Ana Sayfa SAĞLIK Evinizde En Toksik 7 Malzeme Ve En İyi Alternatifler

Evinizde En Toksik 7 Malzeme Ve En İyi Alternatifler

Kullanması güvenli olan bir şey var mı? Son yıllarda, toksinler üzerine araştırmalarda büyük bir yükseliş oldu ve tüketiciler artık bu konuda bilinçlenmeye başladı. Ama yinede birçoğunuz şu an evinizde çok tehlikeli toksik maddelerin farkında değiliz. İşte evlerimizdeki en toksik 7 madde…

1. Antibakteriyel el sabunu
Sadece ellerinizi yıkayarak hormonlarınıza zarar verebilirsiniz. Birçok antibakteriyel sabunda, vücut jeli, diş macununda ve bazı kozmetik ürünlerinde bulunan antimikrobiyal kimyasal triklosan, tiroid fonksiyonunuzu ve hormon seviyenizi bozabilir. Ayrıca birçok sağlık uzmanı, antibakteriyel kimyasalların aşırı kullanılmasının, antibakteriyel tedaviye dirençli bakteri üremesini desteklediğine inanmaktadır.

Daha iyi bir alternatif için, sadece basit sabun ve su kullanın. El dezenfektanı kullanmak istiyorsanız, alkol bazlı olan ve triklosan (veya triklokarban) veya diğer antimikrobiyal veya antibakteriyel bileşenleri listeleyen birini arayın.

İlgili: Ev yapımı toksik olmayan el dezenfektanı tarifi

2. Alev Geciktirici Mobilyalar
Ev yangınlarından kaçınmak için akıllıca bir çözüm olarak, 1970’lerin başında mobilyalara alev geciktiriciler eklendi. Bunların en zararı Washington Post’a göre, düşürülmüş bilişsel işleyişe katkıda bulunduğu gösterilen polibromlu difenil eterler (ev plastiklerinde ve mobilya yastıklamalarında yaygın olarak bulunan PBDE’ler). PBDE’ler aynı zamanda doğurganlık problemleri ve düşük doğum ağırlıkları ile de bağlantılıdır. Peki, dünyada PBDE’ler vücudunuza nasıl giriyor? Sürekli yere (çocukların oynadığı yere) ya da elinize geçen sinsi küçük toz parçacıkları olarak atılıyorlar. Sonra, bir şey yediğinizde kolayca vücudunuza aktarılırlar. Döşemeli mobilyalara ek olarak, değişen ürünler, bakım yastıkları ve araba koltukları gibi çocuk ürünlerinin yüzde 80’inde alev geciktiriciler bulunur.

Alev geciktiricileri şu anda hayatımızdan çıkarmak mümkün değil gibi görünüyor ama zararlarını en aza indirmenin yolları vardır. Evinizin tozlarını sık sık alın ve elektrik süpürgesiyle süpürün. Tozlar alev geciktiricilerin üzerinde toplanır. Tozları aldığınızda alev geciktirici zerreleri de alırsınız.

3.Teflon Tencere ve Tavalar
Yapışmaz pişirme kapları temizlik için gerçek bir cankurtaran olabilirken, Teflon tencere ve tavalardan yüksek sıcaklıklarda salınan toksik buharlar evcil kuşları öldürebilir. EWG tarafından yaptırılan bir teste göre, geleneksel bir ocakta sadece iki ila beş dakika pişirmek, Teflon kaplamanın parçalanması ve toksik parçacık ve gaz yayması için yeterli bir zamandır. Perflorlu kimyasallar (PFC’ler), Teflon kaplı kaplarda ve tavalarda aşırı yüklü dozlarda bulunur. Bu kimyasallar çok uzun bir yarı ömre sahiptir, bu da hasarlarının gerçek seviyesini belirlemeyi zorlaştırır; Bununla birlikte, ilk çalışmalar, kısırlığa, düşük doğum ağırlığına, yüksek kolesterol, anormal tiroid hormon seviyelerine, karaciğer iltihabına ve zayıf bir bağışıklık sistemine neden olabileceklerini göstermektedir.

İşte bunun yerine ne satın almalısınız? Gore-Tex” veya “Teflon” kelimesi olmayan tencere tavalarını arayın. Bu daha güvenli tavaların temizlenmesi daha zor olabilir, ancak sağlığınızın için gerekli. Şu anda Teflon tavalarınızı atmanız mümkün değilse tavalarınızı yüksek ısıda tutmayarak tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. en iyisi döküm veya bakır tencere ve tavalar kullanmak.

