Ana Sayfa YEMEK Havuç Reçeli Tarifi

Havuç Reçeli Tarifi

0
745

Sabahları kahvaltı masanızda yer verebileceğiniz ve içeriğinde bulunan limon ve gül suyu ile muhteşem bir tat olan havuç reçelini katkı madde içerikli olarak  marketlerden almak yerine evlerinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

İlgili: Farklı reçel tariflerimizi okumak için tıklayın

Havuç reçeli için gerekli malzemeler

– 2 kg taze havuç
– 2.5 kg şeker
– 3 çay kaşığı tarçın
– Bir adet rendelenmiş limon ve limon suyu
– Bir adet portakal ( isteğe göre turunç da olabilir )
– 12 bardak yada 2.5 litre su
– 4 adet orta boy kavanoz
– Bir miktar gül suyu

Havuç reçeli yapılış tarifi

1. Aldığınız havuçları iyice yıkayın ve kabuklarını soyacak yardımı ile ince ince soyun.

2. Havuçları rendenin küçük ağızlı tarafında iyice rendeleyin.

3. Suyu ve şekeri bir kap içinde karıştırıp kaynatın. İyice kaynayan ve şerbet halini alan reçel şerbetinizin içine havuçlarınızı ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Havuçlar yumuşayana kadar kaynatın. Arada kaynayan havuçların üzerinde oluşan köpükleri tahta kaşık yardımı ile alın. Bu reçelinizin ömrünü uzatacak ve kısa sürede küflenmesini önleyecektir.

4. Havuçlar iyice yumuşadıktan sonra toz halindeki tarçın, limon duyu, rendelenmiş limon ve turunç reçelin içine atıp iyice karıştırın. Karışıma son olarak gül suyunu ekleyerek kaynatmaya devam edin.

5. Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmaya devam edin. 15 dakika kaynattıktan sonra havuç reçeli haline gelen karışımınızın altını kapatıp kavanozlarınıza yerleştirin.

6. Kavanozlarınızın ağzını sıkı sıkı kapatıp ter çevirerek soğumasını bekleyin.

Hazır hale gelen, limon, turunç ve gül suyu kokusu karışımı halinde mükemmel bir kokuya sahip  havuç reçelinizi ekmek üzerine sürerek yiyebileceğiniz gibi kaşık kullanarak da ekmeksiz yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın