Ana Sayfa AİLE ÇOCUK DEHB İçin Reçeteli İlaçlara Doğal Bir Alternatif

DEHB İçin Reçeteli İlaçlara Doğal Bir Alternatif

DEHB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. 2016 yılı itibariyle DEHB tanılı çocukların tahmini sayısı 6,1 milyon. Bu çocuklara DEHB belirtilerini azaltmak için reçeteli ilaçlar veriliyor. Ancak bu ilaçların farklı yan etkileri bulunuyor.

Dünyada, DEHB olan çocukların uçucu yağlarla tedavi edilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Esansiyel yağlar, bitkilerden alınan ve oldukça konsantre bir formda damıtılan yağlardır. Bu yağlar bir bitkinin yapraklarından, çiçeklerinden veya çiçeklerinden, köklerinden veya saplarından alınabilir. Çeşitli esansiyel yağların fiziksel, duygusal ve psikolojik iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Uçucu yağlar ve DEHB
Tıbbi ve bilimsel topluluk tarafından, DEHB olanlara yardım etmek için uçucu yağların nasıl ve nasıl kullanılabileceğini tam olarak anlamak için yeterince araştırma yapılmamıştır . Ancak, çoğu kişi kendi kişisel deneyimlerinde yemin eder. Bazı ilaç etkileşimleri olabileceğinden, herhangi bir uçucu yağ formunu kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Sadece belirtilen uçucu yağları kullanmalısınız. Esansiyel yağların, özellikle yanlış kullanıldığı takdirde bazı yan etkileri olabilir.

İlgili: Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Uçucu yağ türleri
Vetiver
Vetiver yağının sakinleştirici bir etkisinin olduğu ve hatta kan dolaşımını teşvik ettiği söylenebilir.

Sedir Yağı
Sedir, beyin hücrelerinin oksijenlenmesini arttırdığına ve sakinleştirici bir etkisinin olduğuna inanılıyor .

Lavanta Yağı
Lavanta, kaygıyı azaltmak için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Bir çalışma, lavanta aromasının duygularımızı etkileyebileceğini göstermiştir. Lavanta aroması endişeyi azaltabilir ve stresli bir durumda insanların sakinleşmesine yardımcı olabilir. Lavanta DEHB üzerinde aynı etkiye sahip olabileceğine inanılıyor. Lavanta da uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Portakal Yağı
Aynı çalışmada, portakal esansiyel yağı da kullanılmış ve stresli bir ortamda bireylerde kaygıyı azaltıp sakinleşebileceğini göstermiştir. DEHB olanlarda da aynı etkiye sahip olabilir. Cildinize narenciye yağı sürüyorsanız güneşe çıkmayın.

Papatya ve ylang ylang
Bazı DEHB’de hissedilen stres, anksiyete ve depresyon, ylang-ylang ve papatya yağları ile azaltılabilir. Bu esansiyel yağların her ikisi de sakinleşme, kaygıyı azaltma ve hatta bazı depresyon biçimlerine yardımcı olma yeteneğine de sahip olabilir.

Sandal ağacı
Sandal yağı , iltihaplanmalara ve muhtemelen bazı kanserlere yardımcı olan tıbbi özelliklere sahip çalışmalarda gösterilmiştir . Bununla birlikte, bazıları DEHB olan kişilerde zihinsel açıklığın gevşemesine, sakinleşmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Buhur (Günlük)
Günlük, DEHB olan kişilerin daha iyi odaklanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca DEHB olan kişilerde yaygın olan bazı olumsuz duyguları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Nane Yağı
Nane yağının yatıştırıcı bir etkisinin olduğuna inanılıyor. DEHB hissi ile birçok huzursuzluğun gevşemesine ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Hassas cildi olan insanlar, daha fazla taşıyıcı yağ veya daha az esansiyel yağ ekleyerek seyrelterek kullanmalıdır.

Biberiye
Bir çalışma göstermiştir olduğu biberiye yağı aromalı biliş ve konsantrasyon iyileştirebilir.

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...