Ana Sayfa YEMEK Keklerin Kalıba Yapışması Nasıl Önlenir?

Keklerin Kalıba Yapışması Nasıl Önlenir?

Kekler, sadece misafirlere sunmak için değil, aile içinde geçirilen zamanların güzelleşmesi içinde, doyurucu ve lezzetli yiyeceklerdir. Kek pişen bir mutfak, tüm evin havasını değiştirir, sıcak ve samimi bir hava katar. Misafir gelecekse, ikram edileceklerin hazırlıkları sırasında, ilk sırada hangi kekten yapılacağına karar vermek vardır.

Oldukça basit gibi görünen, ancak belli başlı kurallara uyulmadığında, oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bir pişirme işlemidir. Birkaç temel malzeme haricinde, diğer malzemeler değiştirilerek, birbirinden oldukça farklı çeşitlerde kekler, elde edilebilir. Kuru meyvelerle yapılan bir kek ile kakaolu bir kekin pişirilmesi sırasında, farklı yöntemler izlenmelidir. Örneğin, kuru meyveler, kalıbın dibine inip yapışabileceğinden, kekin hamuru tamamen hazır olduktan sonra, kalıba almadan az önce eklenmelidir. Kuru meyveler, eklenmeden önce, bir kaşık un ile karıştırılırsa, hamurun içinde hareket etmesi ve dibe çökmesine engel olunabilir.

İlgili: Tepsi ve kek kalıbını yanlış yağlıyor olabilirsiniz

Keklerin Kalıba Yapışmasını Önlemek

Birinci yöntemde, keki pişirmek istediğiniz kalıbı, sıvı yağ ile tüm girinti ve çıkıntılarına yayılmasına dikkat edilerek, yağlamanız gerekir. Sıvı yağ olduğundan, fazla olması, kekin görüntüsünü ve uygulanacak yöntemin başarısını olumsuz etkileyebilir. En uygun yağlama yöntemi; bir kaseye alınacak sıvı yağın, bir fırça yardımı ile kalıba sürülmesidir. İyice yağlanan kalıbı, bir elinizle tutup, diğer elinizle bir tutam un alınız. Elinizdeki unu, kalıba doğru serpiniz.

Bu sırada, kalıbı çevirerek, unun bir bölgeye değil, genele yayılmasını sağlamaya çalışınız. Tüm yağlanmış kalıp, ince bir tabaka şeklinde, unlanmış olmalıdır. Daha sonra, kek hamurunuzu, yavaşça kalıba dökebilirsiniz. İkinci yöntem ise; kek kalıbın bu sefer margarin ile yağlanmasıdır. Margarinden, parmaklarınızla bir parça alınız ve kek kalıbının her yerine dikkatlice sürünüz. İlk yöntemdeki gibi, kalıbı tutunuz.

Bu sefer, un yerine, toz şeker kullanacaksınız. Toz şekeri, aynı ilk yöntemdeki gibi, yağın üzerine gelecek şekilde serpiştiriniz. Daha sonra, kek hamurunuzu, yavaş ve dikkatli bir şekilde kalıba dökebilirsiniz. Bu yöntem, kekinizin yüzeyinin, daha parlak olmasını sağlayacaktır. Unlu yöntem, kakaolu keklerde tercih edilmemelidir. Açık renkli keklerde, görselliği çok bozmayan bir yöntemdir.

İlgili: Kek nasıl daha lezzetli olur?

Keklerin Kalıptan Çıkarılması Yöntemi

Kekiniz, piştikten sonra, hemen fırından çıkarılmalı ve serin olan mutfak tezgâhına konarak, yavaş yavaş soğuması beklenmelidir. Tezgâha konan kek, yaklaşık yarım saat beklendikten sonra, iki elle tutularak, iki-üç kez, sertçe tezgâha vurulmalı ve yeniden 10 dakika kadar beklenmelidir. Kekinizin, iyice soğuduğundan emin olduktan sonra, açık olan üstüne, uygun büyüklükte bir tabak kapatarak, tek hamlede, tabağın altta kalmasını sağlayacak şekilde, ters çevirmelisiniz. Keki ve tabağı sallamadan, tezgâha koyarak, kalıbın üzerine birkaç kez parmaklarınızla vurarak, kekin çıkmasını sağlayınız. Tüm bunlara rağmen, kek kalıptan ayrılıp, tabağa düşmediyse, dikkatlice eski haline getiriniz. Kekin, kalıpla birleştiği kenarlarını, elinizce nazikçe içeri doğru hafif hareketlerle ayırınız. Tekrar, tabağa alma işlemini yapınız.

İlgili: Fincanda kek nasıl yapılır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yemeğin Tuzu Fazla Olduğunda Ne Yapılabilir?

Yemeğin tuzu fazla olduğunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yemek yapmak başlı başına bir sanattır....

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi. Ekmek en çok sevdiğimiz ama bir o kadar da en...

Zencefil Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Zencefil de pek çok kişi için denenmemiş etkili bir tada sahiptir.  Zencefil keskin kokusu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,803BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...