Ana Sayfa SAĞLIK Vücudunuzdaki Ağır Metallardan Kurtulmanın Yolları

Vücudunuzdaki Ağır Metallardan Kurtulmanın Yolları

Hava kirliliği çok önemli sorunlardan biri. Sürekli olarak kirli hava soluyarak, ağır metaller ve metaloidleri vücudumuza alıyoruz. Ağır metalleri üç yolla vücudumuza alıyoruz.

Soluma: Soluduğumuz hava hem insanlar hem de doğal olaylar sebebiyle kirleniyor. Motorlu araçlar havaya ağır metaller yayıyor. Ayrıca fabrikalar, madenler, endüstriyel alanlar, kağıt işleme tesisleri ve nükleer enerji santrallerinde çalışan insanlar ağır metallere daha fazla maruz kalıyor.

Yutma: Bazı hayvanlar ve bitkiler ağır metaller açısından çok yüklüdür. Ayrıca kirlenen tatlı su kaynakları da ağır metalleri insanların vücutlarına taşıyor.

Emilim: Kirlenmiş hava veya toprak ile temas sırasında gözlerimiz ve cildimiz ağır metalları emiyor.

Ağır metallere uzun süreli maruz kalma ciddi merkezi sinir sistemine zarar verebilir, zamanla kanserojen olabilir ve ölümcül kardiyovasküler yansımaları bulunuyor.

Peki doğal yollarla vücudunuza aldığınız ağır metalleri nasıl atabilirsiniz?

  1. Yeterli Su

Vücudunuzun yüzde 65’i sudan oluşuyor. Sağlık için su vazgeçilmezdir.

Dehidrasyon hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı vücudun direncini önler. Ağır metaller vücudumuza girdiğinizde, oksidatif stres onların toksisite tetikler. Bol su içmek oksidatif stresi azaltır ve vücuttaki ağır metallerin toksisitesini önler.

Ayrıca, su vücuda gerekli besinleri ve mineralleri taşır. Bu besinlerin ve mineraller detoksifikasyon organlarını güçlendirir (Karaciğer, böbrekler, bağırsak, solunum yolları ve cilt)

  1. Fermente Gıdalar yiyin

Vücuttan ağır metallerin atılması için gastrointestinal bakteri ya da probiyotikler önemli rol oynur.

Fermente gıdalar probiyotikler açısından zengindir.

Bağırsakta bulunan laktik asit bakterileri (Lactobacillus) ağır metalleri bağırsaktan atma yeteneğine sahip. Bu bakterileri içeren fermente gıdalar probiyotikli yoğurt, peynir altı suyu, süzme peynir, kefir, mayalı tofu ile salatalık turşusu, turp, pancar ve sarımsak sayılabilir.

  1. Polifenolleri arttırın

Polifenoller, bizim diyetimizde bol miktarda bulunan mikro besinlerdir. Kanserle mücadele ve kardiyovasküler hastalıkları önleme konusunda önemli rol oynarlar.

Polifenoller açısından en zengin kaynakları karanfil, anason, nane kuru, kurutulmuş kekik, keten tohumu, kakao tozu, bitter çikolata, yeşil çay, kuş kirazı, yaban mersini, çilek, siyah kuş üzümü ve eriktir.

Polifenoller ile ilgili az bilinen gerçek şudur. Bunlar antioskidan emzim geliştirmektedir. Bu enzim ağır metallerin detoksifiyeden sorumludur.

  1. Kükürt bakımından zengin yiyecekler tüketin

Glutatyon insan vücudunda birincil antioksidandır ve zararlı toksinler ve ağır metallerin vücudan atılmasının anahtarıdır. Ağır metallere tutunur ve karaciğer ile böbrekler yoluyla ağır metalleri atar.

Arsenik, doğrudan vücut glutation üretimini engelleyen bir ağır metaldir.

Kükürt yönünden zengin besinler vücutta glutatyon aktivitesini artırmaktadır.

Kükürt bakımından zengin yiyecekler brokoli, lahana, ıspanak, su teresi, kara lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzelerin yanı sıra sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık soğandır.

  1. Süt tüketin

Karaciğer vücudun detoksifikasyon gücüdür. Süt devedikeni toksik ağır metallerin emilimini engeller ve karaciğer hücrelerini güçlendirir. Günlük beslenmenize deve dikenini dahil edin.

Süt devedikenini detoksifikasyon amacıyla bir günde 6 kez çay olarak içebilirsiniz.

  1. Kişniş

Kişniş vücut içinde bulunan alüminyum, cıva ve kurşun gibi ağır metallere tutunur. Ayrıca, müthiş bir antioksidan özelliğine sahiptir. Detoksifikasyon için her sabah kahvaltı için bir bardak kişniş suyu için. 1 demet kişniş, 1 kabak, 1 kereviz sapı, 1 adet yeşil elma, yarım limon suyunu karıştırın ve meyve suyu elde edin. Bu suyun içine bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz.

  1. Egzersiz

Düzenli egzersiz birkaç saniye içinde terlemeyle toksinleri atabilirsiniz. Ancak günlük yürüyüş ve düşük yoğunluklu egzersiz toksinleri atmak için yeterli olmayabilir. Egzersiz, yüksek yoğunlukta olmalı ve ter bezleri harekete geçmelidir.

  1. Sauna

Sauna, ter yoluyla yine toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Vücuttaki metalleri atmak için uzun süreler sauna seansları yapılması gerekir. Bu seanslar tıbbı olarak izlenmelidir. Ancak toksinlerin atılması için güvenli bir yoldur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...