Ana Sayfa HAYAT PRATİK Ocaklar Nasıl Daha Temiz Olur?

Ocaklar Nasıl Daha Temiz Olur?

Ocak üstleri mutfakta en çok kirlenen ve yağlanan yerlerden biridir. cam seramik, gaz, indüksiyonlu ocak çeşitlerinden hangisi kullanıyorsanız kullanın, yemek pişirirken sıçrama ve taşma sebebiyle oluşan kirler bazen inatçı olabilir. Bu inatçı lekelerde kurtulmanızı ve işinizi kolaylaştıracak, kolay ve masrafsız yöntemler vardır.

Cam Seramik Ocaklarda Yüzey Temizliği

İşinizi kolaylaştırmak için, her kullanım sonrası ocağınızı silin, dökülen bir şeyin yanmasına izin vermeyin. Kuruyup sabitlenen kirleri temizlemek için, cam seramik ocakların temizliği için özel olarak yapılan kazıyıcı sparulalar vardır. Başka bir madde ile temizlik yaparsanız zamanla yüzeyi çizebilirsiniz. Öncelikle, ocak üzerine kaba kirler varsa onları alın ve ocağın üzerine bol miktarda karbonat dökün. Büyük bir havluyu sıcak suyla ıslatıp, sıkın ve ıslak havluyu ocağın üzerini kapatacak şekilde serin. En bir saat bekleyin ve havluyu kaldırın. Eğer, kalan bir leke olmuşsa üzerini karbonatla hafifçe ovalayın. Daha sonra suya az miktarda bulaşık deterjanı koyarak ocağı bu karışımla silin. Ocak yüzeyiniz tertemiz olacaktır.

İlgili: Yemek taşan ocak nasıl temizlenir?

Gazlı Ocakların Temizliği

Ocak yüzeyinin temizliği için, 1 ölçü karbonatı, 1 ölçü tuz ve az miktarda su ile karıştırın. Bu karışımı kirli yüzeyin üzerine sürün. Bir gece bekletip, ıslak bir bezle veya süngerle silince kirlerin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

Günlük temizlik için; 1 litre suya, su bardağının ¼ ü kadar beyaz sirke ekleyin ve kimyasal içermeyen bu karışımla her gün temizleyin.

Çıkan parçaların temizliği için; ocağın gözlerini ve tencere koyulan kısımlarını çıkarın, kirlerin yumuşaması için 15 dakika kadar sıcak suda bekletin. Daha sonra sıcak suya az miktarda Arap sabunu veya bulaşık deterjanı koyarak temizleyin. Çakmak bölümlerini ise, yumuşak dokuda ki bir fırçayla temizleyin.

Genel Temizlik İçin Öneriler

Alüminyum folyo: Yemek pişirirken damlayan ve taşan kısımlarının sebep olduğu lekelerin oluşumunu engellemek için, ocağınızın alt kısmına bir alüminyum folyo kağıdı serebilirsiniz. İşiniz bittikten sonra bu kağıdı kaldırarak, ocağınız kirlenmeden yemek yapabilirsiniz. Ancak, ocağın arka tarafı ve fayanslar kirlendiği için bu işlem kısmen etkili olmaktadır.

Karbonat: Karbonatı oldukça etkili bir temizlik ürününe dönüştürmek için, az miktarda suya ekleyerek bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı, lekelerin üzerine sürün ve bir gece bekletin. Sonrasında nemli bir sünger yardımıyla silin. Karbonat ve sirke birlikte kullanıldığı zaman daha etkili bir temizlik bir ürününe dönüşmektedir. Ocağın kenarlarına, ince bir tabaka karbonat dökün ve birkaç saat bekleyin. Daha sonra üzerine beyaz sirke dökerek ovalayarak temizleyin.

İlgili: Ocak demirlerindeki yağlar nasıl temizlenir?

Kimyasal Temizlik Ürünleri: Çeşitli birçok markanın ürettiği, oldukça etkili temizlik ürünleri vardır. Yağ ve kireç çözücü ürünler, krem kıvamında temizleme ürünler ve çamaşır suyu, kullanımı kolay ve maksimum temizlik sağlayan ürünlerdir. Bu ürünleri kullanarak, ocağınızdaki kirlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları. Kaliteli tencere ve bakeware için alışveriş yaparken, aralarından...

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık...

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları. Kaliteli tencere ve bakeware için alışveriş yaparken, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda önemli marka vardır. Ancak, marka adı...

Ruh Halinizi Düzeltecek 5 Koku

Ruh halinizi hızla düzelmek ve sakinleşmek mi istiyorsunuz? Zihninizin sakinleşmesi için sıradışı yolları deneyebilirsiniz. Bu yollardan biri de Aromaterapi, ya da koku tedavisidir. Kokuların...

Batıkları Önlemenin 5 İpucu

Batıkları Önlemenin 5 İpucu. Ah, bataklıklar. Onlar acı vericidir, kötü görünürler ve en hassas noktalarda bile meydana gelebilirler. Özellikle bikiniler ve kısa şortlar giymeye...

Dişleri Beyazlatmak ve Güçlendirmek İçin

Dişleri Beyazlatmak ve Güçlendirmek İçin. Dişlerimiz, kemiklerimiz, cilt, saçlarımız aynı temel besin maddeleri ve minerallerden oluşur. Bu besinleri diyetimizden almadığımızda, sağlık sorunları ortaya çıkar....