Ana Sayfa SAĞLIK Gluten İntoleransınızın Olup Olmadığını Anlamanın 7 işareti

Gluten İntoleransınızın Olup Olmadığını Anlamanın 7 işareti

Gluten sessiz bir katildir ve vücudunuzda kronik hasara neden olabilir. Sağlığınızı korumak için glüten intoleransı olup olmadığını öğrenmek gerçekten önemlidir. Gluten intoleransı olup olmadığından emin değil misiniz?

İşte 7 gluten duyarlılık belirtileri:

1. Merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar
Gluten duyarlılığı, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, konsantrasyon ve yorgunluk gibi sorunlara neden olabilir. Gluten intoleransı olan insanlar kolayca hasta ve zayıf konsantrasyondan muzdarip olabilir. Bir çalışma, glüten intoleransı olan kişilerin migren ağrılarını daha fazla yaşadıklarını göstermiştir.

 

 

2. Gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlar
Gluten intoleransı olan kişiler karın ağrısı, şişkinlik, ishal, mide bulantısı ve kabızlıktan muzdarip olabilir. Bazen doktorlar bu semptomları IBS sendromu (irritabl barsak sendromu) ile karıştırırlar. Uygun tedavi alamazsanız, belirtiler kaybolmaz.

3. Hormonal dengesizlik
Bu semptomlar çoğunlukla kadınlarda görülür ve ani kilo dalgalanması, düzensiz adet döngüsü, uyku bozukluğu ve PMS’yi içerir. Araştırmalar hormonal bozukluklar ve glüten intoleransı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir.

 

İlgili: Glutensiz tariflerimizi okumak için tıklayın

 

 

 

4. Cilt ve tırnak problemleri
Gluten intoleransı herpetiform dermatite ve saç keratozuna neden olabilir. İnsanlar gövde, el, yüz, popo, dirsek ve saç çizgisinde döküntü ve kaşıntı hissedeceklerdir. Gluten intoleransı, kırılgan tırnaklara ve egzamayı taklit etmeye bile neden olabilir.

 

 

5. Dişlerin kötü durumu
Bir kişi gluten intoleransı olduğunda, gerekli minerallerin ve elementlerin emilimi zayıflar. Bu kalsiyum ile oluşur. Kalsiyum eksikliği ağız boşluğuna ve dişlerde sorunlara neden olur. Dişlerinize son derece iyi bakıyorsanız, ancak yine de sorunları fark ederseniz, glüten intoleransı olup olmadığını kontrol edin.

 

 

 

6. Demir eksikliği anemisi
Demir, glütene karşı toleranssız olduğunuzda ve sindirim sisteminin zayıf olmasına neden olarak sindirilebilir hale gelir. Semptomların bazıları yorgunluk, baş ağrısı, nefes darlığı, mukoza, ciltte solukluk ve düşük kan hacmini içerir.

 

 

 

 

7. Otoimmün hastalık
Otoimmün hastalıktan muzdarip insanlar genellikle glüten intoleransı geçmişine sahiptir. Örneğin, Çölyak hastalığı, glüten girdiğinde bağışıklık sisteminin bağırsak hücrelerine saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Kötü olan şey, bu özel otoimmün hastalığın, Crohn hastalığı, diyabet, multipl skleroz, vitiligo ve romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıkların gelişmesine neden olabilmesidir.

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...