Ana SayfaGÜZELLİKBoraks Cildiniz İçin Güvenli midir?

Boraks Cildiniz İçin Güvenli midir?

Boraks, evde doğal temizlik ürünü yapmak ve kullanmak isteyenlerin öncelikli tercihlerindendir. Peki, kimyasaldan uzak durmak isteyenlerin tercihi boraksı kullanmak cilt için güvenli midir?

Kimyasal içermeyen, doğa dostu boraksın keşfi 4 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Boraks doğal bir mineraldir ve su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Beyaz tebeşir benzeri bir görünüşe sahiptir.

Boraks nedir? Ne işe yarar?

Boraks, borik asitten türeyen bir sodyum tuzudur, ancak kimyasal bileşimi, bir asidinkinden tamamen farklıdır. Bilimsel olarak sodyum tetraborat denilen boraks, dünyanın derinliklerinden çıkarılmıştır ve göl yataklarında ve dağdaki akarsularda tortu olarak bulunmuştur.

Kozmetik ve temizlik ürünlerinde, çamaşır yıkamak dahil ev temizliğinde neredeyse her yerde kullanılır. Hatta böcek ilacı olarak bile boraks kullanılabilir.

Sağlıklı kalabilmek için cildiniz de gereken bakım ve korumaya ihtiyaç duyar. Cildinize bir şey uygulamadan önce, cildiniz üzerinde olabilecek etkilerin farkında olmalısınız. Ve boraks birçok cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanıldığından, güvenli olup olmadığını bilmeniz önemlidir.

Boraksı evinizden eksik etmemeniz için 15 neden

En önemli soru: Boraks cildiniz için güvenli mi?

Boraks, balmumu ile birlikte kremler, jeller ve losyonlar gibi birçok kozmetik ürünlerde kullanılır.

Boraksın alkali niteliği, temizleyicilerde ve toniklerde onu mükemmel bir bileşen haline getirir. Ancak bu aynı özellik cildin tahriş olmasına ve kızarıklığa neden olabilir.

Boraks sabunları cilt bakterilerini yok eder ve ölü cilt hücrelerini, aşırı yağları temizler. Boraks doğal bir mineraldir; temizleme ve nemlendirme için birçok ev yapımı ilaçlarda bile bir bileşen olarak kullanılır.

Basit, doğal ev yapımı borakslı tuvalet temizleyicisi

Boraks birçok deterjan, gübre ve diğer kimyasal ürünlerin bir bileşeni olduğundan, cilt için doğrudan yüksek oranda boraksa maruz kalmamak en iyisidir. Ciltteki enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabilecekleri için bu özellikle hassas cildi olanlar için geçerlidir.

Ancak eğer cildiniz bu kadar hassas değilse, boraks kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Her kullanımdan sonra cildinizi iyice temizlediğinizden emin olun.

Boraks, ciltte derine nüfuz etmez ve bu sınırlı miktarlarda kullanımını güvenli hale getirir. Bu özellik ayrıca cilt problemleri için kolay bir tedavi yöntemidir.

Boraksız sıvı çamaşır deterjanı nasıl yapılır?

Boraks cildiniz için nasıl kullanılır?

Boraks sabun, krem, losyon ve jöle içinde kullanılır. Cildiniz üzerinde doğrudan kullanmak istiyorsanız, boraks içeren bir cilt bakım ürününü deneyebilirsiniz.

Boraks sivilceleri tedavi edebilir. Bir çay kaşığı boraks tozunu, 1 çay kaşığı gliserin, 1 su bardağı damıtılmış su ve 1/2 çay kaşığı kafur losyonu ile karıştırarak bir macun elde edin. Bu macunu sorunlu bölgelere uygulayın.

Kuruyuncaya kadar maskeyi tutun ve sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Maske derinizin pH dengesini korumak için çalışır ve fazla yağı emer.

Boraksı cilt üzerinde kullanmadan önce aklınızda neleri tutmalısınız?

Deride boraks kullanmanız önerilmese de, kullanmakta ısrarlıysanız sınırlı miktarda kullanın.

Çamaşır deterjanınızı güçlendirmek ister msiniz?

Boraks toksinlerinin erkeklerin üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu unutmayın. Boraks erkek sperm sayısını azaltabilir.

Hamileler doğum öncesi borakstan kaçınmak zorundadırlar. Hamilelik esnasında boraksa maruz kalınması çocuğun anormal fetal gelişimine ve beyin anormalliklerine neden olabilir.

Boraks zehirli midir, değil midir?

Çalışmalar boraksa uzun bir süre maruz kalmanın karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ve cilt soyulmasına yol açabileceğini kanıtladı. Boraks yüksek dozlarda kullanıldığında hormon dengesini de bozabilir.

Boraksın birçok faydası olsa da kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler