinen ekinezya, doğal ortamlarda yetişen otsu bir bitkidir. Sağlık alanında ilk olarak, 18-19. yüzyıllarda, Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililer tarafından, açık yaraların ve yılan sokmalarının tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve alerji gibi hastalıklara da iyi geldiği anlaşılmıştır.

20. yüzyılın ortalarında, alternatif tıpa olan ilginin artması, bu alanda yapılan araştırmaların ilerlemesi sonucunda, ekinezya bitkisi içeriğinde, bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihap oluşumunu önlemede etkili pek çok maddenin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu özelliklerinden dolayı, ilaç sektöründe, grip ve soğuk algınlığına karşı, önleyici ve tedavi edici ilaçların yapımında kullanılmaya başlanmıştır.

Ekinezya Çayının Faydaları:

Alternatif tıp alanında, ekinezya bitkisi, genellikle çayı demlenerek kullanılır. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı ekinezya yaprağı atılarak beş dakika demlenir. Bir çay kaşığı bal ve bir dilim limonla tatlandırılıp sıcak sıcak içilir. Günde üç defa düzenli olarak içildiğinde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara yol açan virüs ve bakterilere karşı metabolizmanın direncini artırmaya yardımcı olur.

Ekinezya çayının, bu faydalarından dolayı, kış aylarında düzenli olarak içilmesi önerilmektedir. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber, iki haftadan fazla sürekli olarak içilmemesi, bir hafta kadar ara verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Siyatik ve Sırt Ağrısı İçin Etkili Ev İlacı

Özellikle sırt ağrısı, bir hastalığa bağlı olmadan tüm günün yorgunluğu, yanlış oturma, sürekli ayakta...

Doğal Baharatlı (Balgam Söktürücü) Tarifi

Bazı soğuk algınlıklarında mukus artışı meydana gelir. Gerçekten rahatsız olan günler ve geceler yaşamanıza...

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü. Burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve hapşırma ile kendini...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sebzeleri Mükemmel Kavurmanın Püf Noktası

Hayatınıza daha fazla sebze eklemek için hızlı, kolay ve cazip bir yol mu arıyorsunuz? Kavurma, ihtiyacınız olan çözüm olabilir. Yüksek ısı patlamaları sebze pişirir...

Siyatik ve Sırt Ağrısı İçin Etkili Ev İlacı

Özellikle sırt ağrısı, bir hastalığa bağlı olmadan tüm günün yorgunluğu, yanlış oturma, sürekli ayakta kalma gibi nedenlerle çok fazla kişinin şikayet ettiği bir sorundur....

Kıyafetlerdeki Tüylenme Nasıl Giderilir?

Kıyafetlerde en sık görülen problemlerden biri olan tüylenme, yıpranmaya bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Tüylenme, sonucunda bir kıyafetiniz henüz yeni olsa dahi oldukça eski...

Sütyenin Çıkan Demiri Nasıl Onarılır?

Balenli sütyen kullanmak dünyanın en rahatsız işlerinden biridir. Sütyeni bir kaç kez yıkadıktan sonra balenleri (yani demirleri) kumaşı delerek dışarıya çıkmaya başlar. İşte bu...