İlgili: Toksik olmayan 4 tencere türü

4.BPA
Geçtiğimiz 40 yıl boyunca kimyasal BPA plastiği sertleştirmek için kullanıldı. Araştırmaya göre, şu anda yüzde 90 kişinin vücudunda BPA.Ana suçlular? En çok BPA ile yapılan kaplarda saklanan yiyecekleri yemekten kimyasallara maruz kalıyoruz. BPA içermeyen su şişelerine ve biberonlarına geçme konusunda büyük bir hareket olmasına rağmen, BPA konserve ürünlerinde de gizleniyor. FDA, BPA’nın mevcut düşük seviyelerde güvende olduğunu açıkladı, ancak yeni araştırmalarla birlikte, BPA’nın fetüslerde, bebeklerde ve küçük çocuklarda beyin, davranış ve prostat bezleri üzerindeki potansiyel etkileri konusunda “bazı endişeler” var.

Kendinizi BPA’ya karşı korumak için, teneke yerine cam kavanoz meyve ve sebzeleri, özellikle de domatesleri ve salçaları tercih edin (domateslerdeki asitler, BPA’yı konserve astarlarından ve yiyeceğinize aktarabilir).
Mikrodalgada sadece cam veya seramik tabaklar kullanmalısınız. Mikrodalga fırın plastiği (“mikrodalga güvenli” olsa bile) ısıtma sırasında gıda maddelerine kimyasal maddeler bulaştırabilir, bu yüzden mümkünse yiyeceklerinizi ocakta ısıtın.

5. Duş Perdeleri
Yeni duş perdesi kokusunu biliyor musun? Yapılan bir araştırmaya göre, kokladığınız şey, içine salınan 100 zehirli kimyasal kadar PVC vinil duş perdeleri. Vinil duş perdeleri, uçucu organik bileşikler (VOC’ler), ftalatlar ve organotinler dahil olmak üzere birçok zararlı kimyasal içerir. Vinil perdeler genellikle malzemeyi yumuşatmak için kullanılan yüksek seviyelerde fitalat içerir. Bu madde kanserojen olduğu gibi PVC duş perdelerinde toksik gazın solunması, solunum tahrişine neden olabilir,

Tüm bunlar kulağa oldukça korkutucu geliyor ama iyi haberler var! Pamuk, polyester veya naylondan yapılmış perdeleri seçerek bu risklerden kaçınmak kolaydır.

İlgili: Evde yapabileceğiniz doğal temizlik ürünleri tarifleri

6. Formaldehit
Formaldehit birçok üretim işleminde kullanılır. Bir madde formaldehit açığa çıkardığında, VOC kimyasal grubunun bir parçası olarak gazsızlaştırma adı verilen bir işlemle havaya salınır (turşu benzeri bir kokuya sahiptir). Bilinen bir toksin olan formaldehit, preslenmiş odun ürünlerinde (kontrplak, sunta, panel gibi) köpük yalıtımında, duvar kağıdında ve boyalarda, bazı sentetik kumaşlarda ve bazı kozmetik ürünlerinde ve kişisel ürünlerde yaygın olarak bulunur. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, formaldehit kısa süreli maruz kalma göz, burun ve boğaz tahrişi, öksürük, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi acil semptomlara neden olabilir. Formaldehit’e uzun süre maruz kalmak bazı kanser türlerine neden olabilir.

Formaldehit maruziyetinizi azaltmak için, yüzde 100 sert ahşap olan mobilyaları tercih edin ve satın almadan önce ürün için formaldehit test raporlarını isteyin. Bu malzemeyi üreticiden edinebilmelisiniz. Ayrıca, formaldehitleri evinizden çıkarabilecek bitkiler eklemeyi düşünün! Evinizdeki havayı temizleyecek NASA onayla bitkileri öğrenmek için tıklayın.

7. Böcek kovucular
Zararlılara zarar verebilirse, sizin için de o kadar iyi değil demektir. Hangilerinin güvenli olduğunu ve hangilerinin olmadığını belirlemek için sentetik pestisitleri test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak şu anda mümkün olduğunca bunlardan kaçınmak en iyisidir. Araştırmacılar, bu pestisitleri, Hodgkin Dışı lenfoma da dahil olmak üzere çeşitli kanser formlarına bağladılar. Böcek öldürücüler de çocuklarda beyin hasarına neden olur.

Haşerelerle mücadele için evinizi temiz tutun. Haşerelerle hala mücadele ediyorsanız, güveleri iten sedir, örümcekleri uzak tutan turunçgil kabukları ve sivrisinekleri kovmakta DEET kadar etkili olan limon okaliptüs yağı gibi doğal haşere kovucuları kullanın.

İlgili: Mutfakta toksik olmayan temizlik yöntemleri

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,886BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...